Tízezreket spórolhatsz 3 pofonegyszerű trükkel

A jól szigetelt ablak sokszor többet ér, mint bármilyen fűtőtest. Tippjeinkkel pótolhatod az ablakok hiányosságait, és a fűtésszámlát is megfelezheted!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A téli fűtésre költött több százezer forint, illetve az ebből vásárolt hőenergia negyede az ajtókon, ablakokon keresztül megy veszendőbe. A reklámok szerint a megoldás kézenfekvő: új nyílászárókat kell venni.

Cikkünkben annak jártunk utána, hogy a meglévő ajtók, ablakok szigetelésével mekkora megtakarítás érhető el, és mekkora ezek költsége, továbbá, hogy megtérülnek-e. Mivel a nyílászárókhoz köthető hőveszteség négy forrásból adódik össze, a minimalizálásukhoz szükséges lépéseket is ezek alapján gyűjtöttük csokorba.

Lyukak, rések a vakolat alatt

Mivel a vakolat ápol és eltakar, gyakran előfordul, hogy az ablakok, ajtók beépítésekor a nyílászáró tokja és a fal között tátongó 5-10 centiméteres lyukakat csak tessék-lássék tömik be a kivitelezők, így a nyílászáró körül egy rosszul szigetelő hőhíd alakul ki. Szerencsére a probléma gyorsan felderíthető - és érdemes is megtenni, ezeken a kis láthatatlan réseken ugyanis könnyen kiszökhet a meleg, és vele együtt a fizetésed.

Megoldás

Kopogtasd végig az ablakok mentén a falat: ahol kongó hangot hallasz, ott üreg rejtőzik a vakolat mögött. A megoldáshoz sem kell feltétlenül szakembert keresned: kalapáccsal törd át a burkolatot, a rést tömd ki valamilyen szigetelőanyaggal, gipsszel állítsd helyre a fal struktúráját, aztán már csak egy kis festékre lesz szükség, és kész is vagy. Persze, ha a fal tapétázva van, vagy nem maradt a speciális színre kevertetett falfestékből javítás céljára, akkor jobban jársz, ha ezt a munkát elnapolod a következő lakásfelújítás időpontjára.

Megvetemedett nyílászárók, pontatlan illeszkedés

Egy idő után a fából készült nyílászárók megvetemedése, és ezáltal tökéletlen illeszkedése törvényszerűnek tekinthető.

Szélsőséges esetben a keret és a tok között az ebből adódó rés - az úgynevezett filtrációs hézag - akár centiméteres is lehet, így itt szinte akadálytalanul áramolhat be a hideg levegő. Ennek következtében a beszivárgó kültéri levegő felmelegítése plusz energiát igényel, másrészt a sugárzó hideg csökkenti a hőérzetet. Több rosszul szigetelt nyílászáró között huzat keletkezhet, mely észrevétlenül kiszippantja a lakásból a meleget. Szerencsére a probléma ez esetben is viszonylag könnyen, olcsón orvosolható.

Megoldás

Az illeszkedési hézag felkutatására tíz centiméterenként tegyél egy-egy gyurmagolyót a nyílászáró tokjára, majd zárd rá az ablakot, ajtót. Újbóli kinyitáskor az összepréselődött gyurmák vastagságát lemérve pontos képet kaphatsz a rés nagyságáról.
Hogy milyen szigetelést válassz? A barkácsáruházakban kapható öntapadós szigetelés előnye az alacsony ár és a könnyű felhelyezhetőség. Hátránya a rövid élettartam és a sérülékenység. Ha hosszú távú megoldást akarsz, a bemarásos technikával dolgozó, úgynevezett svéd módszert válaszd. Ilyenkor egy csatornát vájnak a keretbe, amelybe szilikon szigetelőcsíkot pattintanak, amely valóban hosszú távú megoldást jelent.

Rossz minőségű, nagy hőáteresztő képességű üvegek

Az üveg igen rossz hőszigetelő, így a belső meleg és a kültéri hideg levegő közötti hőmérséklet-kiegyenlítődés mindenképpen végbemegy. A kérdés csak az: milyen gyorsan. A hagyományos ablakok például egész gyorsan átengedik a hőt. 10 négyzetméter üvegfelület esetén a téli átlagos hőmérséklet-különbség mellett ezek például 36-45 ezer forintos kiadást róhatnak a tulajdonosra. Az 1980-as évek hőszigetelőnek mondott dupla üvegezésű, thermoplan ablakai ennél lényegesen többet tudnak, de meg sem közelítik a manapság forgalmazott, nemesgázzal töltött és hővisszaverő bevonattal készülő ablakok értékeit.
Első pillantásra a csere ésszerű döntésnek tűnik, hiszen a példában szereplő ház esetében a gerébtokos ablaknál 25 ezer, a thermoplan üvegezésűnél 15 ezer forint az éves megtakarítás. A probléma csak az, hogy egy ház kültéri nyílászáróinak komplett cseréje minimum 200-300 ezer forint.

Megoldás

Ha nincs ennyi pénzed, több apró megoldás is lehetséges, mely számottevő megtakarítást eredményezhet. A legegyszerűbb módszer, ha éjszakára leengeded a redőnyt, így a hőveszteség éves szinten 10-15%-kal is csökkenhet.

Hasonló, bár kevésbé hatékony, ha az ablak elé vastag, nehéz anyagból egy sötétítő függönyt szerelsz fel.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Lényegesen drágább, ugyanakkor rendkívül hatékony módszer, ha egy ügyes kezű asztalossal, vagy valamelyik erre specializálódott Duplex rendszer forgalmazójával a belső ablakszárnyra egy fix vagy nyitható harmadik üvegréteget szereltetsz. Ez - különösen, ha a harmadik tábla hővisszaverő bevonatos üveggel készül - akár a hőszigetelő képesség megkétszerezésére is képes.

2008. november 13-tól kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!
Ha nincs kitéve, kérd az újságárustól!

A tartalomból:
  • Fiatal bika húsából készül? - Csomagolt virsliket teszteltünk
  • Mit miért eszünk? - Húsipari alap- és adalékanyagok
  • Garantáltan csökkentjük a villanyszámláját!
  • Nincs macskajaj! - Cicaeledel-teszt
Kosár – a fogyasztók magazinja
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
Ezt is szeretjük