Így hosszabbítsd meg a mosógép élettartamát!

A mai mosógépek nem olcsók, és nem is bírják annyi ideig, mint elődjeik. Néhány fortéllyal viszont meghosszabbíthatod az életüket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mai mosógépek szinte maguktól működnek. Az embernek csak annyi a dolga, hogy feltöltse az adagolójukat mosóporral és öblítővel, majd a mosás végén kivegye a ruhákat - amelyeket ideális esetben a gép már meg is szárított.

Ezeknek a mindent tudó készülékeknek azonban borsos az ára, élettartamuk pedig ritkán haladja meg a korábbi, strapabíró mosógépekét.

Érdemes hát mindent megtenned azért, hogy legalább még néhány évig a segítségedre legyenek a mosásban. A következő praktikákkal ez könnyen megy majd!

Ügyelj a megfelelő adagolásra!

Talán nem is gondolnád, de a túl sok mosóporral sokat árthatsz a mosógépednek. Ha túladagolod a mosóport, ahelyett, hogy a dobba kerülne a mosószer, a szemcsék összetapadnak, lerakódnak az adagoló falán, ott megkövesednek, és a mosópor dugulást okoz. A túladagolás emellett a centrifugaprogram kihagyását is eredményezheti.

Ha hajlamos vagy a kelleténél több mosóport használni, legalább kéthavonta tisztítsd ki alaposan a mosógép adagolóját! A fiókot a készülék típusától függően annak egyszerű megdöntésével, esetleg egy csillagcsavarhúzó segítségével szerelheted le, amelyet aztán forró vízzel alaposan moss át, és egy kefe segítségével szabadítsd meg a lerakódott mosószerektől.

Házi praktika
Ha attól félsz, hogy a kevesebb mosópor mellett nem lesznek elég tiszták a ruhák, akkor önts az adagolóba fél pohár - elöltöltős mosógép esetében negyed pohár - szódabikarbónát is. Ez lágyítja a vizet is, és a ruhákat is fehéríti.

Rendszeresen tisztítsd ki a szűrőket!

A mosógép szűrőit évente három-négy alkalommal érdemes megtisztítanod, ebben ugyanis könnyen összegyűlhetnek a papírzsebkendő-maradványok, a zsebekben maradt pénzérmék, csatok, gémkapcsok, gombok.

A szűrőt általában a mosógép alján, egy fedőlemez mögött találod - a szerelés előtt érdemes alaposan tanulmányozni a gép használati utasítását, ahol azt is részletezik, hogy hogyan veheted ki.
A szűrőt a tárgyak eltávolítása után alaposan öblítsd át forró vízzel, és mosd át egy kevés mosogatószerrel, hogy a zsíros lerakódásoktól is megszabadíthasd. Mielőtt visszacsavarnád, a nyílását is tisztítsd ki, például egy használt fogkefével.

Ne feledkezz meg a vízcsőről sem!
Időnként a víztömlő szűrőjét is ellenőrizd, hogy nem rakódott-e le túl sok vízkő. Elsőként zárd el a vizet a fürdőszobában, majd csavard le a vízcsapról a műanyag csövet - ha kézzel nem megy, használj fogót -, vedd ki a szűrőt, és áztasd egy órán át 20%-os ecetben, ami leoldja majd a vízkövet. Ha nem mersz hozzányúlni a mosógép vízcsövéhez, inkább hívj szerelőt!
A szűrők tisztítása után egy rövid öblítő programmal, de ruha nélkül mosd át a gépet.

Használd az ecetet!

A mosógépszerelők többsége - kivéve a reklámokban szereplőket - pénzkidobásnak tartja a különböző divatos vízlágyítók használatát, azok ugyanis hosszútávon sokkal drágábbak, mintha szükség esetén új alkatrészekre lenne szükség.
Ha nem akarod kidobni a pénzed az ablakon, mégis szeretnéd megóvni a mosógépedet a vízkőtől, használj ecetet!

Két-három havonta tölts két deciliter 20%-os ecetet a mosógép adagolójába, majd indítsd el a gépet - ruhák nélkül - 90°C-os programon. Az ecet alaposan átmossa a gépet, és a forró vízzel karöltve leszámol a vízkővel.
Ha úgy tapasztalod, hogy az ecetes átmosás ellenére a gép még mindig nem adagolja megfelelően az öblítőt vagy a mosóport, szerezz be egy flakon, háztartási boltokban kapható trisót. Egy részét töltsd az adagolóba, egy részét közvetlenül a dobba, majd szintén 90°C-os programmal mosd át a gépet.

Óvd a mosógép dobját!

A dob a mosógép lelke. Ha azt szeretnéd, hogy a gépet ne kelljen idő előtt lecserélni, érdemes kesztyűs kézzel bánnod a dobbal is. Soha ne moss a megengedett mennyiségnél több ruhát egyszerre, a túlsúly ugyanis kárt tehet a dobot tartó tengelyekben.
A merevítős melltartókat, a csattal rendelkező ruhákat vagy a flitterekkel díszített darabokat mindig mosózsákban vagy egy párnahuzatba zárva tedd a gépbe, hogy biztosan ne karcolják meg a dobot.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A karcok kihúzhatják a ruhák szálait, arról nem is beszélve, hogy a sérült részek könnyen berozsdásodhatnak, ezért különösen óvd tőlük a gépet. Ha mégis megtörtént a baj - érdemes időközönként megvizsgálni belülről a mosódobot -, színtelen körömlakkal több rétegben kend át a karcokat, így azok nem tesznek majd kárt a ruhákban, és rozsdásodni sem fog a gép.

Ezt is szeretjük