Miért fontos porszívózás közben ablakot nyitni? Nem gondolnád, de van jelentősége
Ezek a veszélyes kórokozók maradhatnak a levegőben porszívózás után.
Néhány évtizeddel ezelőtt, még a rakétaporszívók idejében talán felesleges volt megemlíteni, hogy szellőztetni kell takarítás közben. A mai, modernebb légszűrőjű gépek esetében azonban sokan hiszik, hogy nincs miért aggódni.
Különösen a légúti allergiára és az asztmára hajlamos embereknél lényeges, hogy ne csak melegebb időben, de esős vagy éppen téli napokon is alaposan átszellőztessék a lakást porszívózás idején.
Ezért fontos porszívózás közben ablakot nyitni
A villanymotorral hajtott ventilátor vákuumot hoz létre a porszívó porzsák felőli részén, így a szívócsövön keresztül áramlik a gépbe a levegő, mely padlón lévő port és más szennyeződéseket sodor magával, és gyűjt össze a porzsákba. A porzsák és a porszívó légszűrője által megszűrt levegő ezt követően a szabadba áramlik, hogy hűtse a motort. Ám ez a levegő nem annyira tiszta, mint a legtöbben hiszik.
A Queenslandi Egyetem és a Laval Egyetem kutatói szerint a porszívóból kiáramló por baktériumokat és penészgombákat tartalmaz, ami elsősorban csecsemőkre és sérült immunitású emberekre jelent veszélyt. A lakásban élő, emberi bőrrel, illetve hajjal táplálkozó baktériumok között több rezisztens fajtát is azonosítottak, melyek ellen hatástalanok az antibiotikumok. Annak érdekében tehát, hogy ezekből a káros baktériumokból és gombákból minél kevesebbet lélegezzen be a család, érdemes porszívózás közben ablakot nyitni.
Ilyen gyakran kell porzsákot, légszűrőt cserélni
Természetesen a gép minőségétől függ, hogy mennyire képes megszűrni a belőle kiáramló levegőt, ám az is lényeges szempont, hogy milyen gyakran cserélsz porzsákot, légszűrőt. Átlagos használat mellett nagyjából kéthavonta érdemes porzsákot cserélni. Semmiképp nem javasolt megvárni, míg teljesen megtelik a zsák, nagyjából 75%-os telítettségnél érdemes megválni tőle - ellenkező esetben sokat romolhat a gép teljesítménye. A szűrőket pedig nagyjából félévente kell cserélni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Papír, textil porzsák vagy vizes porszívó?
Ha most készülsz porszívót vásárolni, és nem tudod, hogy milyen fajta mellett tedd le a voksod, érdemes papír porzsákos - melyek legtöbbször már polipropilénből készülnek - típust választani. Bár valóban nem túl környezetbarát, de sajnos a textil porzsákból több porszem kerül vissza a levegőbe. A HEPA-szűrős változatok szűrik ki legnagyobb hatékonysággal az emberi hajszálnál akár hatszor kisebb átmérőjű porszemeket, így jó ötlet beruházni egy ilyen típusra - különösen, ha gyakoriak a légúti megbetegedések a családban.
Léteznek még úgynevezett vizes porszívók, melyeket gyakran ajánlanak allergiásoknak, hiszen megkötik a gépbe áramló port, így abból szinte semmi nem áramlik vissza a lakás levegőjébe. Ezeknél a típusoknál azonban rendkívül fontos, hogy minden porszívózást követően kiöntsd a vizet a tartályból, és tökéletesen kiszárítsd azt - elkerülve ezáltal a penészedést.
Szobanövények penész ellen
A lakás penészedése ellen sok mindent tehetsz, de arra talán nem gondolsz, hogy bizonyos szobanövények nem párásítanak, hanem éppen ellenkezőleg: szárítják a levegőt.
Tedd ki őket penész ellen: 5 szobanövény, ami pára és gombák ellen is nagyon jó
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- takarítás
- baktérium
Azonnal baktériumtanya lesz a lakás: 4 házimunka, amit tilos halogatni
- takarítás
- illat