Milyen gyakran cserélsz ágyneműhuzatot? Ez lenne az ideális

Nem mindegy, milyen gyakran mosod ki az ágyneműt. Egyik véglet sem túl jó.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A jó ágybetét, a tömött párnák és a pazar paplanok beszerzése után az ágyneműhuzat már csak dekorációnak tűnik - pedig korántsem az. A lepedő és a paplan huzata közvetlenül érintkezik a bőrrel, ezért a hálószoba kialakításának legelemibb összetevője, hogy miként választod ki, illetve hogyan ápolod.

Az ideális ágyneműhuzat

A selyem ragyogást és eleganciát idéz, de csak akkor használd, ha szeretsz csúszkálni az ágyban. A poliészterből és szintetikus anyagból készült, kevertszálas lepedőket könnyű vasalni, de szörnyű a tapintásuk, könnyen bemelegednek és benedvesednek, ezért ezeket lehetőleg ne használd.

A vászon hűvös és kényelmes, de kissé durva lehet, ráadásul csúnyán gyűrődik. Valójában nincs jobb a frissen mosott, fehér, tiszta pamut lepedőnél, a pamut ágynemű ugyanis felszívja a nedvességet, így szárazon és kényelmesen tartja az alvót. A pamut emellett magas hőfokon is mosható, és nedvesen könnyen kijönnek belőle a foltok, így évekig jó állapotban marad.

Az ágyneműhuzat szálsűrűsége legalább 180 legyen. A szálsűrűség az anyag egy négyzethüvelykjére jutó vízszintes és függőleges szálak száma. Olyan címkéket keress, mint perkál és egyiptomi pamut, melyek 180-as vagy nagyobb szálsűrűséget jeleznek. A hosszú szálú gyapjúból készült anyagok érezhetően puhábbak, mint a rövidebb szálúak. Az ilyen anyag nem is szakad olyan könnyen, mint a rövid szálú: az egyiptomi gyapjú, a Pima, a Supima és a Sea Island típusok például jó minőségű, hosszú szálú gyapjúból készülnek, de érdemes minderre rákérdezned vásárlás előtt.

Milyen gyakran mosd az ágyneműhuzatot?

Az általános vélekedés és az egészségügyi szakemberek szerint elég, ha másfél-, kéthetente cserélsz ágyneműhuzatot, azonban ez egyéni ízlés kérdése: egy hétnél gyakrabban azonban - néhány speciális esetet leszámítva - nem szükséges a csere.

A tökéletes hálószoba a 12 csillagjegy szülötteinek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Melegebb időszakban azonban célszerű lehet négynaponta is cserélni, ez igaz a kánikulára, a nyári hónapokra, illetve arra az esetre, ha éjszaka könnyen megizzadsz. Szintén problémás eset, ha beteg vagy, ilyenkor célszerű gyakran kimosni az ágyneműt, illetve, ha felépültél, mindenképp cseréld ki tisztára.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A huzatokat minél természetesebb mosószerrel mosd - antiallergén mosószerek, biotermékek, mosódió -, különösen, ha hajlamos vagy az allergiára, mivel nagy felületen, illetve hosszú ideig, közvetlenül érintkeznek a bőröddel. Mindemellett, amikor teheted, akaszd ki a lepedőket és az ágyneműhuzatot száradni a szabadba, a friss levegő illatát nem pótolhatja semmiféle mosószer vagy öblítő. De akkor is kiszellőztetheted őket, ha nem mostad ki.

Cikkünk elkészítésében segítséget nyújtott Jane Burdon A kényelmes otthon című könyve is, mely az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg.

Te milyen gyakran cserélsz huzatot?

Ezt is szeretjük