Amikor gomba okozza a nem múló pattanásokat - Honnan ismerheted fel a malassezia folliculitist?
Előfordul, hogy a makacs, nem múló pattanásokat gomba okozza. Elmondjuk, milyen tünetek utalnak erre a problémára.

- 5 szuper nőies frizura 60 év felett, ami dús hatást garantál: inspiráló fazonok, melyek a vékony szálú hajból is kihozzák a maximumot »
- Ezt idd, ha zsírégető edzést folytatsz: omega-3 zsírsavakban és vitaminokban gazdag smoothie, ami eltelít, mégis segíti a fogyást »
- Pofonegyszerű házi gyanta, ami tartós simaságot garantál: a cukorgyanta könnyen összeüthető »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- Rúzsa Magdi először mindhárom babájával egy fotón: már 4 hónaposak az ikrek
- Átmennél most a földrajzérettségin? 10 kérdés, amire tudni kellett a választ
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- 121 kilóról indult, 45 kilót fogyott CICO-diétával az édesanya: így néz ki most a kétgyerekes Colleen
A pattanások kialakulásának számos oka lehet. A leggyakrabban a hormonális változások, problémák, valamint a helytelen táplálkozás és a nem megfelelő kozmetikai termékek használata eredményezi a pöttyöket. Ám van, hogy teljesen más dolog áll a háttérben.
Néha ételallergiák, betegségek és szervi rendellenességek is kiválthatják a zavaró tüneteket, de az is előfordul, hogy gomba miatt jönnek létre a puklik.
Innen ismerhető fel a malassezia folliculitis
Ha a dudorok régóta jelen vannak, és szinte sehogy sem akarnak elmúlni, akkor előfordulhat, hogy malassezia, más néven pityrosporum folliculitisszel, vagyis a Malassezia gomba okozta pattanásokkal van dolgod. Ez a gomba alapvetően szinte mindenki bőrén jelen van, azonban ha valami miatt elszaporodik, akkor látható tüneteket okoz. A leggyakrabban a bőr felső rétegét fertőzi meg, néha viszont a mélyebb rétegekbe is bejut. Sőt az is előfordul, hogy a fejbőrön bukkan fel, itt általában viszketés és korpásodás formájában jelentkezik, illetve a pikkelysömörhöz és a szeborreás dermatitiszhez is kapcsolják a bőrgyógyászok.

Ez a típus viszonylag ritka, és nagyon nehezen ismerhető fel, ugyanis igen hasonlít a sima pöttyökhöz. Apró, bőrszínű vagy piros puklik formájában jelentkezik, méghozzá leginkább az olyan zsírosabb területeken, mint például az áll, a homlok, illetve a nyak és a mellkas. Előfordul az is, hogy ezeken a részeken a bőr viszket, fénylik, esetleg hámlik, és más típusú pattanások is megjelennek.
Miért alakul ki?
A Malassezia gomba elszaporodásához több tényező is hozzájárulhat. Ezek közé tartozik az immunrendszer legyengülése, a hormonális változások főleg kamaszkorban, a cukorbetegség, a pórusokat eltömítő krémek, a párás és meleg levegő, valamint az antibiotikumok szedése és a bélflóra egyensúlyának felborulása. Mindezek mellett azonban a zsíros bőr önmagában is megnöveli a probléma kialakulásának esélyét.
Hogyan szabadulhatsz meg tőle?
Fontos, hogy ha erre a betegségre gyanakszol, mindenképpen keress fel bőrgyógyászt, a hatékony gyógyszeres kezelést ugyanis ő tudja megállapítani, és felírni az ehhez szükséges szereket. Általában gombaellenes készítményeket, krémeket ajánl, melyek egy-két héten belül megszüntetik a problémát. Mivel azonban hajlamos visszatérni, érdemes odafigyelni a megelőzésre is.

Kerüld a növényi olajokat, illetve a zsírsavakat, linolénsavat és a sztearinsavat tartalmazó kencéket, mivel ezek táplálják a gombát. Ezenkívül pedig ügyelj arra, hogy minden reggel és minden este alaposan tisztítsd meg az arcodat langyos vízzel és érzékeny bőrre való, kímélő lemosóval. Az interneten kaphatók direkt erre a problémára kifejlesztett termékek is: ezek kifejezetten olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek jót tesznek a bőrnek, és csökkentik a gomba újbóli elszaporodásának esélyét. Ha viszont mégis úgy látod, hogy ismét megjelennek a tünetek, minél hamarabb keresd fel újra a bőrgyógyászodat.
Pattanásnak tűnő bőrtünetek
Sokféle olyan bőrelváltozás létezik, ami teljesen jelentéktelennek tűnik, hiszen csak egy apró dudor képében jelenik meg a bőrön. Ezek azonban egy idő után súlyosbodhatnak, megnőhetnek, vagy akár rosszindulatúvá is alakulhatnak. Képeken mutatjuk, mik azok a nem csak pattanásra emlékeztető elváltozások, amik megtévesztőek lehetnek, és apróságnak tűnnek, mégis érdemes foglalkozni velük.
Coverkép: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!

- pattanás
- bőrelváltozások
Pattanásnak tűnhet, de tilos nyomkodni - Agyi trombózis is lehet a vége

- arcápolás
- ételallergia