Szimpla őszi hajhullás, vagy valaminek a tünete? Így döntsd el a szakértő szerint
Ebben az időszakban normális, ha a megszokottnál több hajat látunk viszont a kefén. Egy pont után azonban érdemes gyanakodni, hogy nincs rendben valami.
Az őszi hajhullás alapvetően egy normális jelenség, ezért nem érdemes pánikba esni. Ezek valójában az a haj, amely tavasszal „elhalt”. Ahogy kinőni is három-négy hónapig tart, úgy a kihulláshoz is idő kell: ez az idő pedig általában ősszel jön el.
Ősszel nem kizárólag a fák hullatják a leveleiket. Egyesek számára ez ennél sokkal személyesebb - a hajuk is elkezd hullani. Mivel evolúciós szempontból a szőrzet a „bunda” része, ezért az embernek is van vedlési időszaka.
Az őszi hajhullás
- A haj egy meghatározott ciklusban nő - mondja dr. Christian Merkel bőrgyógyász. - A több éven át tartó növekedést anagén fázisnak nevezik, ezután a haj a katagén fázisba lép. Néhány héten belül a hajszálak leválnak a fejbőrről, és végül kihullanak. A telogén fázisban a gyökerek regenerálódnak, mielőtt a ciklus újrakezdődik - folytatja.
Sokan azt hiszik, a szezonális hajhullás genetikai alapokon nyugszik - ez azonban még nem tisztázott teljesen. Bizonyos tudósok azt feltételezik, hogy míg nyáron a szőrzet növekedési fázisban van, hogy védje bőrünket a naptól, addig ősszel vedlési szakaszba lép. Persze, az évszakváltás miatt kihulló hajszálak újra visszanőnek - jövő nyáron ugyanis újra szükség lesz rá.
A normális határ körülbelül 100-200 elvesztett hajszál naponta, ami körülbelül kétszerese a szokásos mennyiségnek. Ha a normálisnál nagyobb mértékű hajhullást tapasztalsz, nem árt, ha kivizsgáltatod magad egy orvossal. Különösen, ha a hajhullás az őszi időszakon túl is folytatódik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezek okozhatnak hajhullást
A problémáért legtöbb esetben sajnos genetikai tényezők a felelősek. Míg férfiaknál ez a homloktájékon és a fejtetőn jelentkezik, addig nőknél leginkább homlok két oldalán kezdődik meg. A közhiedelemmel ellentétben a túl gyakori hajmosás vagy fésülködés nem okoz hajhullást. Az olyan szokások viszont, mint a szoros sapka vagy copf hordása, felgyorsíthatják a folyamatot.
Belső tényezők közé tartozhatnak a hormonális problémák, amiket a terhesség, menopauza, vagy fogamzásgátlók okoznak. A stressz szintén felgyorsíthatja a hajhullást, ekkor ugyanis olyan hormonok termelődnek, amik befolyásolják a fejbőr vérellátását, ez pedig elengedhetetlen a hajgyökerek tápanyagellátásához és a haj növekedéséhez.
Az egészségtelen táplálkozás sok más tünet mellett a hajhullásért is felelőssé tehető. Az egészséges hajnövekedéshez vasban, omega-3 zsírsavakban, cinkben, biotinban, szelénben és B5-vitaminban gazdag ételeket kell fogyasztani. A fehérjék és az antioxidánsok szintén jótékony hatással vannak a hajra. Ha kíváncsi vagy, mik azok az ételek, amik sokat segíthetnek, kattints ide, ha pedig arra, hogy mely élelmiszerek okoznak hajhullást, ezt a korábbi cikket ajánljuk.
Hajnövesztő, dúsító és hajhullást csökkentő házi pakolások - Filléresek, de gyönyörű, hosszú hajad lesz tőlük
Ezek a házi pakolások csodát tesznek a hajjal: olcsók, de felgyorsítják a növekedést és megállítják a hajvesztést.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!