Így néz ki a körömgomba: hogy előzhető meg, és mivel kezelhető hatékonyan?
Nemcsak kellemetlen tünetei vannak, de a magabiztosság rovására is mehet a körömgomba.
A körömgomba esetén a köröm vastag és sárga lesz, fehér foltokat és csíkokat is mutathat. A leggyakoribb körömgombát, a tinea unguiumot egy dermatofitának nevezett gombafaj okozza, mely többnyire a lábkörmöket támadja meg. A dermatofita növekedéséhez egy keratin nevű fehérjére van szüksége. A keratin a körmök fő szerkezeti anyaga, amely keményebbé teszi azokat. A dermatofiták okozzák a körömgombás fertőzések 90%-át.
A körömgomba a becslések szerint tíz emberből egyet érint, mely szám a hetven évnél idősebbek esetében kettőből egy. A körömgombák számos típusa, köztük a tinea unguium is meglehetősen fertőző. A gombát közvetlen érintkezéssel is tovább lehet adni. A lábkörömgomba a fertőzött felület érintésével is terjedhet.
A körömgomba tünetei és kezelése
A körömgomba könnyen felismerhető és jellemző tünetekkel jár. A legtipikusabbakat soroljuk fel ezek közül.
- A köröm színe sárgás, barnás vagy fehéres lesz.
- Megvastagodik a köröm.
- Töredezik a köröm, meggyengül a szerkezete.
- Deformálódnak a körmök.
- Kellemetlen szagok kísérik.
- Előfordul fájdalom is, különösen cipőviseléskor.
Tippek a körömgomba megelőzésére
Minden esetben fontos a lábápolás és higiénia, a lábfej alapos megszárítása mosás után, mellyel jelentősen csökkenthető a gombásodás kockázata. A lélegző anyagú lábbelik viselése és a pamut- vagy más természetes anyagú zoknik hordása ugyancsak ezt a célt szolgálja. A cipőváltás is fontos, hogyha az nyomja a lábujjakat, vagy kényelmetlen. Vizes cipő alapos kiszellőztetése is elengedhetetlen.
Figyelj rá, hogy nyilvános helyeken ne járj mezítláb, uszodákban különösen ne. A körmök egészségesen tartása és ápolása sem mellékes, ahogy az esetleges lábizzadás kezelése is kulcsfontosságú. A beszakadt vagy letört körmöket pedig fontos megfelelően kezelni, mert a sérült területen könnyebben terjed el a gombás fertőzés.
A körömgomba kezelési módjai
A bőrgyógyász szakorvossal való egyeztetés után a gombaellenes krémek sokat segíthetnek. Ezeket közvetlenül a fertőzött területen kell alkalmazni. Mindenképpen vágni és vékonyítani kell a körmöket, és szükség lesz jó néhány hétre, míg a gyógyulási folyamat beindul. A szájon át szedhető gyógyszerek alkalmazása is gyakori, ezek a gyógyszerek segítik az új köröm fertőzésmentes növekedését, lassan pótolva a fertőzött részt. Az ilyen típusú gyógyszereket általában 6–12 héten keresztül kell alkalmazni.
A kezelés végeredménye azonban csak akkor lesz látható, ha a köröm teljesen visszanő. A fertőzés megszüntetése négy hónapig vagy tovább is eltarthat. Mivel ezek a készítmények megterhelhetik a májat és a szívet, így nem javasoltak mindenki számára, feltétlenül egyeztetni kell orvossal. Gyógyszeres körömlakkokat is lehet használni a felületi kezelésre, ezek is hatásosak lehetnek.
Házi gyógymódok is hatásosak kiegészítésként
Teafaolaj és más hasznos illóolajok
A teafaolaj híres az antibakteriális és fertőtlenítő hatásáról. Akár az alkalmazott krémhez hozzáadva is használható. Az oregánó-, a citromfű-, a szegfűszeg-, a fahéj- és a borsmenta-illóolaj a teafaolajhoz hasonlóan antiszeptikus, így akár ezzel is lehet kísérletezni. A levendulaolaj az előbbi pozitív tulajdonságok mellett gyulladáscsökkentő hatású is.
Almaecetes lábfürdő
Az almaecet baktérium- és gombaellenes hatású, így hatékony módszer lehet a körömgomba megfékezésére. Érdemes langyos vízzel hígítani, és lábáztató kúrát alkalmazni. Utána nagyon alaposan meg kell szárítani a lábfejet.
Sok helyen javasolják még a mentolos termékek alkalmazását, a fokhagymát és a citromlevet, ezek is működhetnek, de érdemes mindent körültekintően kipróbálni, és előzetesen egyeztetni a kezelőorvossal.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha már minden praktika csődöt mondott, és semmi sem használ, sehogy sem akar a probléma megszűnni, akkor az orvos javasolhat műtéti beavatkozást is. Ebben az esetben a fertőzött köröm eltávolítása történik, de ez ritkán szükséges. Utána a köröm lassan visszanő.
Sötét folt a körmökön: rákra is utalhat, ha így néz ki
A körmökön megjelenő tünetek testi problémát jelezhetnek.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)