Régen bikavérrel mostak hajat, és nem az egrivel: fura hajápolási szokások a történelemből
Az ókortól a 20. századig az emberek sokféle módon próbálták megőrizni hajuk tisztaságát és szépségét.
Manapság természetesnek veszi az ember, hogy elképesztő mennyiségű sampon, balzsam és egyéb hajápolási olaj, krém és spray áll a rendelkezésére. Hosszú út vezetett idáig.
A történelem hajápolási szokásai nem lineáris módon fejlődtek, mert ugyan az ókorban nagyon gondosan ügyeltek a tisztításra, aztán a középkorra ennek szinte már nyoma sem volt.
Az idők során egészen különleges anyagokat is felhasználtak, és olyanokat is, amiket még ma is sokan bevetnek a szépségápoláshoz.
Méhviasztól a vérig az ókorban
Az ókori Egyiptomban nagy gondot fordítottak a higiéniára és szépségápolásra, így a rendszeres hajmosásnak is külön rituáléja volt, legalábbis azoknál, akik nem parókát viseltek. Általában langyos, citromos vízzel mostak hajat, melybe különféle természetes anyagokat és olajat kevertek, hogy eltávolítsák a zsíros szennyeződéseket. Végül mandulaolajat kentek rá, amit méhviasz követett: ez a napon megszáradva fixálta a frizurájukat, ráadásul extra fényessé tette a hajukat.
A hajmosás szorosan összefüggött a hajfestéssel, hiszen a nők már akkoriban is különféle praktikákat vetettek be az ősz hajszálak ellen. Míg a citruslé világosabbra színezte a hajukat, addig a marha vagy a bika felforralt vére sötétebb árnyalatot kölcsönözött nekik, így ezt a bizarr keveréket is a hajápolás részévé tették. A hajhullás megelőzésére ricinusolajat használtak, amit ma is sokan eredményesen használnak hajnövesztésre.
Elhanyagoltan és koszosan a 18. században
A sötét középkor után - amelyben nem volt divat a fürdés - a reneszánsz hozta el a szépségápolás fellendülését. Ekkor újra felfedezték a különféle olajokat és illatos növényeket. Azonban a 18. századi Európa, azon belül is főleg a francia udvarban a hajápolás nem volt valami magasfokú: ekkor a barokk és rokokó hajviselet éke a paróka volt, ezért a hajmosás enyhén szólva a háttérbe szorult.
A parókák alatt a haj ápolatlan és elhanyagolt maradt, a parókát pedig rizsporral kezelték, ami szárazsamponként funkcionált, vagy olajjal fésülték a helyére. A bonyolult hajkölteményekben nem ritkán különféle élősködők, bolhák telepedtek meg, a viszketés elviselésére remekmívű fejvakarókat használt az arisztokrácia.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Elterjed az ecet és a tojás
A viktoriánus korban ismét több figyelmet szenteltek a hajnak, és a nők immár átlagosan kéthetente mosták meg, amihez legtöbbször ecetet használtak. Bár már a középkorban is voltak szappancéhek, a szappan mint samponhelyettesítő csak a 19. század végén, a 20. század elején kezdett elterjedni.
Ezt illatos fűszernövényekkel keverték, például levendulával vagy rozmaringgal. Ekkoriban kezdték el azt a hajpakolást is alkalmazni, ami a mai napig gyakori módszernek számít: tojássárgáját kentek a hajukra, így elérve a fényesebb és puhább textúrát. A manapság is használt, direkt hajra kifejlesztett samponok csak az 1930-as években robbantak be.
Ezek lesznek a legszebb hajszínek idén
Hideg szőke, meleg barna - történt változás a tavalyi év legdivatosabb hajszíneihez képest. Ilyen színt válassz, ha festésben gondolkodsz!
2020 legdivatosabb hajszíneit mutatjuk: leköszön a mézszőke, jön a karamell
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images)