Így szépítkeztek az ókori Egyiptomban: 4 eszköz, amit most is használunk

Az ókori egyiptomiak nagy gondot fordítottak megjelenésükre, és becsben tartották tárgyaikat.

Ókori Egyiptom szépítkezés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Közel háromezer évig az ókori Egyiptom a Földközi-tenger világának kiemelkedő civilizációjaként virágzott. Hagyatéka rengeteg hátrahagyott tárgyon keresztül fennmarad. A régészek és tudósok olyan tárgyakat is azonosítottak, amelyek az ókori egyiptomiak mindennapi életének részét képezték.

- Az ókori Egyiptomban a mágia éppúgy szerves része volt az anyagi tárgynak, mint annak gyakorlati funkciója - magyarázza Lorelei H. Corcoran, a művészettörténet professzora, a Memphisi Egyetem Egyiptomi Művészet és Régészet Intézetének igazgatója. - Az egyiptomiak lelkesen figyelték meg a természeti világot és a benne rejlő formákat és mintákat: tárgyaik esztétikája is ezt tükrözte.

Így szépítkeztek az ókori Egyiptomban

Egy olyan kultúrában, amely hangsúlyozta a a túlvilágot és az univerzum törékeny rendjének fontosságát, még a mindennapi tárgyak is bírhatnak mély jelentőséggel.

Mirror with Handle in the Form of a Hathor Emblem MET 26.8.97 EG

Az egyiptomi civilizáció fejlődése lehetővé tette, hogy lakói egy helyen maradjanak, ez pedig teret engedett számukra a tervezés és kézművesség fejlesztésére.

- Nagyon bonyolult fémmegmunkálási technikákat fejlesztettek ki - nyilatkozta Corcoran. - Gyönyörű dolgokat hoztak létre esztétikára és ízlésességre törekedve, és az ihletet a természetből merítették.

Néha finom jelentéseket is belefoglaltak tárgyaik tervezésébe. Például a kerek vagy ovális tükörnek és fogantyújának formája egy hieroglifát, ankh-ot is alkotott, ami 'tükröt' és 'életet' is jelentett - jegyzi meg Corcoran. - Tehát azt a belső jelentést is hordozta, hogy mikor a tükrödet használod - magyarázza -, tükrözöd az életedet is.

4 eszköz, amit most is használunk

Nagyra értékelt tárgyaik közt több olyan is volt, ami a mai napig része saját szépségápolási rutinjainknak is.

Csipesz

Egy ókori egyiptomi szépítkezőkészlete egy pár rézötvözetű csipeszt is tartalmazhatott. A példányt a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum gyűjteményében őrzik.

26.7.837c EGDP018052
Fotó: Gustavo Camps

Paróka

Az egyiptomiak egyrészt azért hordtak parókát, hogy megvédjék a fejüket a naptól, másrészt azért, hogy társadalmi rangjukat prezentálják. Állati vagy emberi szőrzetből készültek, és növényi rostokkal töltötték meg, amit egy alapháló fölé helyeztek, utóbbi feltehetőleg lenből készült. A nők többnyire a férfiaknál egyszerűbb fazonú parókákat hordtak, de az ünnepségeken néha felöltöttek bonyolultabb formákat is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Borotva

Az ókori egyiptomiak törődtek a higiéniával, és rövidre vágták, vagy lenyírták a hajukat, hogy megakadályozzák a tetvek kialakulását. Ezt a borotvát, amelynek pengéje egy fanyélre van rögzítve, egy női sírban lévő kosárban találták. A Metropolitan Művészeti Múzeum egyiptomi műtárgyainak gyűjteményében található.

DP116027

Tükör

Az egyiptomiak kétségtelenül nagy gondot fordítottak a megjelenésükre - például férfiak és nők is sminkeltek. Az egyiptomi nyelvben a tükörre használt egyik kifejezés lefordítása többféle üzenetet is magában rejt: úgy is értelmezhető, mint 'arcot látni', 'láss arcot', vagy 'láss-nézz szembe'.

- Ma már a tükröket magától értetődőnek vesszük, de e kultúrában fából készült csodálatos tükörvédő tokokat is találtunk, amik megmutatják, mennyire nagyra becsülték őket - nyilatkozta dr. Daniel Potter, a Skóciai Nemzeti Múzeum egyik kurátori asszisztense.

Kvíz az ókori Egyiptom híres női uralkodóiról

Történelmi kvízünkben tesztelheted tudásodat az ókori Egyiptomról.

Kvíz az ókori Egyiptom híres női uralkodóiról: igaz, hogy Kleopátra volt az utolsó fáraó?

Kvíz!

Elolvasom

(Borító-és ajánlóképek forrása: Getty Images.)

Képek forrása: Wikipédia/Metropolitan Museum of Art; metmuseum.org

Ezt is szeretjük