Meglepő ötletek, melyekkel elfelejtheted a vasalást
Ha ügyesen mosol, és még néhány csodaszert is bevetsz, szinte egyáltalán nem lesz szükség vasalóra.
Úgy mosni és teregetni könnyű, hogy a ruhák vasalhatatlanok legyenek. De mindez működik fordítva is? Igen. Ráadásul nem kell hozzá lecserélned sem a mosógéped, sem a ruhaszárítód.
Csupán néhány trükköt vess be a mosásnál, nagyanyáink kedvelt házi szereit, és valamelyik vasaláskönnyítő csodaszert, mely valóban képes elsimítani a ráncokat. Ha mindezt ötvözöd, sokkal ritkábban kell majd elővenned a vasalót.
Trükkök, praktikák a mosásnál
Talán meglepőnek tűnik, de már a mosásnál sokat tehetsz annak érdekében, hogy a ruhák kevésbé gyűrődjenek, és ráncmentesen száradjanak majd meg. Az ecet sokoldalúságáról már többször szóltunk, ám ez esetben is nagy hasznát veheted. Ha ugyanis két deci ecetet adsz a mosáshoz az öblítőszer mellé vagy helyett, a fehér ruhák fehérebbek lesznek, a színesek megőrzik élénk árnyalatukat, mindemellett pedig lágyabbak lesznek, tehát száradásnál könnyebben kisimulnak. A gyűrődésre különösen hajlamos darabokat egy-két órára áztasd ecetes vízbe a mosás előtt, ez is segít.
A szódabikarbóna hasonlóan hatásos szer a mosásnál. A fehér ruhák még fehérebbek lesznek, ha a mosóporhoz adsz egy keveset mosás előtt, és az ecethez hasonlóan ez is megakadályozza, hogy kifakuljanak a ruhák. Ráadásul lágyítja a vizet, ezáltal pedig a textileket is, így azok kevésbé gyűrődnek majd.
A mosódiót is bevetheted a gyűrődések ellen, mellyel egyébként ki is válthatod a mosószert és az öblítőt. Az Indiában őshonos Sapindus mucorossi termésének hájában található anyag rendkívül jól tisztít, lágyítja a textileket, és használata mellett kevésbé gyűrődnek össze mosáskor. Ma már folyékony kivonata is kapható, bioboltokban és zöld háztartási boltokban keresd.
Mértékkel a centrifugával!
A ruhák centrifugálásának mértéke is sokat számít. A modern mosógépeknél már be lehet állítani, hogy magasabb vagy alacsonyabb fordulatszámon centrifugáljon a gép. Előbbi esetében a ruhákból a lehető legtöbb nedvességet kicsapja a gép, ami előnyös a száradás szempontjából, ám hátrányos akkor, ha nem szeretsz vasalni. Hogy elkerüld a makacs ráncokat, inkább az alacsonyabb fokozatot válaszd: a ruhák így is, úgy is megszáradnak.
Bármennyire ügyesen mosol és teregetsz, néhány anyagnál elkerülhetetlen a vasalás. Szerencsére ekkor is van segítség: kattints ide, és ismerj meg néhány hatékony vasaláskönnyítő terméket!
Így kezeld a kimosott ruhákat!
A ruhaszárításnál is érdemes bevetned néhány trükköt a ráncok ellen. Először is nagyon fontos, hogy soha ne hagyd benne a ruhákat a gépben, ha lejárt a program, hanem azonnal terítsd ki őket! A centrifugálást azért sem szabad túlzásba vinni, mert minél nedvesebben kerülnek ki a ruhák a mosógépből, annál könnyebben száradnak majd meg ráncmentesen.
Ha teheted, olyan helyiségben szárítsd őket, ahol alapvetően nem jár sokat a levegő, a párás közeg ugyanis szintén segít, hogy a textilek maguktól kisimuljanak a szárítón való lógás közben - ha megszáradtak, azért szellőztess ki alaposan, ne adj lehetőséget a penész megjelenésére a helyiségben.
Mindig rázd ki, és húzogasd meg kissé az egyes ruhadarabokat, hogy szépen simán kerülhessenek a szárítóra. Ha megszáradtak, de egyiken-másikon mindezek ellenére találsz makacs gyűrődést, fogj egy jégkockát, csomagold puha ruhába, és húzogasd végig a gyűrődés vonalán annyira, hogy benedvesedjen a ruha.
Ezzel lágyítasz valamennyit a ráncon. Ha nem tűnik el teljesen, muszáj lesz vasalnod, de a vasalás előtt közvetlenül is érdemes bevetned ezt a trükköt, általa könnyebben eltűnik majd a makacs ránc.
Cikkünk megírásában a Mindennapi tárgyak nem mindennapi szerepben című könyv segített.
- házimunka
- ecet
- házi praktikák
- természetes csodaszer
- vasaláskönnyítő tippek
- szódabikarbóna
- ruhatisztítás
- Otthon
OLVASD EL EZT IS!
- takarítás
- házimunka