Hátborzongató tények az újépítésű lakásokról

Lehet, hogy szépek, modernek, és tökéletesen, de az újépítésű lakásokkal számtalan gond lehet. Eláruljuk, mire figyelj!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg néhány évtizeddel ezelőtt a panelek élték virágkorukat, addig manapság az újépítésű lakások a legnépszerűbbek.

Modernek, divatosak, szépek, ráadásul illetékkedvezmény is igénybe vehető az esetükben, nem is beszélve arról, hogy a bankok is könnyebben adnak hitelt, ha ez utóbbi új lakás vásárlásához kell.

A látszat azonban néha csal, és nincs ez másképp az újépítésű lakások nagy részénél sem - természetesen tisztelet a kivételnek.

Ezek a lakások ráadásul egyáltalán nem olcsóak, érdemes hát alaposan a dolgok mögé nézned, mielőtt milliókat dobsz ki az ablakon. A következőkben megtudhatod, mire érdemes ügyelned a vásárlásnál, és mire számíthatsz, ha egy újépítésű lakás tulajdonosa vagy!

Nem biztos, hogy azt kapod, amit kifizettél!

Bár mára kissé mérséklődött a lakás- és lakópark-építési hullám, most még számos olyan beruházó akad, aki egyelőre papíron kínálja a lakásait. Hogy mit is jelent ez? Azt, hogy látatlanban vásárolsz, tervrajzok, számítógépes animációk és látványtervek alapján. A beruházók számtalan esetben kínálják kedvezményesebben a lakásokat, amíg azok csak papíron léteznek - talán nem véletlenül -, a vevők azonban ezzel nagyot kockáztatnak, hiszen mi a biztosíték arra, hogy a papíron hatalmasnak tűnő lakás valóban tágas lesz?
Számtalan esetben előfordult már, hogy a lakás alapterülete valóban megegyezett az előzetesen említettel, ám a hasznos alapterület - a lakásnak azon részei, amelyek belmagassága legalább 1 méter 90 centiméter - jóval kisebb volt, mint amennyire a vevők számítottak. Néhány kihasználhatatlan négyzetméter egy lakásban ráadásul egyenlő akár egy millió forint kidobásával is...
Éppen ezért alaposan járj utána, hogy az adott beruházó hogyan számolja a lakások alapterületét, valamint, hogy még a kivitelező és a beruházó között zajló műszaki átadás előtt felmérte-e független műszaki ellenőr a hasznos alapterületet!

Azt írod alá, amit adnak. Punktum?

A lakásvásárlás során az egyik legfontosabb dolog, hogy pontosan tudd, mit is írsz alá, hiszen ha valamit az aláírásoddal bizonyíthatóan elfogadtál, azon már aligha van lehetőséged változtatni.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy előzetesen egyáltalán nincs beleszólásod a szerződésbe, sőt! Habár az esetek többségében ez utóbbit hangoztatják az újépítésű lakások beruházói, tudnod kell, hogy vevőként igenis jogodban áll az aláírandó szerződés bizonyos mértékű módosítására. Ha például az adásvételi szerződés semmilyen formában nem tartalmaz határidőket - például a műszaki átadásra vagy a használatba-vételi engedéllyel rendelkezően a beköltözésre vonatkozóan -, akkor semmiképpen nem szabad aláírnod. Utólag ugyanis szinte semmi esélyed kifogásokat emelni.

Hogy a lehető legkevesebbet kockáztass, érdemes saját ügyvédet fogadni - mégha a beruházó látszólag ingyen biztosítja is a sajátját -, és kizárólag az ő jelenlétében aláírni bármilyen dokumentumot.
Jó ügyvédet persze nem könnyű találni. Ha még csak most keresel, akkor bizonyos szempontokat figyelembe kell venni a választásnál. Kattints ide!

Sokkal többe kerülhet az új, mint az eredeti ára!

Az újépítésű lakások egyébként is drágábbak, mint a használt ingatlanok. Ha pedig megnézzük, milyen járulékos költségeket rónak a vevőkre, áruk akár még nagyobb is lehet, mint amennyiért a beruházók kínálják őket. A vételár ugyanis sok esetben nem tartalmaz olyan költségeket, amelyeket a vevők egyébként evidensnek gondolnának. Ilyen például a garázs vagy kocsibeálló, amelyet bár úgy hirdetnek, hogy jár a lakáshoz, árát nem tartalmazza a lakás vételára. További plusz kiadásokat jelenthet a közművek bekötése, amelyek díja is gyakran külön, természetesen a vevő által fizetendő. Mindezek a járulékos költségek pedig akár milliós nagyságrendűek is lehetnek, érdemes ezért alaposan utánajárni a dolognak!

Változó továbbá az is, hogy kit terhel az ügyvéd díja. Ha a beruházó által ajánlott ügyvéd mellett döntesz, akkor ajánlatos még az elején tisztázni, hogy ki állja a költségeket - bár mint ahogy említettük, tanácsos inkább sajátot fogadni.

A garanciával is ügyeskedhetnek!

A nagyobb múlttal rendelkező beruházók esetében jóval kevesebb az esély arra, hogy ne vállaljanak mindenre garanciát, az úgynevezett projektcégek esetében - amelyek csupán az adott projekt megvalósítására jöttek létre - azonban előfordulhat, hogy nem mindenre vállalnak jótállást.
Természetesen ezzel kapcsolatban is érdemes még a szerződés aláírása előtt tájékozódnod, ám az is hasznos lehet, ha még a lakás átvétele előtt független műszaki ellenőrrel vizsgáltatod át a lakást, és feljegyezteted az esetleges hibákat.

Korábban nem egy esetben lehetett hallani repedezett falakról és padlókról. Ennek oka az volt, hogy egyes cégek idő előtt húzták fel a házakat, és nem hagytak időt arra, hogy az épület úgyszólván "összeessen": az anyagok rendesen megkössenek, és az egyes elemek saját súlyuknál fogva teljes mértékben egymáshoz idomuljanak. Mindez már akkor történt, amikor a burkolatok is bekerültek a lakásokba, és a tulajdonosok használatba vették az otthonaikat. Sajnos, nem egy vállalkozó mosta ilyenkor a kezeit, a vevőknek pedig maradt a javítgatás, természetesen a saját költségükön.

A nagy múltú beruházók ezt általában nem engedik meg maguknak, mindenesetre érdemes tisztázni, hogy az utólag - az átadást követő néhány hónapban - keletkező hibákra kiterjed-e a jótállás.

A beruházó által ajánlott burkolatokat is érdemes elfogadni - ezek sokszor grátisz járnak a lakáshoz -, és vele lerakatni, hiszen így a garancia arra is érvényes lesz.

Ezt is szeretjük