Ettől lesznek melegebbek a magyar lakások? Új találmány kerülhet a piacra
Furcsa anyag lehet az otthonok segítségére a fűtésszezonban.

- 3 könnyed, ultranőies szett Katalin hercegné gardróbjából: egyszerű darabokból te is megvalósíthatod ezeket az összeállításokat »
- Ha tengerparton nyaralsz, ezt nem árt tudni: így hat a bőrre és a hajra a sós víz »
- Felháborodást keltett azzal, hogy kilátszott a térde: a 79 éves Jean Shrimpton szupermodellként lett híres »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
Külső homlokzat- és födémszigeteléshez is használható az a két baromfitoll-hulladékból előállított, magyar szabadalmat jelentő szigetelőanyag, amelyet egy 2014 augusztusában indult kutatás-fejlesztési program keretében hoztak létre.
A konzorciumot vezető siklósi Bern Építő Zrt. három másik magyar és egy norvég szervezettel együtt indított kutatási projektet e veszélyes hulladék építőipari szigetelőanyagként történő újrahasznosítására.
Az ötletgazdák MTI-hez eljuttatott tájékoztatója szerint évente mintegy tízezer tonna baromfitoll keletkezik Magyarországon. E melléktermék 90%-át - költséges és környezetkárosító módon - elégetik.
A prototípus-kutatásban 1500 különböző kísérletet végeztek, az előállított termékek több mint 90%-át egész és darált baromfitoll képezi, és kilenc - köztük a polifarbe nevű - adalék biztosítja azok statikai szilárdságát, a tűzállóságát, illetve a kártevők, rovarok elleni védelmét.
Tollkarton és tollfa: gazdaságos és környezetbarát anyagok
A tollkarton elnevezésű külső homlokzati hőszigetelő és a tollfa nevű, belső hő- és hangszigetelő termék szigetelő hatása mellett környezetvédelmi jelentősége is óriási.
Az ezek gyártásához szükséges manufakturális gyártósor létrehozása a Bern Építő Zrt. feladata volt, a projektet pedig a Norvég Alap több mint 235 millió forinttal támogatta.
A prototípus-kutatást követően a hosszú távú cél a tömeggyártás és a nemzetközi piacra lépés, melyet a termék gazdaságossága és környezetvédelmi értéke indokol.
A magyarországi hőszigetelési piac évente átlagosan 15-20 millió négyzetméternyi felületet fed le. Az országban keletkező összes baromfitoll-hulladék e technológiával történő feldolgozása esetén évente mintegy 1,5-2 millió négyzetméterrel részesülhetne a piacból.
OLVASD EL EZT IS!

- katasztrófavédelem
- kazán
Halált is okozhat, ha így fűtesz: szigorúan tiltja a Katasztrófavédelem

- támogatás
- pályázat