Nézd meg a homlokod! Ha ezt látod, emésztőrendszeri problémáid vannak - Így tehetsz ellene
A homlokon jelentkező pattanásoknak hét okuk is lehet. Mutatjuk a természetes, házi megoldásokat!
A hagyományos kínai gyógyítás szerint az arcunk elárulja, milyen egészségügyi problémákkal küzdünk. A homlokon lévő bőrproblémák emésztőrendszeri zavart jeleznek, ám nem mindegy, hogy a homlok melyik részén vannak azok a fránya pattanások.
A homlokon kiütköző bőrproblémák általában a vastagbél, a vékonybél vagy a teljes emésztőrendszer működésével kapcsolatos hibát jelzik. Persze, ha ilyet tapasztalsz, először érdemes végiggondolni, hogy nem valamilyen sokkal kézenfekvőbb dolog okozza-e: túl sok hajlakkal lefújt frufru, sapka vagy kalap hordása a melegben.
Étkezés, stressz, kevés víz
A homlokon megjelenő pattanásokat többféle, emésztőrendszerrel kapcsolatos tényező is okozhatja. Van, akinél már akkor is megjelennek, ha gyorsétteremben evett, ahol az ételek, bizony, tele vannak egészségtelen zsírokkal és cukrokkal. Másoknál lehet, hogy ritkábban jelentkezik a probléma, de csak nagyon kevesen mondhatják el magukról, hogy sohasem tapasztalták.
Nemcsak az egészségtelen étkezés, de a stressz is okozhat kisebb-nagyobb emésztési problémákat, akár egyszerű gyomorégést, akár magát az irritábilis bél szindrómát - IBS. Kevesebb esetben, de előfordulhat az is, hogy nem az emésztőrendszerrel, hanem a vesék működésével áll kapcsolatban a homlok bőrproblémája. Ha túl kevés vizet iszol, attól keményebben kell dolgoznia a veséknek, hogy elvezessék a szervezetben felhalmozódott méreganyagokat, így azok az arcbőrön ütközhetnek ki. Ezért is érdemes tartani a napi két-három liter folyadékfogyasztást.
Hét ok a háttérben, hét megoldással
A homlok bőrproblémáinak egyik legáltalánosabb oka, hogy a toxinok nehezen ürülnek ki a szervezetből. Minden emberi test termel napi szinten bizonyos mennyiségű méreganyagot, amitől a legegyszerűbb folyadékkal megszabadulni. Aki kevés vizet iszik, annak szervezetében a toxinok felgyűlnek, és a homlokon akné formájában ütköznek ki.
Megoldás: igyál elegendő vizet, de semmiképp se cukros üdítőt. Amikor felkelsz, az első dolgod az legyen, hogy megiszol egy nagy pohár langyos vizet, hogy beinduljon az anyagcsere. Ha szeretnél extra méregtelenítést, facsarj bele citromlevet. A nap folyamán mindig legyen melletted egy palack víz, és kerüld a koffeint.
Langyos, citromos víz: milyen hatása van? A kutatók megadták a választ
ElolvasomAhhoz, hogy az emésztőrendszer jól működjön, egyensúlyban kell lennie. A joghurtban lévő probiotikumok pozitívan hatnak rá, illetve a bőr állapotára is. Segítenek a hasmenésen, enyhítik az IBS tüneteit, a székrekedést, tisztábbá teszik a bőrt, és a rosacea tüneteit is csillapítják. A stressz, a tápanyagszegény diéta és az antibiotikumok is felboríthatják az emésztőrendszer egyensúlyát, ami a homlokon mutatkozik meg.
Megoldás: fogyassz sok, probiotikumban gazdag táplálékot. A natúr joghurt, a kefir és a savanyú káposzta is tökéletes, de étrend-kiegészítőt is szedhetsz. Megpróbálkozhatsz a fekete köményből készült olajjal, ami kiöli a káros baktériumokat az emésztőrendszerből, tisztítja a bélfalat, és segíti az emésztést.
Ennél jobb immunerősítőt nem találsz: így kell szedni a probiotikumot megelőzésre
Erősítsd meg a szervezeted jótékony baktériumokkal!
ElolvasomA sült krumpli, a zsíros húsok és minden gyorsfagyasztott étel, ami hidrogénezett olajokkal van kezelve, lassítja az emésztési folyamatokat. Ez a toxinok lassú kiürülését eredményezi, ahogy a csökkentett folyadékfogyasztás is.
Megoldás: térj át az egészséges étrendre, ami tele van teljes kiőrlésű ételekkel, gyümölcsökkel és zöldségekkel. Próbáld meg teljesen elhagyni a gyorsételeket, és kerüljenek előtérbe azok az ételek, amelyek sok olaj nélkül is finomak és laktatóak. Igyekezz elhagyni a sós nasikat és az édességet.
Fogyaszt, laktat, kipucolja a mérgeket, és még nagyon finom is - Mi az?
ElolvasomA túlzott cukorfogyasztás is okozhatja a homlok pattanásait. A fruktóz megtalálható a legtöbb feldolgozott élelmiszerben, ami csökkenti az inzulinérzékenységet, és növeli a zsírképződést a szervezetben. Nem utolsósorban pedig a hormonjaiddal is játszadozik: a szervezet a cukor hatására még több cukrot kíván, aminek következménye a túlevés. Ha pedig túleszed magad, az nagyon megterheli az emésztőrendszert. A túlzott cukorfogyasztás puffadáshoz, gázképződéshez és székrekedéshez vezethet.
Megoldás: fogd vissza a cukorfogyasztást. Hagyd el a mindennapjaidból az édesített - a cukor helyett használt édesítőszer is ide tartozik - italokat, és cukor helyett ízesítsd őket gyümölcsökkel. A gyümölcsrostok segítik az emésztést.
Tele vannak zsírégető hatóanyagokkal: 10 gyümölccsel édesített víz házilag
Nézegess képeket!
ElolvasomNéha azért jelennek meg pattanások a homlokon, mert a szervezet nagyon nehezen, lassan emészti meg az ételt. Ha ez az eshetőség áll fenn, akkor egy jól kiegyensúlyozott étrend lehet a megoldás: kisebb adagokat egyél háromóránként. A lelassult emésztés néha a korral járhat.
Megoldás: próbáld minél lassabban megrágni az ételt, mivel a nyál is emésztőenzim, így a táplálékot már azelőtt elkezded emészteni, hogy lenyelnéd. Egyél keveset, de naponta többször, és az étrended tartalmazzon nyers zöldségeket és gyümölcsöket. Emeld meg a fehérjebevitelt gyümölcsökkel: a papaya, ananász, kivi, szőlő, avokádó és mangó tökéletes, de jöhet a méz, az olívaolaj is. Ha ez nem segít, próbálkozz étrend-kiegészítő fehérjékkel.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A túlzott alkoholfogyasztásnak gyomorégés a vége, és megzavarja a gyomorsav-kiválasztást is. Emellett negatívan hat a bélmozgásra is, aminek hasmenés vagy székrekedés lehet az eredménye. Ugyanígy vezethet emésztőrendszeri stresszhez és bőrproblémákhoz.
Megoldás: alkoholt csak mértékkel fogyassz.
Béltisztító, anyagcsere-serkentő zöld turmixok: 10 változat, ami tele van antioxidánssal
Nézegess képeket!
ElolvasomA stressz mellett a kialvatlanság is állhat az emésztési zavarok hátterében. Egy 2013-as kutatás során a tudósok összefüggést találtak az alvászavar és az emésztőrendszeri szervek gyulladása között. Ez gyulladásos bélbetegség, reflux, de akár vastagbélrák formájában is jelentkezhet. Az alvászavar a hormonokra is hatással van: aki kialvatlan, jobban vágyik a zsíros, cukros ételekre, ami egyértelműen felborítja az emésztési folyamatokat.
Megoldás: aludj minden éjjel hét-nyolc órát. Kapcsold ki a technikai eszközöket, a telefont is vidd messze az ágyadtól, mert ezek zavarják az alvást. Lehetőleg már ne is használd őket egy órával lefekvés előtt. Kerüld a koffeint és az alkoholt, és teremts magadnak egy csendes és nyugodt lefekvés előtti rutint.
Masszírozd alig 1 percig ezt a pontot, és nyugodtan fogsz aludni
Egy percbe sem telik a masszázs, majd nyugodt állapotban kell maradni 5 percig.
ElolvasomTermészetes szerekkel az emésztésért
Természetes anyagokkal is segíthetsz az emésztőrendszerednek. Számos olyan növény ismert, mely serkenti az emésztést. A belőlük kivont illóolajok pedig pozitív hatással vannak az emésztőfunkciókra, aminek köszönhetően a homlok bőre is kitisztul. Ilyen aroma például a Pisztácia illóolaj, mely puffadásra, gyomorfekélyre, görcsös vastagbélgyulladásra és cukorbetegségre is jótékonyan hat. A Narancs esszencia pedig hasgörcs, puffadás és székrekedés ellen is hatásos.
Ha eddig mellőzted a fekete bors használatát a konyhában, ideje beiktatni, ugyanis emésztés- és anyagcsere-serkentő hatása a bőrnek is jót fog tenni. Emellett pedig a salaktalanításban is segíti a szervezetet. Az ánizs és a belőle készült illóolaj is értékes segítség lehet. Már az ókori Rómában fogyasztották a lakomák után, mivel segíti az emésztést, és a gyulladásos folyamatok megszüntetésére is kiváló. Csakugyan pozitív hatással bír a kapor és annak kivonata is.