
Apró dudorok a felkaron vagy a combon: mi ez, és mit lehet tenni ellene? A szakértő elmondta
A szakértő elárulta, miért alakul ki a keratosis pilaris, és azt is, hogyan lehet megszabadulni tőle.


Sokaknál találhatók apró, piros vagy fehér dudorok, pöttyök a bőrön, ám azt kevesen tudják, hogy pontosan mi ez, mért alakul ki, vagy hogyan lehet csökkenteni a láthatóságukat.
Rácz Judit bőrápolási szakértőt, a Krémmánia alapítóját, valamint a Skinsmart alapítóját és vezetőjét kérdeztük ezekről a tünetekről: részletesen mesélt a keratosis pilarisról, és hasznos tippeket adott arra, hogy mit lehet tenni ellene.
A keratosis pilaris okai
- A keratosis pilaris pirosas-fehéres pöttyök vagy dudorok formájában jelenik meg a bőrön, leggyakrabban a felkar külső részén vagy a combon. Magyarul grízes, csirke- vagy libabőrként is szokás emlegetni, ami a dolog megjelenését elég jól le is írja. A kialakulásának közvetlen oka, hogy a szőrtüszőben túl sok keratinfehérje halmozódik fel, de, hogy ezt mi okozza, azt nem lehet tudni. Valószínűleg genetikus hajlam, de a pontos oka nem ismert.

Ez egy teljesen ártalmatlan dolog, ha nem zavarja az embert, akkor nem fontos kezelni, csak esztétikai kérdés. Ha azonban valaki mégis kellemetlennek tartja, és az otthoni kezelésekre nem reagál, akkor persze érdemes elmenni vele a bőrgyógyászhoz.
Hogyan lehet elhalványítani a pöttyöket?
- Ha szárazabb a bőr, akkor a keratosis pilaris is erőteljesebben jelentkezik, így főleg azok az életmódbeli dolgok segítenek, melyek a jobban hidratált bőrhöz is hozzájárulnak. A gyakori, hosszú, forró fürdő, a hagyományos szappan vagy az alacsony páratartalom például ront a helyzeten. A gyors, langyos vizes tusolás, a száraz bőrre készült olajos tusfürdő, a párásító készülék pedig segíthet. Közvetlenül tusolás után érdemes mindig testápoló krémet is alkalmazni az érintett területen.
Az otthoni, minőségi kémiai hámlasztók, elsősorban a BHA-t is tartalmazók, szuperül szokták kezelni a tüneteket. Sajnos csak addig hatnak, amíg használjuk őket, mert nem a valódi okot oldják meg, de például a nyári szezonban érdemes lehet kezelni az érintett területeket. Egy 2% BHA-s, azaz szalicilsavas testápolót érdemes kipróbálni, ha az önmagában nem hat, akkor lehet kombinálni valamilyen AHA-val, például tejsavval. Sok esetben már az egyik vagy a másik önmagában is segíteni szokott, nálunk a legjobb tapasztalatok a 2% BHA testápolóval vannak. Ha mégsem javul pár hét alatt a helyzet, akkor mellé egy AHA-t is be lehet iktatni, akár másnaponta váltogatva vagy egymásra rétegezve.
A cikk az ajánló után folytatódik
-
Cirkónia kristállyal díszített édesvízi igazgyöngy nyaklánc négyszög foglalattal14 900 Ft
-
Virágos szív cirkóniával ezüst ékszerszett18 900 Ft
-
Királykék Swarovski® kristályos nyaklánc pillangókkal11 090 Ft
-
Helló nyár nyaklánc15 900 Ft
-
Cirkóniával díszített ezüst karika fülbevaló5 550 Ft
-
Ellentétek vonzása nyaklánc kristályokkal7 990 Ft
-
Ötös fonatú ródiumozott ezüst nyaklánc 50 cm23 900 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló fehér és kék cirkóniával díszítve13 900 Ft
-
Swarovski® kristályos Eiffel tornyos nyaklánc7 990 Ft
-
Vasmacska cirkóniával ezüst nyaklánc6 490 Ft
-
Ezüst nyaklánc patkó alakú ezüst medállal8 150 Ft
-
Rock and Roll szív alakú fülbevaló8 490 Ft
-
Három édesvízi igazgyönggyel és cirkóniával díszített fülbevaló14 990 Ft
-
Rózsaszín és fehér Swarovski® kristályos nyaklánc14 290 Ft
-
Oroszlán ezüst horoszkópos nyaklánc6 990 Ft
Lehet rá bőrradírt alkalmazni?
- Nagyon gyengéd, apró, szabályos kör alakú szemeket tartalmazó radírt ki lehet próbálni, bár a kémiai hámlasztók hatékonyabbak, és mellettük általában felesleges. De, ha jólesik, finoman elő lehet fizikailag is segíteni, hogy a kémiai hámlasztóval már fellazított extra bőrsejtek tényleg lejöjjenek. A durva szemcsés radírok és az agresszív dörzsölés viszont könnyen ronthat is a helyzeten, mert irritációt és szárazságot okozhat. Ráadásul a probléma jelentős része a pórusokban van, ahova a felszíni dörzsölés nem, de a BHA-savak hatékonyan tudnak eljutni.
Létezik végleges megoldás?
- Állandó vagy tartós gyógymódja nincsen a keratosis pilarisnak - bár idővel magától el tud múlni -, de, ha az otthoni hámlasztókra nem reagál, akkor a bőrgyógyász különböző lézeres kezelésekkel tud segíteni.
A PCOS bőrtünetei
A PCOS, azaz a policisztás ovárium szindróma egy, a test minden részét érintő hormonrendszeri rendellenesség, mely kihat a petefészkekre is. A bőrön is megmutatkoznak a jelei, a baj viszont az, hogy ezek általában olyan jelentéktelennek tűnő, kellemetlen problémák, melyekről a legtöbben egyáltalán nem gondolják, hogy a PCOS állhat a hátterükben. A következő képeken látható jelenségek esetében viszont érdemes erre gyanakodni.
- keratosis pilaris
- bőrprobléma
- szakértői válasz
- tanács
- hámlasztás
- bőrtünet
- pöttyös
- felkar
- comb
- Szépség és divat
OLVASD EL EZT IS!