5 módszer, amivel megakadályozható a téli penészesedés: hatalmas kiadástól kímélhetnek meg
Könnyen elkerülhető a téli penész, csak ezekre kell figyelni a lakásban.

- A High School Musical 36 éves színésznője ma is bevállalhatná egy tinilány szerepét: Ashley Tisdale szépségrutinja alapos, de egyszerű »
- Nőies szandálok lapos talpútól a magassarkúig: árakkal mutatjuk a színes, vidám, sikkes darabokat »
- A 46 éves Marion Cotillard szuper miniben is elképesztően elegáns: a színésznő tudja, hogy milyen a francia sikk »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- Rúzsa Magdi először mindhárom babájával egy fotón: már 4 hónaposak az ikrek
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Átmennél most a földrajzérettségin? 10 kérdés, amire tudni kellett a választ
Hiába a kinti hideg, a benti meleg tökéletes közeget nyúlt a penészspóráknak, melyek a levegőben gyorsan terjeszkednek, a ritka szellőztetés pedig szintén kedvez a szaporodásuknak. De ez még nem jelenti azt, hogy nem lehet semmit sem tenni ellenük.
A penész megjelenésének alapvetően két dolog kedvez: a meleg és a nedvesség. Mindkét feltétel adott a téli lakásban. A fűtésnek köszönhetően állandó a jó idő, és a gyakran túlzásba vitt párásítás is könnyen bajt okozhat. A jól záró, modern ablakok és ajtók miatt pedig nem jár a levegő.
Mit lehet tenni a penész megjelenése ellen?
Az első lépés a penész megjelenése ellen, ha biztosítod a megfelelő légmozgást. Ezt telente is gyakori szellőztetéssel teheted meg. Ilyenkor elég 5 percre kinyitni az ablakot naponta párszor, hogy megmozduljon az állott levegő. Egy párátlanító készülék is sokat segíthet a penész elleni küzdelemben.

Ha a lakásban még nem ütötte fel a fejét a penész, az is elég lehet, ha egyszerűen visszafogod a párásítást. Bár télen valóban gyakran száraz a levegő, az extra nedvesség hozzájárulhat a penészgombák elszaporodásához. A szakértők általában azt javasolják, hogy a lakás levegőjének nedvességtartalma ne haladja meg a 40-60%-ot, ha penésztől tartunk.
Érdemes lehet beszerezni egy légtisztítót is, mely kiszűri a levegőből a spórákat. Ha modernebb mennyezeti ventilátorod van otthon, jó megoldást jelenthet az is, ha egyszerűen az óramutató járásával megegyező irányba állítod a forgását. Ezzel nemcsak a fűtésen spórolsz, de a jól eloszlatott meleg levegő segít kiszárítani a potenciálisan nedves felületeket is.
Rendszeresen takarítsd a veszélyeztetett területeket, szobákat is, így, amint megjelenne a penész, már meg is szabadulhatsz tőle, és megakadályozhatod, hogy továbbterjedjen. A penész kiirtására ma már kaphatóak jó minőségű penészlemosók, de az egyszerű ecet is segítségedre lehet. A legfontosabb erre odafigyelni a konyhában és a fürdőben, ahol különben is jelentős nedvességgel kell számolni.
Emellett ajánlott időtől időre ellenőrizni a padlást és a pincét kicsapódott pára, nedvesség után kutatva. Különösen fontos figyelni a cserepek és a tetőablakok környékét, mert itt jól látható, ha az esővíz vagy a hó bejutott a lakásba.
Így tüntetheted el a penészt a fürdőben
A fürdőszobában az állandó melegnek és nedvességnek köszönhetően minden feltétel adott, hogy a penészgomba jól érezze magát. Megmutatjuk, mit tehetsz, ha elszaporodtak a spórák, és abban is segítünk, hogy megakadályozhasd az újbóli megjelenésüket!
A képek forrása: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!