Teljesen felmarhatja a padlót: 5 dolog, amit soha ne takaríts ecettel
Kifejezetten káros is lehet az ecet, ha nem figyelsz az arányokra.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Az ecet általános csodaszer, ha takarításról van szó. Az egyik legkönnyebben használható és elérhető természetes tisztítószer, és ezért sokak kedvenc alternatívája, ha hirtelen szükség van egy kíméletes megoldásra. Csakhogy ecettel sem takarítható minden.
Az ecet takarító hatását savasságának köszönheti, emiatt bánik el jól a zsíros szennyeződésekkel és a vízkőlerakódásokkal, de éppen ez a tulajdonsága az, ami miatt számtalan felületen óvatosan kell használni.
Mit ne takaríts soha ecettel?
A természetes kőfelületek nem szeretik az ecetet, így a gránit-, márvány-, szappankő felszíneken tilos is használni, különben azok sérülhetnek, elveszíthetik a fényüket. Ha gránitból készült a konyhapultod, vagy a járólapod természetes kő, nem szabad ecettel takarítanod, még felmosáshoz hígított formában sem.

A konyhakéseket is érdemes elkerülni az ecettel. A savas dolgok károsíthatják őket. Ugyanakkor, ha egy erősen rozsdás kést szeretnél gatyába rázni, az ecet jó megoldás, mert lemarja a rozsdát, csak arra kell vigyázni, mennyi ideig hagyod a savban. Utána mosd el jól, és törölgesd el rendesen, hogy a sav ne tudjon kárt tenni benne.
A vasalóra sem árt vigyázni, de itt nem a fémet kell félteni. Az ecet könnyen tönkreteheti a készülék mechanikáját, ha a réseken keresztül bejut a belsejébe, ezt pedig tisztogatás közben szinte lehetetlen megakadályozni.
Tojásfoltokra sem az ecet a legjobb választás. Ilyenkor egy érdekes kémiai folyamat játszódik le. A sav reakcióba lép a fehérjével, ami így megszilárdul, és ezt a ragacsos, rágószerű anyagot utána még nehezebb lesz eltüntetni, mint a nyers tojást lett volna.
A keményfa felületek takarítása közben ugyanígy óvatosnak kell lenni. Ilyenkor hígítatlanul egyáltalán nem szabad felhasználni az ecetet, mert átmarhatja magát a lakkozáson is. Hígítva azonban használható saját belátás szerint. Például olívaolajjal keverve szépen kezeli a lazúrozott, olajozott fafelületeket. De károsíthatja a padlólapokat is, tehát tilos hígítatlan ecettel takarítani a hajópadlót. Kellő arányban vízzel hígítva viszont felmosáshoz használható.
Így lesz portalan a lakás
A megfelelő eszközön és módszeren múlik csak, és könnyen hosszú időn át portalan lehet a lakás. Ha kipróbálod ezeket a trükköket, ritkábban kell majd takarítanod, és makulátlanul tiszta lesz az otthonod.
A képek forrása: Getty Images Hungary, Pixabay.com.
OLVASD EL EZT IS!

- takarítás
- mosószer
7 dolog, amire soha ne használd a mosogatószert: balul sülhet el

- otthon
- takarítás