Képeken a világ legfurcsább háza: olyan, mint egy kirakós, a Nakagin kapszulatorony

A hatalmas épület futurisztikus kinézetű eleme a tokiói városképnek.

Nakagin kapszulatorony

Ahogyan a képzőművészet, úgy az építészet is kifogyhatatlan forrása a kreativitásnak: olykor egészen különös, meglehetősen szokatlan épületekkel tarkítják a városképeket.

Így a Tokióban, Shimbashiban magasló Nakagin kapszulatorony is, mely, bár mai szemmel nézve is kifejezetten futurisztikus hatást kelt, valójában egy 1972-ben készült, csaknem ötvenesztendős ház. Különlegességét az adja, hogy nem a hagyományos módszerekkel, téglából vagy panelekből épült, hanem tégla forma egységekből rakták össze a világ első kapszulaépületeként, melyet tartós használatra szántak. Kapszulái egyenként eltávolíthatók. Mindegyikük egy különálló teret foglal magába kis, kör alakú ablakkal a külvilágra. A rendhagyó ház Kisho Kurokawa tervei alapján született, az úgynevezett japán metabolizmus építészeti mozgalom termékeként.

Képeken a kapszulatorony

A következő fotók kíséretében alaposabban is bemutatjuk a különleges tokiói tornyot és sorsát, mely egyre inkább úgy tűnik, hogy megpecsételődött.

Tokió Shimbashi nevű kerületében a városkép emblematikus része a Nakagin kapszulatorony.
Fotó: View Pictures / Getty Images Hungary
Az épület mindössze harminc nap alatt készült el. Két egymással összeköttetésben lévő betontoronyból áll, mely 140 különálló kockát tart meg.
Az előre gyártott alkotóelemek 2,5-szer 4 méteresek, ablakuk pedig 1,3 méter átmérőjű. Minden téglaelem előre bútorozott, minikonyhás, minifürdős lakásokat foglalt magába.
Napjainkra egyre kevesebb lakó él a toronyban. Sok elemet irodaként és raktárakként hasznosítottak, sokuk pedig üres.
Fotó: mura / Getty Images Hungary
Replika egy Nakagin kapszulalakás belső teréről.
Fotó: wikipedia.org/Josugoni
A torony mára elég rossz állapotba került, korát aligha lehetne letagadni.
Emiatt, illetve az építkezés során használt azbeszt miatt az utóbbi években felmerült a torony bontása, melybe a használók zöme bele is egyezett.
Kurokawa, az azóta már elhunyt tervező azzal az érvvel igyekezett megmenteni épületét, hogy az elemek egyenként cserélhetők, azaz a korszerűsítés megoldható lenne. Ezután azonban a földrengésbiztosság kérdése is felmerült. Bár a torony sorsa megpecsételődni látszik, sokan bíznak megmentésében, és petíciókkal igyekeznek tenni a felújítása érdekében.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük