Nagy szőnyeg-körkép

Képgalériával

A szőnyeg szép, puha, színes, és hangulatossá teszi a lakást. Gyapjúra, keletire vagy modernre vágysz? Válogass!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Korábban a ruházkodás, az alvás és a mindennapi élet szerves részét képezte, ma a szőnyeg a lakberendezés egyik legfontosabb kelléke. Ezt pedig nemcsak esztétikai tulajdonságainak köszönheti, hanem annak is, hogy kényelmet és megfelelő komfortérzetet biztosít, ráadásul a szigetelés feladatát is ellátja.

Arról nem is beszélve, hogy egyszerűen otthonosabbá és bensőségesebbé teszi a lakás hangulatát - legyen szó bármelyik helyiségről.

Ráadásul a választék minden igényt kielégít: aki teheti, vásárolhat kézzel készített, eredeti gyapjú- vagy szizálszőnyeget, esetleg olcsóbb, de a célra hasonlóan megfelelő, szintetikus anyagból készültet.

Hurkolva, tömörítve, szőve: a természetes szőnyegek

A legelterjedtebb, és talán legkeresettebb, természetes anyagból készült szőnyegek a gyapjúszőnyegek, amelyeket egyes helyeken a mai napig kézzel készítenek. A szövés technikája ugyanis igen messzi múltra tekint vissza, és évszázadok óta változatlan. Lényege, hogy a fekvő fakeretre felvetőszálakat húznak, amelyek köré előre előkészített és színezett gyapjúfonalat hurkolnak, majd ezek közé keresztszálakat vetnek - ezek a keresztszálak adják a textília mintázatát. Egy fésű segítségével a keresztszálakat összetömörítik, így a szövött anyag igen tartós lesz.

A szőnyeg készítésének első és legfontosabb lépése a gyapjú előkészítése. A felhasznált gyapjú minősége alapjaiban határozza meg a készülendő szőnyeg tartósságát, hiszen csak a finomszálú, rugalmas és erős gyapjúból készített fonalat lehet sűrűn, egyenletesen csomózni. A készítők ehhez kétféle módon szerzik be az alapanyagot: a nomád népek a mai napig a saját nyájról lenyírt gyapjút használják, amely minősége igen változatos lehet, míg a manufaktúrákban készülő szőnyegekhez minőségi kategóriák szerint vásárolják a gyapjút.

Természetesen, a szivárvány minden színében

A 20. század előtt a szőnyeget kizárólag természetes anyagokkal, sárga okkerrel, vörös terrakottával és sáfránnyal, valamint kék indigóval színezték. Néhány nepáli műhelyben a mai napig fáradságot nem kímélve ilyen alapanyagok felhasználásával festik a gyapjút, hiszen a színek így évtizedekig megmaradnak, a szőnyeg értéke pedig megsokszorozódik.
A mesterséges - anilin - festékek csak a múlt század fordulóján terjedtek el, amelyek napjainkban már olyan jó minőségűek, hogy csak a szakavatott szem vagy laboratóriumi vizsgálat tudja megállapítani egy-egy szín eredetét.

Az egyediség titka

A keleti szőnyegek anyaga igen sokféle lehet, leggyakoribb azonban a növényi-, állati- és ásványi eredetű színekkel festett gyapjú, valamivel ritkább a selyem, a teveszőr, néhány remekművet pedig arany és ezüstszállal is díszítenek. A készítés technikája szerint szövött és csomózott szőnyegekkel találkozni - ez utóbbiak többnyire vastagabbak és puhábbak, padlószőnyegként éppen ezért inkább ezeket használják. A szövött szőnyegek vékonyabbak, ezért faliszőnyegnek, fekhelyek és bútorok letakarására alkalmasabbak.
A keleti szőnyegek legnevezetesebb termékei a perzsaszőnyegek, ezek jelentik a szőnyegszövés legmagasabb fejlettségű technikai és művészi színvonalát. Fő jellegzetességük, hogy a díszítésben az állati és növényi minták dominálnak, négyzetméterre átszámított csomószámuk pedig elérheti a kétmilliót, amely "örök életet" garantál.

Lakberendezz!

A keleti szőnyegekkel kapcsolatban nincsenek írott lakberendezési szabályok, van azonban néhány íratlan, ami a legtöbb esetben támpontot nyújthat.
  • Nagy általánosságban igaz, hogy a geometrikus mintavilággal készülő - úgynevezett törzsi - szőnyegek inkább a modern formavilágú enteriőrökben mutatnak legszebben. Ennek oka, hogy ezek a darabok is hasonlóan szögletes mintakincsből építkeznek, színeik sokszor erősek és kontrasztosak.
  • A városi manufaktúrákban készülő, jellemzően sok ívelt, florális ábrázolással rendelkező szőnyegek csodás kiegészítői a hasonlóan cizellált, sok faragott díszítést, finomságot tartalmazó bútorkörnyezetnek. Színeik és mintáik miatt a környezetükben lévő bútorokat engedik érvényesülni, inkább "csak" kiemelik azokat.
  • Bár a törzsi és a városi szőnyegek egyes darabjai egy térben még akkor sem illeszkednek, ha színeikben egyébként harmonizálnak, egy teljesen dísztelen, minimalista bútorkörnyezetbe illesztett, gazdagon díszített, színes perzsaszőnyeg képes dominálni környezetét.

Minden színben és mintában - mesterségesen

A 20. század közepe óta egyre inkább terjed a szintetikus szálak használata, mely bár esetenként kevésbé tartós szőnyeget eredményez, a gyártóknak nagyobb szabadságot biztosít a minták, a felületi kiképzések és a színek terén. Végül pedig, de nem utolsósorban azok számára is elérhetővé teszi a szőnyeget, akik nem engedhetik meg maguknak a természetes anyagokból készült darabokat.

A szintetikus szőnyegek között különböző méretű darabszőnyegekkel találkozni, valamint a jól ismert padlószőnyegekkel, melyek tekercsben vagy lapokban kaphatók.
Felületük a készítés módjától függően lehet tűnemezelt, hurkolt és csúcsnyírt, míg hátoldaluk anyaga általában filc, juta vagy habosított gumi. Általában nagyobb kopásállósággal és színtartósággal rendelkeznek, mint természetes társaik, és tisztításuk is könnyebb.

Nylon, akril és a poliészter

Ahogy felületi kiképzésük, úgy a szőnyegek felületének anyaga is igen változatos. Ám egyáltalán nem mindegy, melyiket választod, az egyes anyagok ugyanis más és más tulajdonságokkal rendelkeznek: a nylon alapú nedvszívó képessége például nem túl jó, így a szennyeződést nem szívja azonnal magába, ami lehetőséget ad arra, hogy azt időben el lehessen távolítani. Az akrilszőnyeg már nagyobb falat, tisztításakor ugyanis a szálakra nehezedő nyomás következtében könnyen bolyhosodik - ilyen esetben ollóval kell eltávolítani a bolyhokat, hogy az anyag visszanyerje eredeti felületét.
Bizonyos idő után pedig a szőnyeg megkeményedhet - ez tapasztalható a poliészter alapúakkal kapcsolatban is, a két anyag ugyanis számos tulajdonságát tekintve hasonló, azzal a kivétellel, hogy a poliészter szőnyegek nem szívják olyan könnyen magukba a nedvességet, így tisztításuk könnyebb.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A szőnyegpadlók lerakása általában viszonylag egyszerű, módját a hátlap anyaga határozza meg: a juta és filc alapú padlószőnyeget nem szükséges az aljzathoz ragasztani, mert saját súlya éppen elegendő ahhoz, hogy tökéletes fekvést biztosítson. A habosított gumi hátoldalú burkolatokat azonban minden esetben ragasztani kell, ráadásul az is fontos, hogy betonra ragaszd, ellenkező esetben ugyanis a szőnyegpadló egy idő után morzsolódni kezd.

Mentsd meg a szőnyeget!

Foltos lett? Kiégett, vagy csak kikopott? Nem kell feltétlenül megválnod kedvenc szőnyegedtől csak azért, mert megsérült! Használd tippjeinket!
  • Ha valami kiömlött a szőnyegre, akkor azt a lehető leggyorsabban itasd fel konyhai papírtörlővel, de ne dörzsöld, mert akkor végleges sebet ejthetsz a szőnyegen! Ha a porszívód alkalmas folyadék felszívására, akkor azt vesd be! Folttisztítót csak akkor használj, ha már megszáradt a folt.
  • Ha nem akarsz várni, akkor használj szénsavas ásványvizet: öntsd gyorsan a foltra, és itasd is fel!
  • Vörösbor okozta foltra a fehérbor lehet megoldás: önts belőle egy keveset a szőnyegre, majd néhány perc után óvatosan itasd fel!
  • Régi folt esetén 2 evőkanál mosószer, 3 evőkanál ecet és 1 liter meleg víz keverékével próbálkozhatsz. Ezzel kend be a foltot, és néhány perc után szárítsd meg. Zsír okozta foltok esetén érdemes bevetni!
  • Ha kiégett a szőnyeg, akkor egy nem látható helyen húzz ki belőle néhány szálat, és színtelen körömlakkal applikáld a kiégett részre! Nehezékkel fedd le, majd hagyd száradni néhány órát. A lyuknak nyoma sem lesz!
Ezt is szeretjük