7 bevált praktika kellemetlen testszag ellen

A hőségben nem csoda, ha izzadsz, és az sem, ha ettől rosszul érzed magad. Ismerd meg a legjobb házi praktikákat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Bizonyára nagyon sok kozmetikai készítményt kipróbáltál már a testszag megszüntetésére - ezek közül az izzadásgátlók a verejtékmirigyek működését fogják vissza, a dezodorok pedig a szagokat semlegesítik vagy fedik el.

Amennyiben egyik termék sem vált be, esetleg a természetes megoldásokat részesíted előnyben, rengeteg egyéb lehetőség áll a rendelkezésedre.

Tudnod kell azonban, hogy a kellemetlen probléma elleni küzdelem nem ér véget reggel a fürdőszobában, hanem egész nap folytatódik.

Miért izzadunk?

A verejtékezés a testhőmérséklet szabályozásának természetes módja: a szervezet normális reakciója a hőhatásra vagy a fizikai megterhelésre. A verejtékmirigyeknek két típusa van: az ekkrin és az apokrin mirigyek.

Az előbbiek a testfelszín egészén megtalálhatók, de legnagyobb számban a tenyéren, a talpon és a homlokon. Az általuk kiválasztott verejték víztiszta, sós folyadék, amely párolgásával csökkenti a testhőmérsékletet.

Az apokrin mirigyek legsűrűbben a hónalj, a lágyék és a mellbimbók területén helyezkednek el. Ragadós, tejszerű, zsír- és fehérjetartalmú verejtéket termelnek.

Az izzadságnak nincs szaga, de ha a bőrön marad, a benne tenyésző baktériumok hatására testszag keletkezik. Stressz, szexuális izgalom és egyes betegségek hatására vagy peteérés idején a verejtéktermelés fokozódik.

Tisztálkodás

Válassz valamilyen dezodoráló, teafaolajjal készült vagy antibakteriális szappant, amely még mosakodás után is hatékony védelmet nyújt a baktériumok ellen. Amennyiben nagyon szárítaná a bőrt, használatát korlátozd a hónalj és a lágyék területére, ahol az úgynevezett apokrin mirigyek a legsűrűbben fordulnak elő - ezek zsírt és fehérjét tartalmazó váladékot termelnek, melynek a lebomlásakor keletkezik a testszag.

Elképzelhető, hogy csak a gyógyszertárakban kapható antibakteriális fertőtlenítőszerek segítenek. Kizárólag a hónaljon és a lágyékon használd őket, nehogy kiszáradjon a bőr. Mindig csak egy keveset nyomj a flakonból, gyorsan öblítsd le, majd folytasd a zuhanyozást a megszokott szappannal.

A dezodoron túl

Napközben vattakoronggal kenj ecetet a hónaljadra, hogy a testszagot okozó baktériumok szaporodását megakadályozd. Ne alkalmazd azonban borotválás után, mert rettentően csípni fog.
A varázsmogyoró-főzet is hasonló hatással bír, amit tetszőleges gyakorisággal közvetlenül a bőrünkre is spriccelhetünk, vagy vatta segítségével is felvihetünk. A frissítő, kellemes illatú folyadék szárító és dezodoráló hatású is egyben.

Hintőpor helyett használj szódabikarbónát vagy kukoricalisztet, amelyek felszívják a nedvességet. A szódabikarbóna emellett a testszagot okozó baktériumokat is elpusztítja.
Borotváld rendszeresen a hónaljadat. A hónaljszőrzet ugyanis fokozza a testszagot, mivel felfogja az izzadságot, ezáltal kedvező környezetet jelent a baktériumok szaporodásához.

Kóros izzadás?
A gyakori vagy erős izzadást okozhatja pajzsmirigy-túlműködés, alacsony vércukorszint, de előidézheti idegrendszeri rendellenesség is - ne szégyellj ezzel a problémával orvoshoz fordulni. Ha pedig olyan, receptre felírt gyógyszert szedsz, amely hozzájárulhat a kellemetlen testszag kialakulásához, érdeklődj háziorvosodnál a kezelés módosításának lehetőségéről.

Illatos olajok és citromlé

A teafa, a levendula, a fenyő és a borsmenta illóolaja hatékonyan pusztítja a baktériumokat, ráadásul mindegyiknek igen kellemes illata van. Előfordul azonban, hogy bizonyos olajok allergiás reakciót váltanak ki, ezért használat előtt mindig végezz bőrpróbát egy kis felületen. Ha irritációt okoz a kiválasztott termék, ne alkalmazd. Az alább felsorolt gyógynövényeket csak hónaljra alkalmazd, a lágyékon soha.

Az illatos kerti fűszernövény, a zsálya baktériumölő és izzadásgátló hatással rendelkezik. Használj a gyógynövényboltokban kapható tinktúrát, hígított olajat vagy házilag készített teát. Friss vagy szárított levélből főzd, és egy üvegben tárold a hűtőszekrényben. A zsálya alkalmazása után mindig moss kezet, mielőtt az arcodhoz érsz.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

A citrusfélék leve savasabbá változtatja a bőr pH-értékét, így a testszagot okozó baktériumok számára igen kedvezőtlen környezetet hoz létre. Kenj egy kis citromlevet a bőrre, majd itasd szárazra.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Táplálkozással az izzadás ellen

  • Egyél sok spenótot, fehérrépát és kelkáposztát. Ezek - és más levélzöldségek - klorofillban gazdagok, amely képes megszüntetni a verejtékezéskor jelentkező erős szagot.
  • Vásárolhatsz klorofilltablettát is. Számtalan márka létezik, amelyeket moszatból, őszi árpából, kék vagy zöld algából és más növényekből állítanak elő.
  • Rágcsálj el néhány szál petrezselymet, amely szagtalanító tulajdonsággal rendelkezik. Teát is készíthetsz úgy, hogy egy teáskanál felaprított, friss petrezselymet öt percig egy csészényi forrásban lévő vízbe áztatsz. Hagyd egy kissé lehűlni, majd idd meg.
  • A hársfatea elősegíti a szervezet salakanyag-kiválasztását, így a verejtékezéskor fellépő erős szag is megszűnhet.
Cikkünk a Reader's Digest kiadó gondozásában megjelent 1001 otthoni gyógyír című könyv segítségével készült.

Elsősegély otthon! Nem kell minden problémával azonnal orvoshoz fordulnod, vagy a megfázás első tüneteire újabb adag antibiotikumért nyúlni: próbáld ki először az otthon is elkészíthető recepteket és hasznos tippeket! Az otthoni gyógymódok közül érdemes néhányat alkalmazni már a tünetek első megjelenésekor, hiszen ekkor általában még könnyen visszafordítható a folyamat.

Kiadja a Reader's Digest.
A könyv ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg!
Ezt is szeretjük