Japánban sokáig nem a hófehér mosoly volt az ideál - Az ohaguro hagyományának nyomában
A japánoknál sokáig nem a fehér fogsor számított igazán gyönyörűnek: a fogak feketítésének hagyománya, azaz az ohaguro évszázadokkal ezelőttre nyúlik vissza.
Bár manapság az emberek azon igyekeznek, hogy minél fehérebb legyen a fogsoruk, nem mindig volt ez így. Évszázadokkal ezelőtt Délkelet-Ázsiában, a Csendes-óceán szigetei környékén és legfőképpen Japánban nem a ragyogó, hófehér mosoly számított igazán szépnek.
A nők itt feketére színezték fogaikat, hogy minél vonzóbbak, szebbek legyenek, ám nem csupán ez volt az ohagurónak nevezett ősi hagyomány célja.
Az ohaguro, azaz a fogak feketítésének hagyománya
Már a 2-5. században is találtak feljegyzéseket erről a szokásról, azonban igazán a 12. században terjedt el széles körben. Ekkor leginkább a császári család és az arisztokraták alkalmazták, akkoriban viszont nem feltétlenül csak a nők, hanem a férfiak és a szamurájok is befestették fogaikat. A jelenség oka teljesen nem tisztázott, de a szakértők úgy vélik, a japánok nem tartották szépnek a fehér, rizsporral bekent bőrhöz a sárga fogakat - ezért kezdtek el fekete festéket használni. A 14-16. században pedig még többen felvették a hagyományt: ekkor a felnőttkor jelképévé és a gyermekek házasságra való felkészítésének részévé vált. Bár volt olyan időszak, amikor a férfiak is alkalmazták, leginkább a nők szokásává vált.
A 18-19. században a férjezett nők, a 18. életévüket betöltött férjezetlen japán hölgyek, a gésák és a prostituáltak fogai voltak leginkább feketére festve. A legszegényebbek azonban nem engedhették meg maguknak az ohaguro gyakorlását, esetleg csak a különleges alkalmakkor. De hogy is néztek ki így a nők? Miből volt a festék, és hogyan hatott a fogakra? Mára mi történt a hagyománnyal? A képek alatt ezekre is megtudhatod a választ.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fotók: Pinterest, Instagram.