Apró, szabálytalan, barna foltok a bőrön - Kell-e félni a melasmától?
A melasma igen gyakori jelenség a nők körében, nyáron pedig még többeknél jelenik meg.
A bőr legapróbb elváltozásaira is érdemes nagyon odafigyelni, mert ezek nemcsak betegségeket, szervi rendellenességeket jelezhetnek előre, hanem később akár komoly problémákat is okozhatnak. A pattanásnak tűnő dudorok például előfordul, hogy valójában nem is azok, és a szabálytalan anyajegyek is könnyen rosszindulatúvá válhatnak.
A barnás elszíneződések a bőrön szintén nem mindig egyenlőek az anyajeggyel vagy a szeplőkkel. A kisebb-nagyobb, szabálytalan, sötétebb foltokat melasma is okozhatja. A legtöbben megijednek, ha ilyenek bukkannak fel az arcukon, de valóban kell félni tőlük? Veszélyesek vagy ártalmatlanok? Ennek jártunk utána.
Mi az a melasma, és mitől alakul ki?
A melasma a hiperpigmentáció egy fajtája, mely barnás-szürkés foltok formájában jelenik meg a bőrön. A melanin pigment túltermelése okozza az elváltozást, hátterében pedig számos ok állhat: a genetika, az UV-sugárzás, a hormonváltozások, a fogamzásgátló tabletta szedése, illetve a terhesség során is kialakulhat. Általában az arcon - az orrnyergen, a homlokon, az állon és az ajkak fölött - bukkan fel legtöbbször, de néha a test többi területén is létrejöhet, például a karon, a vállon és a nyakon.
Gyakran összetévesztik a szeplőkkel, az anyajegyekkel, és sokszor csak a bőrgyógyász tudja megállapítani, hogy melasmáról van-e szó. A legészrevehetőbb különbség általában az, hogy utóbbi halványabb, és nem emelkedik ki a bőrfelszínből, a szeplőknél pedig picit nagyobb, szabálytalanabb foltokat képez.
Veszélyes-e a melasma?
A bőrgyógyászok szerint a melasma önmagában a legtöbbször nem veszélyes, ám olyan problémákra hívhatja fel a figyelmet, melyek miatt érdemes orvoshoz fordulni. Utalhat a túlzott mértékű napozásra, ami növeli a bőrrák kockázatát, de pajzsmirigy- és más hormonproblémákat is jelezhet, így javasolt utánajárni a háttérben húzódó okoknak. Terhes nőknél még gyakoribb a megjelenése, de az ő esetükben jellemzően a szülés után néhány héttel, hónappal el is tűnnek a foltok.
Ha viszont a melasma alakja, színe megváltozik, esetleg kipirosodik, viszketni vagy vérezni kezd, akkor minél hamarabb javasolt felkeresni egy bőrgyógyászt, hogy megállapíthassa, nem rosszindulatú-e az elváltozás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit lehet tenni ellene?
Ajánlott mindennap erős fényvédőt használni az arcra és a test szabadon hagyott területeire - de ez nemcsak a melasma megjelenése esetében igaz. Az enyhébb foltok ennek hatására akár teljesen el is halványodhatnak, de, ha ez nem történik meg, léteznek más megoldások is - a napozókrém ezek mellett is elmaradhatatlan.
Vannak olyan házi szerek és gyógyszertárakban, drogériákban kapható krémek, melyek segítenek kevésbé láthatóvá tenni a foltokat, de van, hogy a kozmetikusok által alkalmazott lézeres vagy hámlasztó kezelések bizonyulnak általában a leghatásosabbnak.
Pigmentfoltok ellen házilag
A pigmentfoltok házi megoldásokkal is hatásosan halványíthatók. A következő egyszerű, olcsó praktikák rövid idő alatt látható eredményt hoznak.
Gyorsan eltüntetik a pigmentfoltokat a bőrről: 9 házi szer, amitől egyenletes lesz a bőr
Nézegess képeket!
ElolvasomFotó: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- változás
- bőrrák