Az 5 legnagyobb tévhit az energiatakarékosságról

Egy kis odafigyeléssel rengeteg energiát és pénzt takaríthatsz meg. Néhány tanácsot azonban nem érdemes megfogadnod.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha szeretnél lefaragni egy kicsit a villanyszámlából, tanácsos a hagyományosak helyett energiatakarékos izzókat használnod. Ha a gázszámlát csökkentenéd, az átfolyós vízmelegítőt érdemes energiatakarékosabb bojlerre cserélni.

Ezekkel a trükkökkel valóban sokat spórolhatsz, van azonban néhány tanács az energiatakarékossággal kapcsolatban, amit a pénztárcád érdekében nem érdemes megfogadnod. Összegyűjtöttük a legnagyobb tévhiteket.

A számítógép képernyővédője energiatakarékos

A képernyővédők arra szolgálnak, hogy egy folyamatosan változó kép megjelenítésével növeljék a monitor élettartamát. Az állandó képek ugyanis idővel beleéghetnek a kijelzőbe, és tönkretehetik azt. A képernyővédők azonban egyáltalán nem takarítanak meg áramot, sőt, elég sokat fogyasztanak. Ha kevesebb áramot akarsz felhasználni anélkül, hogy kikapcsolnád a monitort, nézd meg, van-e lehetőség a számítógépeden az energiatakarékos beállításokra. Ezek általában az operációs rendszer Vezérlőpult menüjében, a Teljesítmény és karbantartás opció alatt, az Energiagazdálkodási lehetőségek pontban találhatók meg.

A készenléti üzemmód kevesebbet fogyaszt, mint a ki- és bekapcsolgatás

Ez egyáltalán nem igaz. A készenléti üzemmódban tartott elektromos berendezések meglepően sok áramot használnak fel. Amennyiben takarékoskodni akarsz az elektromossággal - és a pénzeddel -, éjszakára, illetve amikor hosszabb ideig nem dolgozol vele, mindig kapcsold ki a számítógépet. Tedd meg ugyanezt a komputerhez csatlakozó egyéb eszközökkel, a nyomtatóval, szkennerrel, külső meghajtóval is, méghozzá lehetőleg a konnektornál. Ha ugyanis transzformátoron - tápegységen - keresztül kapják az áramot, az akkor is bekapcsolva marad, amikor a készülék működését a ki-be kapcsoló gombbal leállítottad.

A légkondicionálók helyett gazdaságosabb a ventilátor

Bár a ventilátorok kevesebb áramot fogyasztanak, mint a légkondicionáló berendezések, az állítás téves. Ennek oka hogy a ventilátor valójában semmivel sem csökkenti a levegő hőmérsékletét. Csupán a hőérzet lesz jobb azáltal, hogy légáramlást keltve fokozza a veríték bőrről való elpárolgását. Így nincs értelme bekapcsolva hagyni a ventilátort, amikor üres a helyiség. A berendezést úgy kezeld, mint a világítást: ha kimész a szobából, kapcsold ki, máskülönben csak pazarolod az áramot, és növeled a villanyszámlát.

Jó, ha tudod!
Sokan azt hiszik, hogy a programozható termosztátok automatikusan energiatakarékos módon szabályozzák a fűtést. Ám ez távolról sincs így: neked kell úgy beprogramoznod a berendezést, hogy a kazán csak bizonyos időszakokban kapcsoljon be, de ne fűtsön például éjszaka, illetve amikor a munka vagy szabadság miatt senki sincs otthon.

Zuhanyozni gazdaságosabb, mint kádban fürdeni

Sokan előszeretettel hívják fel a figyelmet arra, hogy a kádban fürdéshez sokkal több vízre van szükség, mint a zuhanyozáshoz. Csakhogy ez nem minden esetben igaz. Akkor ugyanis, ha hosszan szeretsz zuhanyozni, sokkal több vizet pazarolsz annál, mintha egyszerűen teleengeded a kádat, és abban ejtőzöl. Egy átlagos kád feltöltéséhez ugyanis 70-95 liter víz szükséges, míg zuhanyozás közben - még alacsony vízáteresztő zuhanyrózsa esetén is - 10-15 liter víz folyhat le a lefolyón percenként.

Ha csak 15 perces időtartammal számolsz, akkor is könnyen belátható, hogy a zuhanyzás már ez esetben is sokkal gazdaságtalanabb, mint a kádban való fürdőzés.

A mosogatógép gazdaságtalanabb, mint a kézi mosogatás

Egyre több háztartásban tűnik fel a mosogatógép, sokan azonban a mai napig úgy tartják, hogy az általa fogyasztott áram és víz mennyisége miatt jóval többe kerül, mintha az edényeket kézzel mosogatnák el.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ez azonban tévhit. A korszerű gépek ugyanis gazdaságosabbak, mint gondolnád: bár jóval tovább dolgoznak - egy adag edényt akár 2,5 órán keresztül tisztítanak -, mindezt az alacsony energiafelhasználás érdekében teszik. Sok készülék rendelkezik olyan programmal is, mely automatikusan szabályozza a mosogatást. A víz szennyezettségét érzékelők mérik, és ehhez igazítják a hőfokot, valamint a mosogatás időtartamát.
Természetesen a mosogatógép akkor gazdaságos, ha mindig telepakolod. Két pohár, három tányér és öt kanál elmosásakor a sima mosogatás a nyerő.

Cikkünk az Elhallgatott tanácsok című könyv alapján készült.

Szinte mindenkivel előfordul, hogy félretájékoztatják, és anyagi veszteség éri. A Reader's Digest feltárta, és ebben a könyvben megosztja veled azokat a féltve őrzött szakmai titkokat, amelyek segítségével egészségesebben élhetsz, előnyökre tehetsz szert a munkahelyeden, és jelentős mennyiségű pénzt, valamint időt takaríthatsz meg. A könyv 1500 ritkán emlegetett módszert tartalmaz kiváló szakértőktől és igazi bennfentesektől, melyekkel megkönnyítheted a hétköznapjaidat, és amelyek segítségével valóban jó döntéseket hozhatsz.

Kiadja a Reader's Digest.
Ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük