A viktoriánus korszak 1837-től 1901-ig tartott, ami egyszerre volt virágzó és viharos időszak Nagy-Britannia számára. A különböző betegségek és járványok, mint a tuberkulózis a skarlát és a kolera egymást váltották.
Az ipari forradalom küszöbén temérdek brit találmány látott napvilágot, azonban a technológia még gyerekcipőben járt, így a folyamatok lassan haladtak. A tudományos ismeretek hiánya ekkoriban több emberáldozatot is követelt.
Ilyen veszélyesek voltak a 19. századi otthonok
A viktoriánus korban olyan teljesen hétköznapi dolgok is veszélyt rejtettek, mint a tapéta vagy a cumisüveg. Az emberek gyakran vakmerőségből, máskor tudatlanságból haltak Darwin-díjas halált. Mutatunk kilenc dolgot, ami a viktoriánus otthonokban gyakran halálhoz is vezetett!

A cumisüvegek tömeges forgalmazása sok anyát arra kényszerített, hogy ne szoptasson. Ez nyilvánvalóan az egekbe repítette a cumisüvegek eladását, amik nem sokkal később gyilkos üvegek néven terjedtek el. Egy tervezési hiba miatt ugyanis az üvegcse szivacsként szívta magába a baktériumokat, amik így szaporodtak, kimosni pedig lehetetlenség volt őket. A csecsemők rengeteg fertőzést, halálos betegséget kaptak el, mint például a tífuszt, vérhasat, és tüdőgyulladást.

Ebben a korban nagy népszerűségnek örvendett egy zöld festék, amivel többek között tapétát is festettek. Miután Viktória királynő a Buckingham-palota minden szobáját ezzel vonta be, mindenki hasonló tapétával akarta kidekorálni otthonát. Azt azonban senki nem vette számításba, hogy ezt a specifikus zöld festéket arzén felhasználásával állították elő. A mérgező arzén belélegzése rengeteg ember halálát okozta.

A fürdőszoba feltalálását követően a gázkád a viktoriánus otthonok egyik legfontosabb cikke lett. Mivel a termosztátot még nem találták fel, nem volt hőmérséklet-szabályozás, így gyakran halálra főzték magukat az emberek. Azt hinnéd, hogy viccelünk, de rengeteg újságcikk született a fürdőszobai balesetekről és halálesetekről.

A növekvő népesség miatt egyre több lakhatási helyre volt szükség. A lakóházakat szorosan egymás mellé, keskeny és magas épületekként építették meg. Helytakarékossági szempontból a lépcsők így rendkívül keskenyre és meredekre készültek. Sok lépcső silány minőségű és korlát nélküli volt. Nagy-Britanniában rengeteg ember zuhant le a lépcsőről, és veszítette életét.

A parkesin tartós és formálható volt, a műanyag elődjeként is nevezhetnénk. Rengeteg szépségápolási termék - fésű, hajcsat - készül ebből az anyagból. A parkesinnak volt azonban egy igen kellemetlen tulajdonsága: spontán lángra lobbant.
Fotó: Science Society Picture Librar / Getty Images Hungary

A "Mrs. Wilmslow" nyugtatószirupot sokan adták gyermeküknek, ez a gyógyszer ugyanis néhány perc alatt kiütötte a kicsit. Nem véletlenül, ugyanis morfiumot tartalmazott.
Fotó: Bettmann / Getty Images Hungary

A viktoriánusok kétféle gázt használtak - a maihoz hasonló földgázt és a szénből nyert gázt. A széngázzal az volt a probléma, hogy kémiailag halálos volt, mert rendkívül gyúlékony metánt, hidrogént, mérgező ként és halálos szén-monoxidot tartalmazott. Nem csoda, hogy ekkoriban rengeteg volt a lakástűz a gázvilágítás helytelen használata és a gázszivárgás miatt.

A nők kámfort tartalmazó fogkrémmel fehérítették fogukat. Bár a ragyogó mosoly garantált volt, azzal kevéssé törődtek, hogy a kámforszesz lenyelése akár halálos is lehet. Nem kicsit kellett tehát ügyelni arra, hogy mindig kiköpjék a fogkrémet.

A viktoriánus kor fájdalomcsillapításban még korántsem volt élen. A laudanum enyhítette a fog-, fej- vagy menstruációs fájdalmakat, ezért sokan éltek vele, és rá is szoktak. Arról nem beszélve, hogy rendkívül könnyű volt beszerezni, így sokan túladagolták.
Fotó: Jack Taylor / Getty Images Hungary
Mennyire ismered a régi falusi házak részeit? Kattints a kvízért!
A hagyományos paraszti porták helyiségei már egyre inkább a feledés homályába merülnek, pedig az ismeret közös néprajzi kincsünk részét képezi.
Mit jelent a szárnyék és a kástu? Tippeld meg a régi házak részeit!
Kvíz!
Elolvasom
(Képek forrása: Getty Images Hungary)