Japánban sokáig nem a hófehér mosoly volt az ideál - Az ohaguro hagyományának nyomában

A japánoknál sokáig nem a fehér fogsor számított igazán gyönyörűnek: a fogak feketítésének hagyománya, azaz az ohaguro évszázadokkal ezelőttre nyúlik vissza.

Ohaguro, a fogak feketítése japánban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Bár manapság az emberek azon igyekeznek, hogy minél fehérebb legyen a fogsoruk, nem mindig volt ez így. Évszázadokkal ezelőtt Délkelet-Ázsiában, a Csendes-óceán szigetei környékén és legfőképpen Japánban nem a ragyogó, hófehér mosoly számított igazán szépnek.

A nők itt feketére színezték fogaikat, hogy minél vonzóbbak, szebbek legyenek, ám nem csupán ez volt az ohagurónak nevezett ősi hagyomány célja.

Az ohaguro, azaz a fogak feketítésének hagyománya

Már a 2-5. században is találtak feljegyzéseket erről a szokásról, azonban igazán a 12. században terjedt el széles körben. Ekkor leginkább a császári család és az arisztokraták alkalmazták, akkoriban viszont nem feltétlenül csak a nők, hanem a férfiak és a szamurájok is befestették fogaikat. A jelenség oka teljesen nem tisztázott, de a szakértők úgy vélik, a japánok nem tartották szépnek a fehér, rizsporral bekent bőrhöz a sárga fogakat - ezért kezdtek el fekete festéket használni. A 14-16. században pedig még többen felvették a hagyományt: ekkor a felnőttkor jelképévé és a gyermekek házasságra való felkészítésének részévé vált. Bár volt olyan időszak, amikor a férfiak is alkalmazták, leginkább a nők szokásává vált.

A 18-19. században a férjezett nők, a 18. életévüket betöltött férjezetlen japán hölgyek, a gésák és a prostituáltak fogai voltak leginkább feketére festve. A legszegényebbek azonban nem engedhették meg maguknak az ohaguro gyakorlását, esetleg csak a különleges alkalmakkor. De hogy is néztek ki így a nők? Miből volt a festék, és hogyan hatott a fogakra? Mára mi történt a hagyománnyal? A képek alatt ezekre is megtudhatod a választ.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Fotók: Pinterest, Instagram.

Ezt is szeretjük