7 nosztalgikus és gyönyörű szalon a 20. századból: egy letűnt kor fő színterei voltak

A korabeli bútordarabok és a helyiségek jellegzetes kialakítása visszarepít minket az időben.

7 gyönyörű szalon a 20. századból
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A polgári életnek megvoltak a maga jellegzetességei, szokásai, hagyományai és rendje, melynek hű lenyomata Márai Sándor Egy polgár vallomásai című nagy sikerű, önéletrajzi ihletésű alkotása. 

A korlenyomatok, amelynek részei a régi fotók és regények is, segítik feleleveníteni a régmúlt időket.

Gyönyörű szalonok a 20. századból

A szalon szó eredeti értelmében mára eltűnt a nyelvünkből, és egy letűnt korszak helyiségére utal. Elsősorban a vendégek fogadására kialakított, díszesen berendezett szobát jelentette, amelyet többnyire előkelő, főúri vagy polgári környezetben használtak. Lapozd végig az alábbi képeket, és kukkants be a régi szalonokba!

A fotó 1913-ban készült. A főúri és polgári családokban is szokás volt, hogy a kisasszonyok zenét tanulnak. Itt épp egy zongoraleckének lehetünk szemtanúi, ami egy gyönyörű szalonban zajlott.
A pazar szalon egy királyi rezidencia egyik terme volt. A kép 1920-ban készült, Bukarestben. A Bulevardul Geniului 1. szám alatt, a Cotroceni-palotában láthatjuk Mária román királynét. Ma az épület neve Cotroceni Nemzeti Múzeum.
Az 1930-ban készült felvételen a Podmaniczky-Széchenyi-kastély szalonját láthatjuk. Árad belőle a letisztultság, nyugalom, rendezettség és elegancia.
A felvétel a Károlyi-palotában készült 1947-ben. A Fővárosi Képtár (ma Petőfi Irodalmi Múzeum) Vörös szalonja látható rajta. A szalonnak egy másik, régies jelentése a képzőművészeti kiállítás céljára való helyiség vagy helyiségek összessége.
A fotó 1920-ban készült. A gyönyörű csillár, a csipkés terítő, a terebélyes szobanövények, az óriási ablakok a szalonok jellemző vonásai voltak.
A képen egy termes gőzhajó szalonja látható, 1927-ből. A Duna első gőzhajóját 1817-ben bocsátották vízre, míg a balatoni gőzhajózás fellendülése 1846-ra tehető.
1940-ben épült a Károlyi-kastély csavart oszlopos szalonja, a kép háttérében a Hubertus terem medvebőrei láthatóak. Az épületegyüttest Károlyi György építtette, illetve Koch Henrik és Ybl Miklós tervezte. Jelenleg egy húszszobás szállodának ad otthont.

(Képek forrása:  Fortepan / Bősze Ádám;  Fortepan / Saly Noémi;  Fortepan / Asztalos András;  Fortepan / Karabélyos Péter;  Fortepan / Lugosi Szilvia;  Fortepan / Magyar Nemzeti Galéria/Adattári Gyűjtemény;  Fortepan / Szöllősy Kálmán;  Fortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Történeti Fényképek Gyűjteménye;  Óbudai Hajógyár gyűjteményem, Fortepan / Gyöngyi)

(Borító-és ajánlóképek forrása: Fortepan /  Jankovszky György)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük