Így is kinézhet a rákmegelőző állapot az arcon – Bőrelváltozások, amikkel mindenképp orvoshoz kell fordulni

Szakember mesélt a leggyakoribb bőrelváltozásokról, és arról is, hogy melyek utalhatnak rosszindulatú elváltozásra.

Veszélyes bőrelváltozások
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A bőr alapvetően nem tökéletes és hibátlan, mindenki arcán vannak mitesszerek, pigmentfoltok, ráncok, esetleg szeplők vagy épp pattanások. Vannak azonban olyan elváltozások, amikre érdemes nagyobb figyelmet fordítani.

De melyek azok, amiket tényleg nem szabad elhanyagolni és amiket nem ajánlott nyomkodni? Mi az, amivel orvoshoz kell fordulni? Hol tilos kinyomni egy pattanást? Melyek a leggyakoribb bőrelváltozások? Ezekre a kérdésekre adott választ dr. Kopácsy Orsolya Erzsébet bőrgyógyász rezidens, a Royal Clinics Orvos-esztétikai Központ szakembere.

Bőrelváltozások, amik rákra utalhatnak

 A vörös foltokra, kitüremkedésekre, melyek olykor-olykor érdesek is lehetnek, mindig figyelni kell. Fontos tisztázni először az elváltozás alakját. Amennyiben folt és érdes, de semmilyen otthoni ápoló- vagy hidratálókrémre nem szűnik pár napon belül, feltétlenül bőrgyógyászhoz kell fordulni. Ilyen elváltozások idősebb korban jelennek meg. Napfénynek kitett helyeken, sok évnyi káros UV-expozíció hatására. Előfordulhatnak főleg például a homlokon, a füleken, a hajas fejbőr határán. Komolyan kell venni, ugyanis rákmegelőző állapotot is jelenthet.

Ha a foltnak gyöngyházfénye van, nehezen gyógyul, apró erekkel tarkított, félgömbszerűen, akár előre domborodó képletet látunk, akkor szintúgy keressük fel a bőrgyógyászunkat, ugyanis ilyenkor már nagy valószínűséggel bőrdaganattal állunk szemben. A fent említett két leggyakoribb kórképpel ne várjunk, ne piszkáljuk, hanem forduljunk azonnal szakembersegítséghez  mondta dr. Kopácsy Orsolya.

A leggyakoribb bőrelváltozások

 Fiatal felnőttek, tinédzserek esetében sokszor látunk pattanásokat, melyek lehetnek akár gyulladt csomók, vagy a ,,klasszikus” pattanásnak megfelelő bőrelváltozások. Ilyen esetben érdemes nemcsak a bőrgyógyász segítségét kérni, hanem a bőrterapeuta és a kozmetikus szoros összehangolt kezelése tud igazán gyors és biztos gyógyulást, javulást eredményezni.

Pattanásos bőr esetén mindig kell rendszeres arctisztítást végezni és súlyosabb formák eseten szájon át szedhető gyógyszer alkalmazása javasolt, szigorú orvosi felügyelet alatt. Az arctisztítást mindig szakemberre  bőrterapeutára, kozmetikusra  kell bízni, ugyanis valóban létezik a ,,veszélyes háromszög” területe  tette hozzá.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Itt különösen veszélyes kinyomni egy pattanást

 Az orr melletti, szem alatti és a száj laterális része feletti területet nevezzük ennek. Itt igen gazdag ideg- és érhálózattal találkozunk, ennek kapcsán a nagyon erős mechanikai behatás és az ezzel bejuttatott kórokozók komoly, akár maradandó károsodásokat okozhatnak.

Amennyiben otthon próbálkozunk a pattanásos bőrünk kezelésével, akkor azt körültekintően, óvatosan kell végeznünk. Fontos a bőr puhítása például felgőzöléssel, így a pórusok tágabbá válnak és kisebb mechanikai inger hatására hamarabb kiürülhetnek. Mindig használjunk fertőtlenítő sprayt, valamint steril gézlapot. Semmi esetre se nyomkodjuk durván az arcbőrünket, mert így fokozzuk az esetleges hegek megjelenését, ezzel pedig sokkal többet ártunk az arcunknak, mint használunk. Ha nem megy egyedül otthon, akkor bízzuk inkább szakemberre.

Nemcsak az arcunk, hanem a nyaki régiónk, dekoltázsunk bőre is fontos jelzője lehet egészségügyi állapotunknak, így manapság egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk ezen területek gondozására is Fontos kiemelni a nyak hátsó felszínét, ahol sokszor látunk bőrrel fedett, mobilis csomót  hangsúlyozta a szakember.

 Közelebbről megvizsgálva apró nyílást is felfedezhetünk rajta. A páciensek zöme már úgy jön el a rendelőbe, hogy nyomkodta az elváltozást és bűzös-fehéres váladék ürült. Ilyenkor természetesen ez a göbcse lelaposodik, de sajnos idővel újra feltelítődik faggyúval, és akár be is gyulladhat. Ezért a rendelőnkben mindig sebészi eltávolítás mellett döntünk, hiszen a tok eltávolítása elengedhetetlen a végleges javulás elérése érdekében. Ilyen elváltozásokat legnagyobb rutinnal a plasztikai sebészek vagy bőrsebészek végzik  mondta.

Az arcon megjelenő anyajegyeknél erre figyelj

 Fontos kiemelni, hogy az arc egy védtelen terület, és ennek kapcsán a nem megfelelő fényvédelem hatására sokszor pigmentfoltok, anyajegyek jelenhetnek meg rajta. Ezeket évente érdemes megmutatni bőrgyógyásznak! Meg kell-e ijednünk, ha valami új anyajegyet észlelünk? A válasz egyszerű, nem! Akkor kell megijedni, ha az új anyajegyünk a bőr szintjével megegyezően lapos, de igen sötét vagy akár fekete elváltozásként jelenik meg a többi anyajegyünkhöz képest.

Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, aki egy nagyító  dermatoszkóp  segítségével megvizsgálja az anyajegyünket. Ez egy gyors, fájdalommentes vizsgálat, azonban ez az első lépés az elsődleges diagnózis irányába. Amennyiben felmerül a rosszindulatú festéksejtes daganat lehetősége, akkor a szakmai protokollok betartása segítségével ki kell metszeni, majd szövettani vizsgálatra el kell küldeni a mintát. A bőrpatológus mikroszkóppal tudja felállítani a precíz és tűpontos diagnózist. A további lépéseket pedig egy ismételt konzultáció során részletesen átbeszéljük a pácienssel  árulta el dr. Kopácsy Orsolya Erzsébet.

Pattanásnak tűnik, sebészkés lesz a vége! Eszedbe ne jusson nyomkodni a nodulákat

Akár nagyon csúnya vége is lehet, ha házilag próbálod kezelni.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük