Így védd a gyerek bőrét a naptól 1 éves kor alatt és felett - A legfontosabb szabályok
Mi az a fizikai fényvédő, és miért jobb a gyerekeknek, mint a kémiai?
Egész évben mindenki számára fontos a megfelelő fényvédelem, ám a gyerekek esetében kiemelt jelentősége van, hiszen bőrük vékonyabb, védekezőképességük gyengébb, így védtelenebbek a napfény káros hatásaival szemben.
Mit tehet a szülő, ha minél nagyobb biztonságban szeretné tudni gyermekét a melegebb hónapokban? Alapszabály, hogy 11-15 óra között a kicsiknek nem szabad a tűző napon lenniük. A játszóterezést és más kinti programokat lehetőség szerint vagy korábbi, vagy későbbi időpontra kell időzíteni - amikor a hőmérséklet is kellemesebb. És hogy mire kell még figyelni 1 éves kor alatt és felett?
Hogyan védd a babát a napfény káros hatásaitól?
Egyéves kor alatt a bőr még kevés melanint tartalmaz, így a csecsemők napfénnyel, UV-sugárzással szembeni védekezőképessége csekély. 6 hónapos kor alatt a közvetlen napfény még mindenképpen kerülendő, a babáknak árnyékban kell maradniuk - még akkor is, ha strandol a család. A babakocsiban szundikáló gyerekek esetében fontos, hogy inkább kicsi napernyővel és ne a kupolára szerelt textilpelenkával történjen az árnyékolás - ellenkező esetben túlmelegedhet a kocsi belső tere.
A babák bőre még nagyon vékony és érzékeny, emiatt a bőrre került anyagok felszívódása intenzívebb, ám a szervezetbe jutó kozmetikumok lebontó képessége fejletlen, így fényvédők használata esetükben még nem jöhet szóba. Az árnyékoláson kívül csak a megfelelő - jól szellőző, világos színű - ruházattal, fejfedővel tehetsz a kicsi egészségéért.
Fényvédelem egyéves kor felett
Öltözködési szabályok
Nemcsak a babák, de a kisgyerekek esetében is előnyben kell részesítened a bővebb, természetes anyagból készült ruhákat. Ameddig nem izzad alatta, viselhet nyugodtan hosszú ujjú felsőt is. A kalap, szélesebb karimájú sapka ugyancsak elengedhetetlen része a gyerekek nyári ruhatárának. Kérdésünkre, hogy milyen esetekben szükséges az UV-szűrős ruha, Dr. Ekaterine Paschali, a Royal Clinics Orvos-esztétikai Központ bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa az alábbi választ adta:
- A gyermekek érzékeny bőrére különösen veszélyesek az erős UV-sugarak, ezért biztosítani kell a szükséges védelmet, beleértve a megfelelő ruha viselését is. A ruházat természetes UV-szűrő hatással bír, és ha az sűrű vagy sötét szövésű, jobban megvédi a bőrt, mint a laza vagy világos anyagok. Ugyanakkor lényeges, hogy vízben vagy nedves ruházatban tartózkodva növekszik az UV-sugarak által okozott károsodások kockázata az érzékeny bőrön. Az UV-szűrős ruha viselése hasznos lehet gyerekek számára, különösen erős UV-sugárzás, illetve világos bőrtípus esetén.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos az árnyékolás
Ha a homokozóban játszik a gyerek, a szülők többsége számára evidens, hogy árnyékos részre terelje vagy napernyővel óvja a kicsit a közvetlen napsugárzástól. Ám az árnyékolásra akkor is szükség van, ha autóban utazik a család. Ma már sok helyen - autós boltban, bababoltban - lehet kapni oldalsó ablakra szerelhető árnyékolót, napellenzőt, pár ezer forintért. Nem csupán azért fontos, mert a gyerek szemét zavarhatja a napfény, aminek gyakran hangot is ad útközben. Azért is lényeges, mert az autó üvegén csak az UV-B sugarak nem jutnak át, az UV-A sugarak nagy részét átengedi. Ezek a sugarak a bőr mélyebb rétegeibe hatolnak, ártalmasabbak, ám hatásuk csak később mutatkozik meg.
Fizikai fényvédők
A csecsemőkoron túl már fényvédőt is használhatnak a gyerekek. Fontos azonban, hogy ne kémiai, hanem fizikai típust válassz. Ezek lényege, hogy nagy részecskeméretű cink-oxidot vagy titán-dioxidot tartalmaznak, nem szívódnak be annyira, nehezebben kenhetők, fehér bevonatot képeznek a bőrön és visszaverik a nap káros sugarait. A választott kémiai fényvédő természetesen legyen vízálló, védjen az UV-A és az UV-B sugaraktól is, és legyen minimum 30-as faktorszámú. Ha azonban a kicsi izzad, vagy sokat pancsolt, újra kell kenni.
Képek: Getty Images Hungary