Erős szőrszálak a nők köldöke alatt: milyen betegség tünete lehet, és mikor normális jelenség?
Néhány esetben rendellenességek, betegségek is állhatnak a köldök környékén megjelenő erős szőrszálak hátterében.
Bár a közösségi médiában, a reklámokban és a plakátokon szinte minden nő teljesen csupasz, az köztudott, hogy a valóság nagyon is eltér ettől. Ráadásul nemcsak a hónalj vagy a nemi szervek területén, illetve a lábakon és a karokon vannak jelen a szőrszálak, hanem sokkal meglepőbb helyeken is felbukkanhatnak.
Előfordul például, hogy a száj vagy a mellbimbó környékén megjelenő pihék válnak erősebbé, de az sem ritka, hogy a köldök körül jelennek meg jól látható szálak. Ezek sokakat zavarnak és aggasztanak, pedig nem biztos, hogy félelemre adnak okot.
Szőrszálak a női köldök körül
Alapvetően a köldök alatti szőrszálak teljesen természetesek és normálisak lehetnek. A testszőrzet mértékét főképp a genetika és az androgén hormonok szintje határozza meg, így ha már régóta, változatlanul jelen vannak a tested ezen részén, valószínűleg nem adnak okot aggodalomra. Ha azonban a szálak erősebbé, dúsabbá válnak, vagy egyre több lesz belőlük, érdemes utánajárni annak, hogy mi állhat a változás hátterében.
Hormonális változások, hirsutizmus
Általában a hormoningadozások járnak hasonló következményekkel. Például a terhesség vagy a menopauza idején fokozódhat a szőrnövekedés, illetve az ösztrogénszint csökkenése, valamint a tesztoszteronszint emelkedése is okozhat ilyen tüneteket. Utóbbi miatt jön létre leggyakrabban a fokozott szőrnövekedéssel járó kóros állapot, a hirsutizmus is. Ez esetben jellemzőek a pattanások, a mélyülő hang, illetve a száj fölötti, emlő körüli vagy hasi szőrösödés is. A betegség kiváltó oka lehet a PCOS, a klimax, az inzulinrezisztencia, a pajzsmirigy rendellenes működése, sőt akár bizonyos gyógyszerek és lelki problémák következményeképp is kialakulhat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
PCOS, mellékvese-problémák, Cushing-szindróma
A policisztás ovárium szindróma, azaz a PCOS egy igen komplex betegség, és a nevével ellentétben több szervet is érinthet. Ilyenkor általában egy vastag, kéregszerű bevonat keletkezik a petefészken, ami megakadályozza az érett petesejtek kilökődését, megérését. A meg nem repedt tüszők maradványaiból ciszták alakulnak ki. Ez azonban nem csupán nőgyógyászati problémákat okoz, hanem a hormonrendszert is befolyásolja, és igen szerteágazó tüneteket képes produkálni. Ezek közé tartoznak például a súlyproblémák, a pattanások, a vércukorszint- és anyagcserezavarok, a hajhullás és a fokozott szőrnövekedés is.
Akkor is felborulhat az egyensúly, ha a mellékvese nem működik jól. Ez három különböző hormoncsoportot termel, többek közt az adrenalint és a kortizolt is, melyek hozzájárulnak a szervezetet ért stresszhelyzetek kezeléséhez és a normális hormonszint fenntartásához. Ha a mennyiségük megváltozik, akkor fokozódhat a szőrnövekedés is, és jelentkezhet izomgyengeség, hízás, fejfájás és magas vérnyomás egyaránt. A mellékvese-hiperpláziával élő betegeknél is tapasztalható ez a jelenség.
A mellékvesekéreg kortizol hormonjának túltermelése miatt kialakuló Cushing-szindróma is húzódhat a jelenség hátterében. Jellemző tünetei közé tartoznak a striák, a pattanások és a fokozott szőrnövekedés is.
Amennyiben változást tapasztalsz, mindenképpen ajánlott felkeresned egy orvost, aki fényt deríthet az esetleges betegségekre, mögöttes problémákra.
Így mutatja meg a bőr a pajzsmirigybetegséget
A pajzsmirigy alul- vagy túlműködése egyaránt kellemetlen tüneteket produkálhat. Míg előbbi gyakori fáradtsággal, hízással, fázékonysággal üzenhet, addig utóbbi idegességgel, indokolatlan fogyással, fokozott izzadással hívja fel magára a figyelmet. Ezek a tünetek azonban sokszor nem elég specifikusak ahhoz, hogy rögtön pajzsmirigyproblémára gondolj. Ha az alábbi haj-, illetve bőrtünetek valamelyike - esetleg több is - társul hozzájuk, mindenképpen érdemes felkeresni egy endokrinológus szakorvost.
Így mutatja meg a bőr, ha nem jól működik a pajzsmirigy: a puffadt szemtől a körömproblémákig
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images.)
- szőr
- szőrös test
- szőrszálak a köldök környékén
- szőrnövekedés
- női test
- bőrtünet
- betegség
- Szépség és divat