Edd magad szépre!

Szépítő ételek

Hiába kensz magadra egy tonna krémet, ha belülről nem táplálod a bőrödet. Milyen ételre van szüksége a bőrnek, hogy ragyogjon?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A kellemes megjelenéshez, a pozitív önképhez hozzátartozik a sima bőr, a fénylő haj, az egészséges köröm látványa. Nem csoda, ha a kozmetikai ipar egyre újabb és többet ígérő termékekkel bombázza a piacot.

Persze a külső takargatással nem érünk el semmit. Az igazi szépség belülről fakad - tartja a mondás, de a génkutatók, molekuláris biológusok, gyógyszerészek, dietetikusok, táplálkozáskutatók is egyetértenek ezzel.

A bőr ugyanis nemcsak egy védőköpeny, hanem fontos szerv is. Ugyanolyan, mint a szív, az agy vagy a máj. Tehát jól el kell látni élelmi anyagokkal, biztosítani kell a működéséhez szükséges táplálékot. A bőr belső anyagcseréje ráadásul érzékeny, egészsége nagyban függ a bélrendszer és a máj működésétől, a vér összetételétől, vagyis azoktól a szervektől, amelyek eljuttatják hozzá a tápanyagokat. Belülről táplálkozik, belülről újul meg, és belülről szépül.

Sajnos a legtöbben egészségtelenül táplálkozunk. Ez persze nemcsak a bőrre, hajra, körmökre van hatással, de a korán jelentkező ráncok, laza kötőszövet, a zsírraktározás zavara, a szürkés bőr, a száraz, pikkelyes felület, az apró seprűvénák, ekcémás megbetegedések, pattanások mind-mind jelezhetik helytelen evési szokásokat.

Beauty Food - szépítő tápanyag

A bőrsejtek kiéhezve várják a hozzájuk érkező fiatalító bio-anyagokat. Tehát ha a vérerek elszállítják hozzájuk a szükséges ásványi sókat, vitaminokat, pár nap elegendő ahhoz, hogy megújuljanak.

A beauty food kategóriába sorolhatóak az alábbi tápanyagok.

  • C-vitamin, amiből elegendő található a kiviben, a citromban, a grépfrútban, a narancsban, a savanyú bogyófélékben és az almában.
  • Elengedhetetlen az A-vitamin, ami karotintartalmú élelmiszerekben - őszibarackban, paradicsomban, sütőtökben, avokádóban és répában - lelhető fel.
  • Nélkülözhetetlen a D-vitamin, amelyet heringből, májból, tejből pótolhatunk.
  • Sok E-vitamin is kell, ezt kellő mértékben tartalmazzák a teljes kiőrlésű gabonából készült péksütemények, a magvak, növényi olajok és a tojás.

Fontos bőrtápláló a B-vitamin is, főleg a biotin, amelyet belsőségekből, tojássárgájából, élesztőből nyer ki a szervezet, valamint a ritkán előforduló nyomelemekre (például szelénre) is szükség van: ezt elsősorban a magvas gabonafélékből és a rizsből tudja elraktározni.

Az A-vitamin és a biotin a klasszikus bőrvitaminok. Hiányuk esetén a bőr pikkelyesedni kezd, narancsbőrszerűen behorpad, sőt, ez okozza a korpásodást, a hajhullást is.

A B1-, B2-, B3- és B6-vitaminok (amelyek tojásból, mogyorófélékből, májból, teljes kiőrlésű péksüteményekből nyerhetőek), a folsav (amely zöld levelesekben, húsban és sörélesztőben található), valamint a pantoténsav (amit a máj, a gabonafélék és az élesztő is tartalmaz) jól kiegészíthetik a fenti két vitamint. Kombinációjukkal elkerülhető az ajkak kicserepesedése és a bőr kiszáradása.

Bőrrongáló étkek

Nem árt tisztában lenni azzal is, mi károsítja a kültakarót. A cigaretta és az alkohol feltétlen a bőr ellenségei közé sorolhatók, de folytathatjuk a sort a cukorral, az édes italokkal, szénsavas üdítőkkel, szörpökkel, világos tésztafélékkel, fényezett rizzsel, konzerv- és készételekkel, zsíros szószokkal (majonézzel, dresszingekkel) vagy a zsíros húsokkal, szalonnával. A gyorsan felszívódó szénhidrátok hamar eltelítenek, de energiát csak rövid időre adnak, viszont zsírként hamar elraktározódnak. A legkárosabb kombinációk például a világos lisztből készült péksütemények édességgel, a cukorlimonádé a sajtos tésztához vagy a tiramisu a malacsült után, esetleg szalonnás hús knédlivel. Az ilyen étkezések szinte stoppolják az anyagcsere-folyamatokat, és a zsírraktározással foglalják le szerveinket: utánuk legalább egy órán keresztül áramlanak a zsírmolekulák a bőr alatti kötőszövetbe. Ha ez a fajta terhelés folyamatos, akkor a zsigerekben is megindul a zsírraktározás, vagyis elkezdünk hízni. Ezzel egyidőben salak- és méreganyagok is elraktározódnak, mégpedig a bőr- és kötőszövetben.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Narancsbőr ellen

A megfelelő táplálkozás a cellulit elleni harcban is fontos szerepet játszik. Tartózkodj a radikális fogyókúráktól, inkább erősítsd kötőszöveted mozgással, mondj le a fehércukorral és a liszttel készült ételekről! Részesítsd előnyben a halat, fogyassz sok szóját, tofut, sovány sajtot, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonából készült péksüteményeket!

A C-vitamin és a fehérje kombinációja serkenti a kollagén termelődését, és ezzel javítja a bőr rugalmasságát.

Hajregeneráló tápanyagok

  • Az biztos, hogy a haj és a köröm minden tápanyagból profitál, ami a bőrnek jót tesz. A dús, rugalmas, fényes hajért fogyassz kovasavtartalmú élelmiszereket - magvas kenyereket, kölest vagy csalánlevelet!
  • A sprőd, törékeny haj a téves képzetekkel ellentétben nem a haj betegsége, hanem az anyagcsere zavara. A hajgyökér aminosav-ellátásának elégtelensége rontja a haj minőségét. A kielégítő fehérjebevitel hatására javul a haj egészsége is.
  • Korpásodás, makacsul viszkető fejbőr esetén A-, C- és E-vitamin, valamint szelén fogyasztása szükséges.
  • A vas- és cinkhiány hajhulláshoz vezethet. Ha csak bizonyos területeken hullik a haj, akkor próbálj meg állati zsiradékról növényi zsiradékra (olívaolaj, kukorica-, búzacsíraolaj) átállni - ez sok esetben pozitív eredményt hoz.
  • A törékeny körmök a vas- vagy kalciumhiány jelei lehetnek. Előbbi tipikus tünete, hogy a körmök túl laposra nőnek, kanálszerűen, esetleg kifelé hullámosodnak. A kalcium- és cinkhiány fehér csíkok képében jelentkezik. Rövid úton átmeneti megoldást jelenthet a gyógykörömlakk, hosszútávon azonban csak a magas cinktartalmú, teljes kiőrlésű gabonából készült péksütemények, illetve a kombinált, szerves vitamin- és ásványianyag-készítmények segíthetnek.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük