Tucatnyian halnak bele évente, pedig könnyen megelőzhető lenne ezzel a párezer forintos eszközzel

A szén-monoxid-érzékelő beszerzése különösen fontos a fűtési időszak alatt, hiszen életeket menthet meg.

Szén-monoxid érzékelő fontossága
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A csendes gyilkosnak is nevezett szén-monoxid olyan színtelen, szagtalan gáz, ami a tökéletlen égés során jön létre. Érzékelő nélkül nehezen lehet észrevenni, mivel könnyen keveredik a levegővel, ezért is szükséges ennek az eszköznek a beszerzése.

Előzd meg a szén-monoxid-mérgezést

Évente 600 otthonhoz riasztják a tűzoltókat szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt, és sajnos ezek a balesetek átlagosan 10 ember életét követelik - olvasható az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján. A fűtési szezonban még inkább megnő a riasztások száma, a nyílt lánggal égő berendezések nem megfelelő műszaki kialakítása és a nem karbantartott berendezések, kémények miatt. Vagy épp azért, mert nem megfelelő a levegő-utánpótlása a nyílt lánggal égő berendezésnek. Mindenképp fontos ezért a karbantartás, de érdemes a nyílt lángú berendezések zárt égésterűre való cseréje is. 

gáz bojler
Fotó: sommersby / Getty Images Hungary

Utóbbi persze nem olcsó mulatság, ellenben a szén-monoxid-érzékelő beszerzésével, ami ennek töredékébe kerül csak. Fontos, hogy az eszközt megbízható helyről szerezd be, és megfelelő tanúsítvánnyal, valamint magyar nyelvű használati utasítással rendelkezzen. Az érzékelőknek is van szavatossági idejük, ami általában öt év, de ajánlott őket kétévente megfelelő tanúsítványokkal rendelkező laboratóriumokban is bevizsgáltatni. Az elemes változatoknál pedig mindig időben cseréld le az elemet. 

Így helyezd el a szén-monoxid-érzékelőt

Az érzékelő csak akkor fog megfelelően működni, ha helyesen, a gyártó előírásait betartva helyezed el. Általánosságban viszont elmondható, hogy az eszközt érdemes légzési magasságban, a szén-monoxid-forrás közelében, 1-3 méteres távolságban elhelyezni. Szintén fontos a hangerő megfelelő beállítása, hogy a vészjelző riasztására éjjel a hálószobában is felébredj. Ha a hálószobában helyezed el a vészjelzőt, az ágy magasságában szereld fel, mivel mindig ott kell, ahol a helyiségben levők a levegőt veszik. 

Semmiképp ne tedd viszont az épületen kívül, közvetlenül a mosogató vagy a tűzhely fölé és ajtó, ablak közelébe se, mert ott a huzat könnyen befolyásolhatja a működését. Olyan helyre se kerüljön, ahol könnyen feldőlhet vagy megsérülhet, vagy ahol a levegő áramlását valami akadályozhatja. Ha a karbantartás és a szén-monoxid-érzékelő ellenére azt tapasztalod, hogy szédülsz, hányingered van, és migrénes fejfájás tör rád, mindenképp szellőztess, és menj ki a levegőre, mivel a mérgezés nagyon gyorsan hat, és akár pár perc alatt ájulás, majd fulladás következhet be!

Olvass tovább - Rengeteg a hamisítvány: 4 jel, hogy megbízható a szén-monoxid-jelző

Életeket ment egy jó választás.

Rengeteg a hamisítvány: 4 jel, hogy megbízható a szén-monoxid-jelző

Életeket ment egy jó választás.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük