Te tudod, honnan ered a bikini szó? Így jutottunk el a térdig érő gyapjú ruhadarabtól a falatnyi fürdőruháig
Hosszú út vezetett a mostanában kapható falatnyi darabokig.
Amióta az emberiség létezik, imádunk pancsolni. Az ehhez használatos öltözék történelme egészen az ókori Rómáig nyúlik vissza. A fürdőruhák - amellett, hogy a sport és szórakozás elengedhetetlen kellékei - a régi korok divatjáról is pontos látleletet adnak.
A fürdőruha történelme
A 20. század elején a fürdőruhák még merőben eltértek a mai daraboktól. A nők úgynevezett fürdődresszt hordtak, amik vastag, térdig érő gyapjúból készültek. Az öltözéket fűző tartotta össze, és gyakran hagyományos bugyit is vettek alá a strandolni vágyó nők. Ezek borzasztóan kényelmetlenek voltak: vizes állapotban nehézzé és szúróssá váltak, nem beszélve a kellemetlen illatról. Ezek inkább dekoratív ruhadarabok voltak, amelyeket tengerparti szabadidős és szabadtéri tevékenységekhez terveztek, és amik a lehető legkevesebb mozgást igényelték.
A modern bikinit egy autómérnök találta fel
Az általunk ismert bikinit 1946-ban találta fel Louis Réard francia autóipari mérnökből lett divattervező. Az eredeti terv négy háromszög alakú anyagból készült, kettő a felső, kettő az alsó részhez, ehhez párosultak a már jól ismert spagettipántok. Réard nagy reményeket fűzött találmányához, a ruhát pedig a csendes-óceáni Bikini-atollról nevezte el. A provokatív fürdőruhát először a Casino de Paris meztelen táncosa, Micheline Bernardini öltötte magára, és állt modellt benne. Eleinte egyik kifutómodell sem vállalta a falatnyi öltözéket, később azonban olyan hollywoodi sztárok jelentek meg benne, mint Brigitte Bardot vagy az örök szexszimbólum, Marilyn Monroe.
Mindezek után nem kellett sok ahhoz, hogy széles körben elterjedjen ez az új úszóruha, amire a második világháború utáni korszak gyorsan változó társadalmi normái is rásegítettek.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kétrészes fürdőruha az ókorig vezethető vissza
Bár a modern bikini csak a 20. században terjedt el, a kétrészes fürdőruha ötlete nem egyedi: egészen az ókori Rómáig nyúlik vissza. Egy szicíliai villa falán talált, ókori rajzok olyan nőket ábrázolnak, akik kétrészes fürdőruhát viselnek. A történészek mai napig nem biztosak abban, hogy ezeket az öltözékeket vízi tevékenységekhez viselték-e, vagy pedig a meleg szicíliai nyarak miatt átlagos edzőruhák voltak.
Az első ikonikus fürdőruha gyapjúból készült
Számos olyan ikonikus fürdőruha létezik, amik mára a popkultúra részei lettek. Ilyen Farrah Fawcett piros, egyrészes ruhájára vagy Ursula Andress fehér bikinije az első James Bond-filmben. A hírességek mindig komoly szerepet játszottak a trendek elterjedésében. Ilyen volt a Sun-Maid Girl, a Jantzen búvárlány képe, ahol egy nő piros gyapjú egyrészesben merül a vízbe. A reklámkampány népszerűsítette a fürdőruhát mint hétköznapi ruhadarabot.
A férfiak is egyrészest hordtak
Bár a félmeztelen strandolás évtizedek óta alap a férfiaknál, a 20. század első felében póló nélkül megjelenni még merőben elítélt dolognak számított, sok államban egyenesen illegális volt. A meztelen úszás tilos volt, 1935-ben például a rendőrség letartóztatott és megbírságolt 42 férfit, akik topless úsztak Atlantic Cityben, New Jersey-ben. A törvényt végül 1937-ben hatályon kívül helyezték, ez pedig teret nyitott a ma használatos fürdőnadrágok elterjedésének.
Mit jelent a rékli és a rokolya? Teszteld, mennyire ismered a régi ruhadarabok neveit!
A régi magyar népviseletekről a legtöbbeknek ma már csak homályos információik vannak.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)