Ilyen sötét volt valójában a Titanic elsüllyedésének éjszakáján: sokkal megrázóbb, mint a filmben

A sorsdöntő éjszakán közel sem volt annyira világos, mint ahogy azt James Cameron filmjében láthattuk.

Titanic elsüllyedésekor a sötétség

A Titanicot 1912. április 15-én, helyi idő szerint hajnali 2 óra 20 perckor nyelte el az Atlanti-óceán, katasztrófájának misztikus története pedig a mai napig is birizgálja a fanatikus rajongók és a történészek kíváncsiságát egyaránt.

A hajóroncsra 1985-ben bukkantak rá, 12 évvel később pedig James Cameron megalkotta minden idők egyik legjelentősebb mozióriását, a csodahajóról elnevezett filmet. Van egy aspektusa a műnek azonban, amiről kevesen beszélnek: valójában sokkal sötétebb volt a tragikus éjszakán, mint amiről a film árulkodik.

Sötétség a katasztrófa éjszakáján

Érdemes szót ejteni az időjárási helyzetről a Titanic végzetes útját illetően. Április 10-én bocsátották vízre a White Star Line büszkeségét Southamptonban, a jégheggyel pedig április 14-én éjjel, 23:40-kor ütközött össze. A Titanicot enyhe időjárás kísérte útján az óceánon, napközben 10 fok környékén mozgott a hőmérséklet. Esőmentes, nyugodt, mérsékelt szelű időnek örvendhettek a fedélzeten, a víz pedig csendes volt - azt a bizonyos vihar előtti csendet árasztották magukból az óceán végtelenbe nyúló habjai.

GettyImages-464784367
Fotó: Universal History Archive / Getty Images Hungary

Április 14-én déltől érkezett egy hidegfront, este 22 óra után mínusz 1-2 fok volt csupán a hőmérséklet, a víz pedig fagyos lett - ennek is köszönhető, hogy több százan veszítették életüket a vízben csupán percek leforgása alatt. Holdfénymentes éjszakának lehettek a tanúi a Titanic utasai a sorsdöntő éjszakán, csupán a csillagok és a sarki fény elvétett sugarai biztosítottak némi világosságot - túlzás nélkül állítható, hogy szinte teljesen sötét volt.

Olyannyira, hogy később az egyik túlélő arról számolt be, hogy amikor leugrott a hajóról a hullámok közé, nem látta maga alatt a vizet. A Titanic egyik legismertebb túlélője, Eva Hart - aki 1996-ban hunyt el, és az utolsó olyan túlélő volt, aki emlékezett is a katasztrófára -, hosszú évekig állította, hogy a süllyedés előtt kettétört a hajó. Sokan nem hittek neki - érdemes visszaemlékezni, a filmben mekkora fényárban úszik ez a jelenet -, még egyes túlélők sem, hiszen annyira rosszak voltak a fényviszonyok, hogy csupán a hallásukra és apró fénytörésekre hagyatkozhattak. Később bebizonyosodott az igaza, miután megtalálták a hajó kettétört maradványait.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az alábbi videóban 11:08-tól megtekintheted, ahogyan a popkultúrában - így a népszerű 1997-es filmben is - szokták ábrázolni a luxushajó utolsó momentumait, miután kialudtak a fényei a törés következtében. 13:02-től pedig megbizonyosodhatsz arról, milyen lehetett az élmény a valóságban, a túlélők szemszögéből, a reménytelen és vérfagyasztóan ijesztő sötétségben. A realisztikus felvétel 111 év elteltével is libabőrössé teszi az embert, hiszen a tragédiában több mint 1500 ember veszítette életét.

Nézd meg az eddig még soha nem látott videót az elsüllyedt Titanicról! 

A videók egy 1986-os búvárexpedíció során készültek, amely során a hajó elsüllyedésének körülményeit kutatták.

Soha nem látott felvételt közöltek az elsüllyedt Titanicról: nézd meg te is a lélegzetelállító videót

A videók egy 1986-os búvárexpedíció során készültek, amely során a hajó elsüllyedésének körülményeit kutatták.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary) 

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük