4 hatékony tipp, hogy ne mérgezzen az otthonod!
Ha szeretnéd leküzdeni az allergiát, és a veszélyes vegyszereket is száműznéd az otthonodból, akkor vess be házi praktikákat a piszok ellen!
Füstjelzőt szerelsz fel a házban, bevizsgáltatod a csapvíz ólomtartalmát, és beszerzel egy vízszűrőt is. A fürdőszobába antibakteriális szappant teszel, és minden áldott nap tiszta törölközőt veszel elő.
Mi mást tehetsz még annak érdekében, hogy családodat és önmagadat minél inkább megóvd a betegségekkel szemben? Bizony akad még néhány tennivaló, különösen, ha a lakás jól szigetelt és energiatakarékos. Így ugyanis a levegőben terjedő méreganyagok hamar felgyülemlenek.
Tisztítószerek házilag
Nem kérdéses, hogy amikor erős tisztítószereket és más veszélyes vegyszereket használsz, az ablakot ki kell nyitnod, és be kell kapcsolnod a ventilátort. Ám létezik egy ennél sokkal jobb megoldás is: ezeket a veszélyes termékeket a háztartásban fellelhető természetes anyagokkal is helyettesítheted.
- Általános tisztítószer: oldj fel négy evőkanál szódabikarbónát 1 liter meleg vízben.
- Lefolyótisztító: önts a lefolyóba fél pohár szódabikarbónát, majd fél pohár ecetet. Várj öt percig, majd öblítsd le forró vízzel.
- WC-tisztító: keverj fertőtlenítő hatású krémet citromléből és bóraxból – háztartási boltokban kapható –, kend a WC-csészére, hagyd rajta két órán át, majd alapos súrolás után öblítsd le.
- Tűzhelytisztító: spriccelj vizet a zsírfoltokra, amíg a tűzhely még meleg, majd szórj rá sót. Amikor a tűzhely kihűlt, töröld le a szennyeződést.
- Ablak- és tükörtisztító: híg, ecetes-vizes oldattal hatékony tisztítószert készíthetsz. Virágpermetező flakonnal spricceld be vele az ablakokat és a tükröket, majd alaposan töröld át.
A penész ellen
Előfordulhat, hogy köhögésed vagy fulladásod fő okának az állatszőrt vagy a pollent tartod, valójában azonban az otthonodban tenyésző penészgombák spóráira vagy allergiás.
Semmi nem segíti jobban a penészgomba szaporodását, mint a nedvesség, ezért lakásod páratartalmát nem árt csökkentened. Ez természetesen azt jelenti, hogy oda kell figyelned a beázásokra és a csöpögő csapokra is. A radiátorok, fatüzelésű kályhák, gázkonvektorok, kandallók működtetésével egy időben pedig érdemes lehet páramentesítő készüléket is működtetni a szobában. Ezen kívül rendkívül fontos a gyakori szellőztetés – különösen a fürdőszoba esetében.
Védelem a kórokozókkal szemben
A mikroorganizmusok megtelepedéséhez kiváló terep a vizes fogkefe. Számos vírus – köztük az influenza kórokozója is – képes 24 óránál tovább életben maradni a fogkefe sörtéin. Ezért ajánlott felváltva három fogkefét használni, így lesz idejük megszáradni. Amennyiben mégis inkább egyet használnál, rendszeresen öblítsd ki hidrogén-peroxidos vízben. Ha pedig valamilyen légúti betegségben szenvedsz, a felgyógyulást követően jól teszed, ha új fogkefét vásárolsz.
A fogkeféhez hasonlóan a baktériumok a nedves konyharuhán, illetve a mosogatószivacson vagy mosogatórongyon is könnyen megtelepednek. A Salmonella, a Campylobacter, illetve más ételfertőzést okozó mikroorganizmusok a munkalap törlésére használt rongyról vagy a vágódeszkáról is átkerülhetnek az ételekre és az edényekre. A biztonság kedvéért hetente cseréld a konyharuhát, illetve a mosogatószivacsot és -rongyot, valamint két használat között mindig hagyd őket megszáradni. Ezenkívül időnként nem árt őket fehérítős vízben fertőtleníteni.
Hadüzenet a poratkáknak
Ezek a mikroszkopikus élőlények elhalt bőrsejtekkel táplálkoznak, és székletük allergiát válthat ki. Ezektől a láthatatlan kórokozóktól úgy szabadulhatsz meg, hogy szigorúan betartod a szőnyeg, illetve a kárpitos bútorok heti - legalább egyszeri - kiporszívózását.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezenkívül pedig szintén heti rendszerességgel mosod az ágyneműket, valamint a törölközőket – legalább 60°C-os vízben. Végül ne feledkezz meg a paplanokról és a párnákról sem: mielőtt elteszed őket a következő évszakra, mindig tisztíttasd ki.
Elsősegély otthon! Nem kell minden problémával azonnal orvoshoz fordulnod, vagy a megfázás első tüneteire újabb adag antibiotikumért nyúlni: próbáld ki először az otthon is elkészíthető recepteket és hasznos tippeket! Az otthoni gyógymódok közül érdemes néhányat alkalmazni már a tünetek első megjelenésekor, hiszen ekkor általában még könnyen visszafordítható a folyamat.
Kiadja a Reader's Digest.
A könyv ára: 8990 Ft.
A könyvet itt rendelheted meg »
OLVASD EL EZT IS!
- víz
- rákkeltő
Rákkeltő anyagok a vezetékes vízben
- rákkeltő
- szobanövény