6+1 hatásos, pénztárcakímélő tipp
Lassan hivatalosan is itt a nyár, erre pedig a legjobb bizonyíték a hőség. Te sem akarod végigizzadni a nyarat? Tippjeink segítenek!
Magyarországon közel másfélszer annyit költünk lakásunk egy négyzetméterének fűtésére, mint az Európai Unió más országainak lakói, ugyanakkor nyári energiafogyasztásunk is egyre nő, lassan eléri a téli időszakra jellemző értéket.
A nyári melegrekordok idején a nagyvárosokban az egyre elviselhetetlenebb forróság miatt egyre többen vásárolnak akciós, rossz hatásfokú légkondicionálókat, amelyek hosszútávon erőteljesen hozzájárulhatnak az éghajlat-változáshoz.
Ám a klímaberendezés nemcsak a belső levegőminőségre van rossz hatással, hiszen a szervezetnek mesterségesen előállított hideghez kell alkalmazkodnia, hanem működtetése rengeteg energiát fogyaszt, és zajszennyezést is okoz. Ezzel szemben létezik számos energia- és pénztárcakímélő lehetőség a kellemes hőmérséklet és a friss levegő optimalizálására. Hogy melyek ezek?
Kezdjük kívülről!
A jól megválasztott külső és belső árnyékolókkal egyszerűen szabályozható a lakás klímája a forró nyári és a hideg téli napokon egyaránt. A leghatékonyabbak a mozgatható külső árnyékolók - redőny, zsaluzat, napárnyékoló -, amelyekkel a nagy nyári melegben tízszer jobb hatás érhető el, mint a belső árnyékolókkal - például szalag- vagy pliszéfüggönnyel, rolóval.
A külső árnyékolók nyaranta hatékonyan óvják a belső tereket a túlmelegedéstől, hiszen megakadályozzák, hogy az ablaküvegen át túl sok napenergia jusson be az épületbe. Nem árt tudni, hogy a ház déli oldalára telepített lombhullató fák télen átengedik a napsugarakat, nyáron viszont árnyékot biztosítanak.
Friss levegőt!
Egy felnőtt óránként 0,5-1 köbméter levegőt cserél tüdejében, és a jó közérzet biztosítására a kilélegzett levegőt minimum frissre kell cserélni.
A hajnali frissítő szellőztetések jótékony hatását nem pótolja semmilyen berendezés. Szellőztetéskor mindig nyisd ki az ablakokat teljesen, hogy az elhasznált, párás levegő minél gyorsabban és tökéletesebben kicserélődhessen a kinti levegőre!
Ventilálj!
A mobil ventilátoroktól csak alacsony hűtési teljesítményt várhatsz azon túl, hogy a fáradt levegő szabadba vezetését szolgáló ablak- vagy ajtónyílás egyidejűleg a meleg visszaáramlásának is utat ad. Igazán jó hűtési teljesítményre csak a szakemberek által beszerelt, fixen telepített készülékektől számíthatsz. Már léteznek falba, csőbe, mennyezetbe, ablakba építhető kis ventilátorok.
Ha mégis klíma, akkor csak minőségit!
Ha mégsem akarsz lemondani a hagyományos klímaberendezésről, akkor vásárlásnál legyél tekintettel a zajtényezőre is, válassz jó minőségű és hatásfokú energiahatékonysági címkével ellátott terméket! Készülékvásárláskor gondold át, hogy a hűteni kívánt helyiség hány köbméter, mennyi és milyen tájolású ablaka van, milyen hőforrások vannak a szobában - világítás, személyek és berendezések száma -, milyen a helyiség hőszigetelése. Érdemes szakember segítségét igénybe venni, hiszen a túlméretezett klíma felesleges energiapazarlással jár, míg az alulméretezett berendezés nem képes a kívánt hőmérsékletet elérni.
A kinti hőmérséklethez képest maximum 5°C-kal ajánlott csökkenteni a helyiség hőmérsékletét, nagyobb hőkülönbséghez ugyanis nehezen alkalmazkodik a szervezet. Ha klímaberendezést működtetsz, az ajtókat és az ablakokat mindig csukd be, mert a meleg levegő folyamatos beáramlása csúcsteljesítményre kényszeríti a berendezést.
Szellőztess - hatékonyan!
A belső relatív páratartalom növekedése rontja a komfortérzetet, kondenzációs lecsapódásokat, felületi foltosodást, az egész lakásra kiterjedő látható és láthatatlan gombásodást és penészedési folyamatokat indíthat el. Esztétikai hibák mellett károsítja a belső tér szerkezeti elemeit, a bútorokat, de a ruházatban is kellemetlen szagok maradnak. Továbbá az előforduló betegségek, illetve gyógyulások időbeliségét is megnyújtja.
A korszerű nyílászárók által okozott "doboz-effektus" konzerválja a rossz minőségű párás levegőt, ezért a modern épületekben egyre fontosabbá válik az épület szellőztetése.
Ehhez nyújtanak megoldást a ventilátorokhoz - vagy klímagépekhez - köthető hidroszabályozású - páraérzékeny - szellőzőrendszerek. A rendszer elemei a mindenkori belső páratartalom folyamatos érzékelésével, a tényleges szellőzési szükségleteknek megfelelően helyiségenként optimalizálják, és automatikusan szabályozzák a légcserét. A rendszer részei légbevezetők, légelvezetők és központi ventilátorok.
A levegőt mindig a szennyezett terekből - WC, fürdőszoba, konyha, tároló, kamra, gardrób - szívd el, és a friss levegőt a tartózkodási terekbe - nappali, hálószobák, irodák - érdemes elsősorban bejuttatni.
A légelvezetőket és légbevezetőket légcsatorna köti össze a folyamatos, szabályozott működésű központi elszívó ventilátorral. A hangsúly a folyamatosságon van, hiszen csak így biztosítható, hogy a pára optimális szinten maradjon. A központi ventilátorok szabályozott üzemükkel a pénztárcát is kímélik, alacsony zajszintjükkel és hatékony működésükkel pedig a lakóterek komfortját megfelelően biztosítják.
Használd a talaj hőjét!
Újabban feltűnt a hazai palettán az eddigi levegő-talaj hőcserélő mellett a közvetítőközeges talajhő-hasznosítás is.
A talaj hőjét 25%-os etilén-glykol-víz keverék továbbítja a beszívott levegőnek, ezzel télen fűteni, illetve nyáron hűteni lehet a friss levegőt. A téli időszakokban a levegő hőmérsékletét akár 14°C-kal is emelheti, ami szinte teljesen fagymentes működést biztosít a hővisszanyerős szellőztető központnak.
+ tipp: Hűts áram nélkül!
Habár a lakossági használatára még várni kell, érdekes példa lehet az Adsolair hővisszanyerős klímaberendezés, melyet a légtechnikai rendszerekben történő hővisszanyeréshez és környezetbarát, a víz párolgáshőjét kihasználó nyári hűtéshez fejlesztettek ki. A berendezés a vizet az elhasznált, távozó levegőbe permetezi - és nem a szellőző levegőbe -, hogy a nedvesség ne az épületbe hatoljon be. Ezáltal a távozó levegő lehűl, és ez az alacsony hőmérsékletszint a dupla keresztáramú hőcserélőn a beáramló friss levegőnek átadódik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hasonló eljárás szerint hűtötték a régi rómaiak és görögök több ezer évvel ezelőtt borukat az agyagedények segítségével, melyeknek fala vízzel volt átitatva, és így az a létrejövő párolgás által a bort kellemes hőmérsékleten tartotta. Ezzel az eljárással környezetkímélő módon lehet létrehozni a kívánt szobahőmérsékletet.
OLVASD EL EZT IS!
- pénz
- konyha
3 meglepő energiazabáló a lakásban
- fűtés
- tél
Így spórolj a fűtésszámlán!
- energia
- konyha