Ki kell mosni az új ruhát vásárlás után? A bőrgyógyászok elmondták, mire kell figyelni

Sokan úgy gondolják, az új ruhát nem kell kimosni. A bőrgyógyászok kicsit másképp látják.

Új ruha mosása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az újonnan vásárolt ruhák tisztának tűnnek, hiszen látszólag még senki nem hordta őket. Bár nem okoz súlyos problémát, ha elmarad, a szakértők szerint nagyon sok kellemetlenség forrása lehet, ezért jobb a vásárlás után azonnal bedobni őket a mosógépbe.

Már önmagában sok probléma forrása lehet a bőrgyógyászok szerint az, hogy többen bújnak bele egy ruhadarabba az üzletekben, amikor próbálnak, de a kezelt anyagnak is vannak hátulütői.

Jobb kimosni az új ruhát

Donald Belsito, a Columbiai Egyetem bőrgyógyász professzora a Today Show-ban mesélte el legszélsőségesebb eseteit, amikor tetveket találtak a ruhákon, és azt is elmondta, hogy egyes fertőző betegségek, a rüh és a gombák is átadhatók a ruházattal, ezért körültekintőnek kell lenni.

A radikális példákat Will Kirby, a kaliforniai Hermosa Beach dermatológusa ellensúlyozta, aki szerint ugyan van esély arra, hogy a ruhákkal együtt terjedjenek a bakteriális és vírusos fertőzések, a valós kockázat nagyon csekély.

Vegyszerrel kezelt ruhák

Annak ellenére, hogy a fertőzésveszély kockázata alacsony, a szakértők a bőr védelme érdekében jobbnak tartják, ha az ember beidőzít egy mosást, mielőtt felvenné az új ruhadarabot. Ennek oka, hogy a ruhákban számos vegyi anyag is előfordulhat. 

Bár a szövetek típusát, a mosási útmutatót és a gyártási helyet belecímkézik a ruhadarabokba, a kezelőanyagokról már kevesebbet lehet tudni, pedig a bőrrel érintkezve akár erős irritációt is okozhatnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Lindsey Bordone, a Columbiai Egyetem bőrgyógyásza szerint a ruhák felületét a hosszabb szállítás előtt kezelni kell, hogy véletlenül se kezdjen el penészesedni, és a színét se veszítse el. Nem ritka sajnos, hogy rákkeltő hatású, formaldehid-tartalmú szereket használnak erre a célra, ami a bőrrel érintkezve kontakt bőrgyulladást, ekcémát okozhat, de a légzőszerveket is irritálhatja.

Az online rendelt ruhát is ki kell mosni

Bár mára sok helyen korlátozzák a koncentrációját, a megengedett formaldehidszint országonként eltérő lehet. Éppen ezért akkor is érdemes kimosni az új ruhát, ha épp nem a boltok polcairól vette le az ember, hanem online rendelte meg. 

A ruha színezőanyagai ugyancsak irritációt okozhatnak az érzékeny bőrűeknek, de a gyártási folyamatnak szinte minden lépésében használnak vegyszereket, ezért az is fontos, hogy egy-egy megizzadást követően minden alkalommal legyenek kimosva a ruhák, még a gyerekek játszós melegítői is, így csökkenthető igazán a kockázata, hogy a kioldódott anyagok a bőrrel érintkezzenek.

Hámló bőr, mint tünet

A hámló, kipirosodó, viszkető bőr nemcsak külső hatás miatt alakulhat ki. Ha néhány másik tünettel társul, jobb megvizsgáltatni a vércukorszintet is.

Hámlás, viszketés és furcsa redők: képeken a kezdődő cukorbetegség bőrtünetei

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük