Hálószobatitkok

Intim percek és órák

A hálószoba a lakás egyik legintimebb helyisége. Nem mindegy, hogy rendezed be, hiszen a pihenés az egészség kulcsa.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ember élete egyharmadát alvással tölti, a maradékot ébren és zajjal. Ahhoz, hogy kipihenhesd magad, nem elég egy jó ágy: meg kell teremtened az optimális körülményeket, kezdve a levegő minőségétől egészen addig, hogy milyen növényeket tartasz a hálószobádban!

Csendben és sötétben

Ne engedd, hogy az éjszakai nyugalmadat is megzavarják a háttérzörejek, elég egész nap hallani. Hosszútávon ráadásul már 40 decibel felett káros a zaj, 70 felett pedig - a forgalmas utak mentén ilyen erős - a mélyalvási fázis is megsínyli a zörejeket.

Ha nem tudsz elmenekülni a zaj elől, legalább használj füldugót! De ugyanez vonatkozik a fényre is: ne hagyd, hogy az utcai kandeláber bevilágítson az arcodra, ezért ­húzd be a sötétítőt, vagy engedd le a redőnyt! Sose aludj a csillár fényénél dolgozó kedvesed mellett, és lehetőleg a tévé beszűrődő fényét is védd ki!

Fontos a jó levegő!

Az alváskutatók szerint a 15-­18°C fokos hőmérséklet az ideális. Ennél alacsonyabb hőmérséklet esetén már igencsak fennáll a megfázás esélye, a hideg levegő ráadásul az asztmások és az idősek ellensége is.
Ellenben a túl meleg szoba sem jó, mert a nyálkahártyán kiszáradást okoz, ilyenkor ráadásul könnyű leizzadni, majd a hajnali lehűléskor megfázni, ráadásul a kórokozók is virgoncabbakká válnak.
Fontos továbbá a megfelelő páratartalom, amelynek ideális mértéke a háló esetében 55% körül alakul - ennél magasabb páratartalom esetén már csak a gombák érzik jól magukat.

Tudtad?
Az éjszaka folyamán az ember mintegy 160 liter oxigént fogyaszt el átlagosan, ezért 5-10 percig minden lefekvés előtt érdemes szellőztetni, az ágyad viszont sose álljon a huzatban!

Csökkentsd az elektroszmogot!

Egyelőre még nem bizonyított, hogy az elektromos készülékeknek végzetes hatásuk lenne az alvásra, ám tény, hogy rontják annak minőségét. A lényeg tehát, hogy minél messzebb feküdj az elektromos gépektől, de még a konnektorba dugott vekkertől is!
A tévétől négy méterre kell feküdni, míg a hifitől két méter, a konnektortól pedig egy méter a javasolt távolság, ám ügyelj arra, hogy a sugárzás a falakon is áthatol!
A készülékeket ne hagyd készenléti állásban, mert ez nemcsak a pénztárcád, hanem ­ az alváskutatók szerint ­ a belső energiád ellensége is!

Válassz harmonikus színeket!

A színpszichológia sokat foglalkozott az alvóhely kialakításával, és nagyon is fontosnak tartja azokat a megnyugtató alvás és a szexuális étvágy fenntartása szempontjából.

A világos kékek, zöldek például megnyugtató hatásúak, csak vigyázz, nehogy túl steril legyen tőlük a szoba összhangja! A piros színeket mellőzd, mint ahogy a túl sok fehéret is, mert ezek hosszútávon stresszt okoznak, az erős rózsaszínektől és a bordóktól pedig állítólag elmegy a férfinép kedve a szextől.
A giccsmentes romantika, a puha esésű anyagok, a kényelmes selyem ágynemű viszont nemcsak a párkapcsolatodnak, de az álmodnak is kedveznek.

Az egészséges fekvőhely

Amilyen az ágyad, olyan az egészséged is - mondhatnánk, az ágynak ugyanis kiemelt szerepe van a nyugodt és egészséges alvás szempontjából.
A túl alacsony vagy túl magas párna nemcsak a nyak merevségét, hanem rossz agyi keringést is eredményez, ezért nem csoda, ha rosszul alszol, és reggel fejfájással kelsz. Ha viszont az ágybetét túl kemény vagy éppen túl puha, esetleg az évek során dimbes-dombos is lett, akkor az izmaid nem tudnak ellazulni. Amennyiben rendszeresen sajgó tagokkal kelsz, vizsgáld át alaposan az ágyadat a párnákkal együtt, és cseréld ki olyanra, amely a gerinc számára természetesebb pozíciót biztosít. A legfontosabb, hogy ne lógjon a fejed, de ne is legyen magasabban, mint a vállak! A hátad ne süppedjen be túl mélyen a matracba, és a derekadnak is legyen elég támasztéka!

Tudtad?
A takaró, a párna és az ágynemű is lehetőleg természetes alapanyagú legyen, hogy a bőröd jól levegőzhessen éjszaka is, emellett pedig érdemes mágneses derékaljat elhelyezni az ágyban, amely régóta ismert gyógyító hatásáról, és amely csökkenti a derékpanaszokat, valamint nyugodtabb alvást biztosít.

+ 8 alvássegítő tipp

  • 15 óra után már ne igyál feketeteát vagy feketekávét!
  • Este ne nézz krimit vagy akciófilmeket, és ne is olvass izgalmas könyveket!
  • Ne este rendezd otthon a vitás kérdéseket, de ha mégis, akkor tartsd magad a Bibliához: Ne nyugodjon le a nap a ti haragotokkal!
  • Vegyél lazító, meleg fürdőt pár csepp illóolajjal, például citromfűvel, rózsával, szantálfával, levendulával.
  • Este egyél meg egy banánt, igyál egy pohár mézes tejet vagy egy bögre orbáncfű- és komlóteát!
  • Hallgass relaxáló zenét!
  • Végezz hasi légzést, mert ez gyorsan oldja a feszültséget!

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha kíváncsi vagy, milyen környezeti hatások érhetnek még, vagy szívesen olvasnál más, az egészséges életmód és a megfelelő otthon kialakításával kapcsolatos cikkeket, akkor látogass el az Informed.hu weboldalra! Kattints ide! »

Ezt is szeretjük