40 centire is megnőhet a kutya ereiben ez az élősködő: könnyen megelőzhető a fertőzés
A kutyusok rettegett betegsége a szívférgesség, amely pedig megelőzhető lenne.
Nem úri huncutság, és nem is véletlen, hogy pár évtizede még nem hallott róla a magyar kutyatartók többsége: a szívférgesség korábban csak a Mediterráneum térségében volt jellemző, ám a klímaváltozás miatt mára jóval északabbra tolódott az érintett területek határa, ezért már Magyarországon is aktív védekezésre van szükség ellene.
Az első szívférgesség-diagnózis hazánkban 2009-re datálható, azóta pedig már rendkívül gyakorivá vált a fertőzés: a kutyák mintegy 6-7%-át érintheti, és az elkövetkező években ez a szám egyre drasztikusabban emelkedhet.
A szívférgesség megelőzése
A szívférgesség, orvosi szaknyelven dirofilarózis súlyos, kezeletlen esetben halált is okozó betegség, mely azonban manapság szerencsére nagyon könnyen megelőzhető, a felelős állattartók számára prioritást jelent a hatékony védekezés.
A szívférgesség közvetlen oka a Dirofilaria immitis nevű fonálféreg, mely szúnyogok közvetítésével terjed, és a kutyákra nagy veszélyt jelent.
A szúnyogcsípés során a féreglárvák, azaz a mikrofiláriák először a bőrbe, majd idővel az erekbe jutnak, a szív vagy a tüdő ereiben kifejlett férgekké nőnek, és súlyos esetben hosszuk akár a 30-40 centimétert is elérheti. A férgek párzást követően számtalan lárvát juttatnak az erekbe, így a fertőzés egy újabb szúnyogcsípéssel tovább terjedhet.
A szívférgesség tünetei
A szívférgesség diagnózisát nehezíti, hogy eleinte semmi tünet nem jelentkezik, a fertőzés előrehaladtával erősödnek fel a látható fizikai jelek. Gyakran jellemző ilyenkor a fáradékonyság, csökkenő fizikai teljesítmény, majd nehézlégzés, légszomj, erős köhögés, végül akár fulladás, ájulás is felléphet. A szívférgesség keringési, illetve szívelégtelenséghez, máj- és veseelégtelenséghez, ödémásodáshoz, hasvízkórhoz is vezet, ilyenkor már életveszélyes a betegség, napokon belül halálhoz vezethet.
Az orvos vérvizsgálattal, indokolt esetben képalkotó vizsgálatokkal diagnosztizálhatja a kutyust, a kezelés sikere függ az előrehaladottság mértékétől is. A terápia - akár a lassú, "slow killnek" nevezett módszer, akár a felnőtt férgek kiirtására adott injekciós kúra - rendkívül drasztikus és megterhelő az állat szervezete számára, így minden esetben a megelőzésre kell törekedni.
A szívférgesség megelőzési módjai
A szívférgesség több módon hatékonyan elkerülhető, erről a kutya állapotát, fajtáját és a gazda szokásait is ismerő állatorvos adhat biztos tanácsot. Léteznek olyan vényköteles tablettás készítmények, amelyek általában havi rendszerességgel alkalmazandók. Ezek elkezdése előtt negatív szívférgességtesztre van szükség, mivel azok a kifejlett férgeket is elpusztítják, ami az erek elzáródását okozhatja. Az állatorvos egy csepp vérből meg tudja állapítani a fertőzöttséget, szinte azonnal megkapjátok az eredményt, és amennyiben nem áll fenn a fertőzés, azonnal alkalmazható a féreghajtó hatással bíró gyógyszer.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár sokan aggódnak a folyamatos gyógyszerezés miatt, tudományos bizonyítékok megnyugtatóan cáfolják, hogy ezek erős mellékhatással bírnának a kutya szervezetére nézve, egyes hatóanyagokra kifejezetten érzékeny, illetve az úgynevezett MDR1-génhibában érintett kutyák ritka kivételével. A hatóanyagok ugyanis csak az élősködőkre nézve vannak mérgező hatással, az emlősökre nem veszélyesek. Évente egyébként ettől függetlenül is javasolt egy teljes vérkép készítése, ez minden gazdit megnyugtathat kutyája máj- és vesefunkcióinak egészségéről is.
Fontos viszont tudni, hogy ezek nem a szúnyogcsípéstől védik meg kedvencedet, hanem a mikrofiláriákat ölik meg, így jó, ha kiegészítő repellens szert is használtok kirándulások, séták során. A szúnyogok távol tartása mellett pedig a kullancsok és a bolhák megelőzésére is törekedni kell - szerencsére ma már bármelyik állatorvosnál elérhetők olyan készítmények is, melyek kombináltan védenek mindhárom élősködőtől.
Érdekesség, hogy már elérhető sok állatorvosnál a szívférgesség elleni oltás is, amely akár 9 hónapra is véd a fertőzésektől, ezért ha hajlamos vagy elfeledkezni a gyógyszer beadásáról, erről az opcióról is érdemes kikérned az orvosotok véleményét.
Léteznek havi vagy néhány havi rendszerességgel alkalmazandó cseppek, úgynevezett spot-on készítmények, melyek a bőrről szívódnak fel. Ezeknél arra érdemes figyelni, hogy közvetlenül a bőrre cseppentsd őket, ne a szőrre, és 24-48 órán át a fürdetés is kerülendő. Egyes készítmények macskákra nézve veszélyesek.
Akadnak még gyógyszeres nyakörvek és természetes hatóanyagú riasztószerek, illóolajos készítmények, amelyekre sok gazdi esküszik. Ezeket az állatorvosok inkább kiegészítés gyanánt javasolják repellens hatásuk miatt, használatukkal biztosan kisebb arányban fogják kedvencedet megtalálni az élősködők! Ha bizonytalan vagy a kérdésben, keresd fel állatorvosodat, aki segíthet megtalálni a megfelelő szert négylábú társad biztonsága érdekében!
Ha ezt csinálod a kutyáddal, erősebben fog kötődni: sokkal jobb lesz a kapcsolatotok
Néhány egyszerű trükk erősíti a kötődést a kutyusoddal.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)