Rákot okozhat, ha így használod: ezzel a konyhai tárggyal nagyon vigyázz!
Szinte nincs háztartás, ahol ne lenne jelen.
Szinte mindenki hallott már arról, hogy a különféle műanyag dobozokkal, ásványvizes palackokkal, edényekkel érdemes óvatosan bánni például a mikrohullámú sütő vagy a mosogatógép tekintetében, mint ahogy arról is, vannak, akik szerint jobb nem is használni őket.
Utóbbi vélemény elsősorban annak köszönhető, hogy a műanyagok gyártása során olyan anyagokat használnak fel, melyek ha - például sérülés esetén - kioldódnak, rendkívül károsak lehetnek az emberi szervezetre nézve.
Ilyen veszélyes anyagokat jelentenek az úgynevezett ftalátok - a PVC lágyítására használják ezeket, hogy az egyes termékek rugalmasak legyenek -, melyek biztonságos alkalmazásával kapcsolatban jelenleg is folynak a vizsgálatok. Sokan a műanyagok veszélye kapcsán azt hozzák fel ellenérvként, hogy ha valóban károsak lennének, már rég betiltották volna őket, érdemes azonban csupán az azbesztre gondolni, melyről sokáig szintén nem hitték, hogy rákkeltő hatású.
Egyes anyagok használatát például részben már be is tiltották, a BPA-t, más néven Biszfenol-A-t például már nem használhatják gyerekeknek szánt termékek gyártásához, ez azonban nem jelenti azt, hogy más tárgyakban ne lehetne találkozni vele.
Nagyon figyelj a termékek jelzéseire!
A háztartásban megforduló műanyag dobozok, edények, tányérok is számos olyan vegyi anyagot tartalmazhatnak, amelyek káros hatással lehetnek a szervezetre, amennyiben például azok a bennük tárolt élelmiszerekbe oldódnak - többek között az endokrin rendszerre, a máj- és veseműködésre is negatívan hatnak -, épp ezért nem mindegy, miként használod őket, már ha egyáltalán használni szeretnéd.
Arra, hogy egy adott műanyag termék miként használható, illetve használható-e hosszú távon, a gyártók is figyelmeztetnek, a termékeken ugyanis különféle jelzések találhatók - ha szeretnéd tudni, melyik mit jelent pontosan, kattints ide.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Léteznek olyan termékek, amelyeket egyáltalán nem ajánlott többször használni, ilyen például az ásványvizes palack, az egyszerű műanyag tányér és pohár, valamint a gyorsételek műanyag doboza.
Ezeket nemcsak mosogatógépbe vagy mikrohullámú sütőbe nem szabad tenni, de semmilyen komolyabb hőhatásnak nem szabad kitenni - ne önts beléjük forró ételt, de például tűző napra se tedd őket, illetve nagyon kell figyelni arra is, hogy ne sérüljenek, mindezek hatására ugyanis nem lehet kizárni, hogy káros anyagok váljanak ki belőlük.
Egyes hírek szerint érdemes például a szilikon sütőformák tekintetében is alaposan megvizsgálni, mit vásárolsz meg, léteznek ugyanis olyan termékek, amelyek nem biztonságosak.
Csak ilyeneket használj élelmiszerekhez!
Vannak ugyanakkor olyan műanyag edények is, amelyek gyártása során is kitétel, hogy ellenállóak legyenek a hővel szemben, így, ha élelmiszerek tárolására mindenképpen műanyagot szeretnél használni, kizárólag olyat válassz, melyen megtalálható a biztonságosságra vonatkozó jelzés. Léteznek továbbá olyan termékek is, amelyek nemcsak biztonságosak, de környezetbarát módon készülnek, érdemes például törekedni ilyen verziók alkalmazására.
OLVASD EL EZT IS!
- bűncselekmény
- betörés