A 8 legjobb házi gyógymód, ha fájdalmasan leégtél

Túlzottan megpirultál? Használd a nagyi praktikáit vagy a gyógynövények erejét.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Az idei nyár szeszélyes időjárása könnyen zavarba ejthet, ha a szabadba készülsz. Úgy tűnik, az esőfelhők nem akarnak pihenni, de azért nem árt óvatosnak lenned, ha két kiadós zápor között sikerül elkapnod pár napfényes órát. Az elővigyázatosság és bőröd megfelelő védelme ilyenkor is nagyon fontos, hiszen a káros napsugarak akkor is veszélyt jelentenek rád, ha csak kevés ideig tartózkodsz a napon.

Ha figyelemmel kísérted a híreket, te is tudod, hogy idén már nem először jelentettek UV-riadót a meteorológusok. Sajnos sokan legyintenek az intelmekre, és a kitisztult ég láttán fejvesztve rohannak a vízpartra, hogy gyorsan kiélvezzék a szikrázó napsütést. Azonban a nagy örömnek fájdalmas ára van.

Az előrelátók bizonyára sosem felejtik otthon a különféle napozás utáni bőrápolókat, hűsítő géleket, valamint az égési sérülésekre is kiváló, gyulladáscsökkentő hatású habkészítményeket. Ha a baj mégis megtörténne, akkor nem árt jó alaposan körülnézni a hűtőben, illetve a konyha egyéb területein.

Ősrégi gyógymódok

Talán emlékszel rá, hogy a nagymamád tejföllel vagy íróval kenegette a pecsenyére sült hátadat, amikor kisgyerek voltál. Ezt a módszert nyugodtan alkalmazhatod, hogy megszüntesd az égető fájdalmat. A nagyik régi, bevált módszere volt a kukoricalisztes megoldás is. Ehhez csupán egy-két csésze kukoricalisztre van szükség, illetve annyi vízre, hogy, ha elkevered benne, egy gusztusos kis pépet kapj. Aztán már mehet is az égett bőrfelületre!

Ugyanígy hatásos az uborkapakolás, mely nemcsak hűsíti, hanem hidratálja és regenerálja a sérült hámréteget. Ha nincs kéznél uborka, a krumplival ugyanezt a célt érheted el. Hámozz meg és reszelj le egyet-kettőt, és fedd be vele a bőröd. Amellett, hogy hidratál, értékes vitaminokat tartalmaz, mint például B-vitamint és nagy adag C-vitamint, melyekre szüksége van a bőrödnek ahhoz, hogy hamarabb regenerálódhasson.

Arra is figyelned kell, hogy napégéskor még a megszokott tisztálkodási készítmények is irritálhatják a sérült bőrfelszínt. Érdemes ilyenkor félretolni a szappantartalmú, illetve tonikos vagy alkoholtartalmú tisztálkodószereket, mert azok csak még jobban száríthatják az amúgy is megviselt bőrt. Használj inkább kamillás vagy aloe verás testápoló tejeket, melyek sokkal kíméletesebbek.

Ha nincs időd ilyesmit beszerezni, akkor készítsd el magad a tejes mézfürdődet, amit még Kleopátra is megirigyelne! Keverj két és fél deciliter langyos tejbe másfél deciliter mézet. Töltsd tele a kádat vízzel, borítsd bele a mézes tejet, majd tölts el benne 25 percet.

Nyugtató teaborogatás és aloe vera

Bőrnyugtató és gyulladáscsökkentő hatású a bodza-, a zsálya-, a rozmaring- vagy a kamillavirágos borogatás. Ha egyik sem áll rendelkezésedre, akkor a csersavas és fekete teás borogatás ajánlott. A teában található tannin hűti a bőrt, emellett elősegíti a hámrétegek regenerációját.

Az aloe vera közismert gyógyhatásairól, valamint kozmetikai célokra való felhasználásáról. Aki ilyen növényt nevelget a házában, könnyen és hatásosan kezelhet bármilyen gyulladt felületet.

Darázscsípés, horzsolás és égési sérülés esetén csak vágj le egy darabot az aloéból, és gyógyítsd vele az irritált területet - meglátod, a benne található gél gyors segítséget nyújt! A leveleiből nyert zselészerű anyagot belekeverheted az arcpakolásodba, de akár a testápolóddal és az arckrémeddel is vegyítheted. Nem kell mást tenned az ügy érdekében, csak két-három centit lenyesni a leveléből, gondosan kikapargatni a belsejét, és összedolgozni az általad használt krémmel. Tízszer olyan gyorsan felszívódik, mint a víz, és jótékony hatása azonnal érezhető!

Gyorssegély hámlásra

Sajnos a napégés a vöröses árnyalat csillapodásával sem tűnik el nyomtalanul, mert a sérült bőrfelület rendszerint kiszárad, elhal, majd hámlani kezd. Ilyenkor a bőr már kevésbé érzékeny, de azért napra még továbbra sem ajánlatos menned, és az ápolását is körültekintően kell megoldanod, ha nem szeretnél foltos maradni. Mivel esztétikailag sem túl szép látvány, és bizonyos felületeken - mint az arcod, a dekoltázsod és a karod- el sem rejtheted, nem marad más megoldás, mint szorgalmasan radírozni.

Finom arcradírt készíthetsz, ha két evőkanál mandulát ledarálsz, majd hozzáadsz két evőkanálnyi mézet és fél teáskanálnyi citromlevet. Az egészet jól turmixold össze, majd kend fel az arcodra és a dekoltázsodra. Gyengéd, körkörös mozdulatokkal végezd a radírozást körülbelül két-három percen át, hogy a bőröd megszabadulhasson az elhalt hámsejtektől, és ismét fellélegezhessen. A végén öblítsd le langyos vízzel, és egy puha törölközővel itasd le a bőrfelszínről a nedvességet.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mit ne tegyél?

A napégett bőrt nem tanácsos jéggel hűteni, mert könnyen leforrázhatod vele az égett bőrfelületet. Helyette használj inkább vizes borogatást, de a lényeg a hűsítés legyen, ne a hibernálás!

Továbbá száraz, húzódó bőrre sose kenj túl zsíros krémeket, bármennyire is ezt diktálja a logikád! A zsíros alapú krémek ugyanis eltömítik a pórusokat, és gátolják a hőleadást. Válassz inkább könnyű, vizes alapú, vitaminos kencéket.

Amíg a bőröd nem regenerálódik, kerüld a napsütést, és utána is csak mérsékelten, fokozatosan napozz!

Ezt is szeretjük