Rákot és szürke hályogot is okozhat, pedig nem is sejtenéd: csak így védekezhetsz ellene hatékonyan

Súlyosan károsíthatja a látást a rossz napszemüveg.

A szem védelme az UV-sugárzástól
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A fokozott ultraibolya sugárzás többféle káros hatással van a szervezetre nézve, elsősorban a bőrt és a szemet károsítja, az UV-A és UV-B sugarak egyaránt megnövelik egyes megbetegedések kockázatát, de még a bőröregedéshez is hozzájárulnak. A bőr mellett a szemek védelméről sem szabad megfeledkezni.

Az UV-sugárzás veszélyei az ózonréteg elvékonyodásával az elmúlt időszakban jelentősen megnőttek, az erős napsugárzás sejtszintű DNS-károsodásokat is okozhat, ezért különösen fontos védekezni ellene. 

A szem védelme az UV-sugárzástól

Az jól látható, hogy a bőr már pillanatok alatt leéghet az erős sugárzás hatására, ám vannak ennél kevésbé gyors, mégis veszélyes következmények is. A fényvédő krémek használata mellett a szem megfelelő védelme is elengedhetetlen, különösen erős lehet a nyári vízparton, a hófedte hegyekben vagy az aszfaltos utakról visszaverődő fény.

A napsugarak sejtkárosító, rákkeltő hatása közismert, a bőr rákos megbetegedéseiért is felelős a tanulmányok szerint. A szemben rövid távon akár kötőhártyát vagy szaruhártyát érintő gyulladásokat okozhatnak, hosszabb távon pedig a kutatások szerint növelik a szürke hályog kockázatát is. A hosszan tartó kitettség megnöveli a látásromlással járó makuladegeneráció rizikóját is, erre egy mezőgazdasági munkások körében végzett kutatás mutatott rá.

A szem védelme tehát sokkal fontosabb, mint azt sokan gondolják. A megfelelő napszemüveg nem a kedvező árfekvésről, divatos formáról vagy színről ismerhető fel, hanem az UV-szűrőkről. Ennek hiányában a sötét színű darabok csak a pupilla kitágulásához vezetnek, ami miatt még több káros sugárzás juthat a szembe.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A napszemüvegeket jobb a hipermarketek, piacok, fast fashion ruhaboltok helyett optikai szaküzletekben beszerezni, ahol garantáltan UV-szűrős termékeket kínálnak. A megfelelő az UV-tartomány minden 400 nanométer alatti hullámhosszát kiszűrő napszemüveg.

A különböző felületekről visszatükröződő fény vakító hatású: elég csak arra gondolni, amikor az ember vízparton tartózkodik, vagy aszfalton halad akár autóval, kerékpárral vagy gyalog, és a több irányból érkező erős napsugarak miatt könnyezni, fáradni kezd a szeme, vagy akár rosszabbul érzékeli környezetét. Ilyen esetek kivédésére alkalmas egy polarizált lencsével ellátott napszemüveg. Ezek egyetlen hátránya, hogy a telefon, laptop és más digitális eszközök kijelzői a megszokottól eltérően látszanak benne.

A teljes védelem érdekében a napszemüvegen túl viselj karimával ellátott, sűrű szövésű kalapot is, amely az arcot és a fejtetőt is védi, valamint jelentősen csökkenti a napszemüveg oldalán beszűrődő fény mennyiségét. A napszemüveget pedig felhősebb időben is viseld.

Használj fényvédő krémet az arcodra és a szemed környékére is, korábbi cikkünkben mutattunk néhány jó minőségű terméket, amelyek biztonságosan használhatók az érzékenyebb bőrfelületen. Különösen fontos a módszerek kombinálása a napsütötte vízfelület, a nagyobb homokos felület közelében, melyekről visszaverődik a fény.

A nagyobb tengerszint feletti magasságban erősebb az UV-kitettség, így magashegyi túrázás közben különösen fontos a védelem. Az intenzív napsütéses órákban az árnyékba húzódás elengedhetetlen, minimum 10 és 16 óra között, a forró nyári napokon ez több órával is kitolódhat. Konkrét szembetegség esetén a kezelőorvos egyéb szakértői tanácsokkal is elláthat.

„Ha valaki nem védekezik a napsugárzás ellen, 50 évesen már meglátszódik a bőrén” – Fényvédelem-interjú Rácz Judittal

Rácz Judit kozmetikai vegyész szerint senki nem használ annyi fényvédőt, amennyit kellene. A szakértő tisztázta a legfontosabb, fényvédelemmel kapcsolatos kérdéseket és tévhiteket.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük