Túlélte a holokausztot a magyar tervező, ma világsztárok hordják a táskáit - Judith Leiber elképesztő életútja

Judith Leiber élete egyáltalán nem volt egyszerű, mégis olyan világhírű tervező vált belőle, akinek különleges táskáit a legnagyobb sztárok is viselik.

Judith Leiber
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Judith Leiber nevét itthon talán viszonylag kevesen ismerik, pedig olyan különleges és híres márkát épített, amelynek darabjait több ezer dollárért árulják, és amelyekért olyan világsztárok rajonganak, mint például Kim Kardashian.

A tervezőnek és üzletasszonynak egyáltalán nem volt könnyű életútja. Túlélte a holokausztot, első nőként sajátította el a bőr megmunkálását, a kézművesszakmát, majd New Yorkba költözött, és különleges táskakollekcióval az egész világot levette a lábáról.

A magyar származású Judith Leiber története

Budapesten született, Londonban tanult

Pető Judit néven született 1921-ben Budapesten, egy bécsi születésű anya és egy szintén bécsi származású bróker apa gyermekeként. 1938-tól a londoni King's College-ban tanult, és később a kozmetikai iparban tervezett elhelyezkedni. Édesapja, Emil pedig akkor úgy gondolta, a második világháború idején egyébként is nagyobb biztonságot nyújt majd számára az angol főváros. 

judith leiber
Fotó: Ray Fisher / Getty Images Hungary

A nyári szünetet követően azonban a háború kitörése után nem tudott visszatérni Londonba, így Magyarországon maradt családjával. Kapcsolataiknak köszönhetően munkát kapott a Pessl kézitáskagyártó cégnél, ahol megtanult bőrt vágni, formázni, mintákat készíteni és táskákat varrni. Ő volt az első nő, aki a kézművesszakmát elsajátította, és szintén első nőként csatlakozott a Hungarian Handbag Guildhez, azaz a budapesti táskakészítők céhéhez.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így élte túl a holokausztot

A második világháború alatt számos rokonát koncentrációs táborokba kényszerítették, három nagybátyjával pedig végeztek a nácik, mert nem voltak hajlandóak hordani a sárga csillagot. Apját is munkatáborba küldték, a család pedig rettegett, végül egy ismerősük segítségével sikerült elérniük, hogy elmeneküljenek otthonról, és egy svájci joghatóság alá tartozó budapesti lakásba költözzenek.

Az egy hálószobás lakásban 26-an zsúfolódtak össze. Judith úgy igyekezett kitartani a nehéz helyzetben, hogy gondolatban táskákat tervezett, ez adott neki erőt.

1944-ben azonban a lakásban tartózkodókat gettókba zárták a nácik, és azt tervezték, hogy haláltáborokba küldik őket. Az orosz felszabadítás mentette meg őket ettől, ezt követően a család egy pincébe költözött körülbelül hatvan másik emberrel.

A háború végét követően Judith Leiber kapcsolatba került az amerikai követség titkáraival, akik azzal bízták meg, hogy készítsen nekik táskákat. Hamarosan megismerkedett Gerson "Gus" Leiberrel, akivel egy éven belül összeházasodtak, majd New Yorkba költöztek, és Bronxban telepedtek le. 

A Garay & Co.-nál vállalt munkát, de úgy érezte, a kiskereskedők visszatartják őt a karrierjében, ugyanis leginkább csak az európai dizájnokat akarták másolni, nem pedig saját kreációkat készíteni.

Nem sokkal később bemutatták Nettie Rosenstein tervezőnek, aki kis fekete ruháiról és elegáns ékszereiről volt híres. 1948-ban kezdett neki dolgozni, majd 1953-ban minden megváltozott, amikor Mamie Eisenhower, az Egyesült Államok first ladyje egy különleges, gyöngyökkel és strasszokkal díszített Nettie Rosenstein táskával jelent meg - amit Judith Leiber tervezett. A dizájner így egyre nagyobb teret kapott, és egyre nagyobb ismertséget szerzett.

Különleges táskáit imádják a hírességek

Végül 1963-ban megalapította saját márkáját. Táskái és pénztárcái különlegességükről, egyediségükről lettek híresek, a legtöbbjüket ezüst- vagy aranyrészletek, illetve Swarovski kristályok díszítik. És általában formájuk is jócskán eltér az átlagostól: készített már többek közt sütemény, dinnye, páva, malac, pingvin, hamburger vagy épp sült krumpli alakú darabokat is - amit például Kim Kardashian is hordott már - akinek legbizarrabb szettjeit ide kattintva nézheted meg. Termékeit világszerte exkluzív boltokban értékesítik, méghozzá több ezer dollárért. 

Rengeteg híresség választotta már Judith Leiber dizájnjait, többek közt Jennifer Lopez, Blake Lively, Diane Kruger, Katy Perry, de ajándékozták kézitáskáit Barbara Bushnak vagy éppen Hillary Clintonnak is. Termékei annyira exkluzívak, hogy mindössze négy butikja van az egész világon, és kollekcióinak egy része pedig csak néhány kiválasztott üzletben érhető el, többek közt a londoni Harrodsban és a Saks Fifth Avenue luxusáruházláncban.

Leiber 1956-ban megvásárolta a lakhelyük mellett található springsi ingatlanokat, 2005-ben pedig itt nyitották meg a Leiber Múzeumot, ahol férje festményeit is kiállították. Számos elnyert díja is kiállításra került itt, köztük az 1973-ban nyert Coty-díj, amit első táskakészítőként vehetett át.

Mindezek mellett szerepelt a Szex és New York mozifilmben, 2010-ben pedig közös életrajzi könyvet adtak ki férjével. 2018 áprilisában, 97 éves korában hunyt el néhány órával férje halálát követően.

Helena Rubinstein szegény lányból lett a 20. század egyik leggazdagabb üzletasszonya: keményen megdolgozott sikereiért

Helena Rubinstein önerőből épített hatalmas kozmetikai birodalmat. A sikeres asszony igazi inspiráló példakép mindenki számára.

Elolvasom
Ezt is szeretjük