Pattanásnak tűnik, de tilos nyomkodni! A cisztás akné tünetei és kezelése
Sokan összetévesztik az egyszerű pattanással, pedig a nagyobb, keményebb dudorokként jelentkező cisztás akné teljesen más kezelést igényel.

Pattanásokkal felnőtt korban is rengetegen küzdenek, hiszen nemcsak a tinédzserkori változások, hanem számos egyéb tényező is kiválthatja a pöttyöket. Az sem mindegy azonban, hogy milyen dudorokról van szó.
A legtöbben nem tesznek különbséget a kialakult puklik között, pedig fontos lenne odafigyelni arra, hogy pontosan hogyan, milyen formában jelenik meg az a bizonyos pattanás: néhány típust ugyanis egyenesen tilos nyomkodni. Ezek közé tartozik a cisztás akné is.
A cisztás akné tünetei és okai
A bőrprobléma leginkább az arcon jelentkezik, de néha a karokon, a dekoltázson vagy a vállon is megjelenik. A pórusok eltömődnek, a pattanások a bőr mélyebb rétegeiben alakulnak ki, itt gyűlik össze a mirigyek által termelt felesleges faggyú. Általában nagyobbak, keményebbek, pirosabbak és fájdalmasabbak, mint az egyszerű puklik, és mivel a legtöbbször hiányzik a fehéres-sárgás pötty a közepükről, eltávolításuk sokkal nehezebb.

A cisztás akné általában nem az egészségtelen étkezéstől vagy a túlzott cukorbeviteltől alakul ki, legfőbb oka ugyanis a hormonháztartás felborulása, néha pedig a genetika. Nőknél például előfordulhatnak a menstruációs ciklus bizonyos szakaszaiban, leginkább a menzesz előtti napokban, a fogamzásgátlók és a terhesség következményeképp, de más hormonális problémák, többek között a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése esetén is jellemzőek.
Miért tilos nyomkodni őket?
A pattanások ezen típusa sokak számára igen zavaró, mivel nagyobbak és észrevehetőbbek az átlagos dudoroknál. Éppen ezért szinte mindenki igyekszik minél hamarabb kinyomni őket, hogy megszabadulhasson tőlük. Azonban ez a legrosszabb megoldás a cisztás akné esetében. A nyomkodás hatására ugyanis még jobban begyulladhatnak, sőt mivel megsérül a bőr, a baktériumok is könnyen bejutnak alá, és fertőzéseket, gennyesedést okozhatnak. A dörzsölés, a kapargatás, illetve a bőr állandó megérintésének hatására is súlyosbodhat a probléma.
Mindezek mellett a pattanásokra kifejlesztett, szárító hatású krémek is ronthatnak az állapotukon, mivel kiszárítják a felgyülemlett faggyút, és ezzel még inkább megnehezítik annak eltávolítását. Nem beszélve arról, hogy a kinyomási kísérletek szinte minden esetben jól látható, maradandó hegeket hagynak az arcon.

A cisztás aknéval ezért mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni, hiszen ő tudja csak megfelelő szakértelemmel, a szükséges higiénia és fertőtlenítés mellett eltüntetni - akár kimetszéssel - a bekeményedett dudorokat. Ezután pedig az orvos segíthet felderíteni a mögöttes okokat is, melyek kezelésével, megszüntetésével a bőrproblémától is megszabadulhatsz.
A hormonproblémák bőrtünetei
A hormonrendszer az egész szervezet működését befolyásolja, ezért ha ott adódik valami gond, akkor az sok helyen megmutatkozik. Hogy pontosan mi utal a férfi nemi hormonok túltengésére, ösztrogéndominanciára vagy a mellékvese-, esetleg a növekedési hormonok problémáira? A következő képeken megnézheted.
Így mutatja meg a bőr a hormonzavart - Alig van, aki felismeri a jeleket
Nézegess képeket!
Elolvasom- cisztás akné
- pattanás
- bőrprobléma
- gyulladás
- gyulladt pattanás
- hormonális zavar
- bőrtünet
- tilos nyomkodni
- Szépség és divat
OLVASD EL EZT IS!

- egészséges életmód
- bőrápolás
Belülről szünteti meg a mitesszert és a pattanásokat: a 10 legerősebb étel bőrproblémákra

- Szépség és divat
7 frizura, ami megemeli a petyhüdt arcot – Jobbak, mint a botox

- Szépség és divat
Elképesztően megfiatalít ez a módszer: hibátlan bőröd lesz tőle