6 költség, amiről ne feledkezz meg!
Nem csak a magas lakásárak miatt kell mélyen a pénztárcádba nyúlnod. Íme, néhány további költség, amiről talán nem tudsz.
A hazai ingatlanpiaci helyzet a vásárlóknak kedvez. A devizahitelek megemelkedett törlesztőrészletei miatt sokan igyekeznek megszabadulni a lakásuktól: a használt ingatlanokat sok helyen áron alul kénytelenek áruba bocsátani a tulajdonosok.
Sőt, most az új építésű lakások között is találni nem egy olyat, amit az eredeti árnál olcsóbban lehet megszerezni.
Az alku szempontjából is jó helyzetben van most az, aki lakást venne, és ezt érdemes is kihasználni, a lakásvásárláshoz kapcsolódó járulékos költségek mértéke ugyanis nem változott. Az illeték és az ügyvédi díj mellett ráadásul nem egy olyan nehezíti a vásárlók dolgát, amivel sokan nem számolnak a tervezgetésnél.
Szerződéskötési, folyósítási díj, biztosítás
Ha nincs a zsebedben a lakás teljes vételára, így az ingatlant hitelből tervezed megvásárolni, számíts rá, hogy az drágább lesz, mint gondoltad. A hitelhez szükséges önerő mellett ugyanis a bankok olyan jelentéktelennek tűnő, ám összességében egyáltalán nem annak számító díjakat számolnak fel, mint például a szerződéskötés költsége és a kölcsön folyósításának díja.
Előbbi összege 50 ezer forinttól indul, de akár a hitelösszeg 0,5-1,5%-a is lehet. Utóbbi nagyságrendileg néhány tízezer forintot tesz ki, mértéke természetesen a felvenni kívánt hitel összegének függvénye.
Bár nem kapcsolódik szervesen a hitel díjaihoz, a biztosításokat is fontos itt megemlítenünk. Nem egy példa volt ugyanis arra, hogy a hitel feltételeként kockázati vagy életbiztosítás megkötését kérte a bank - ennek díja pedig havonta akár több tízezer forint is lehet.
A lakásvásárlással kapcsolatos legnagyobb terhet a visszterhes vagyonátruházási illeték jelenti, mely minden esetben a vevőt terheli. Az illeték fogalmával a többség tisztában van, mértékével azonban kevésbé, ráadásul a tapasztalatok szerint a vevők többsége hajlamos megfeledkezni róla, amikor még csak tervezgeti a vásárlást. Hogy ne érjen meglepetésként az esetenként egymillió forintot is meghaladó költség, kattints ide, és ismerd meg a részleteket.
Értékbecslés, jelzálog bejegyzése, földhivatali díjak
Sok kicsi sokra megy - akár így is fogalmazhatnánk a különböző, adásvételhez kapcsolódó díjak tekintetében. Az elenyészőnek tűnő költségek közül az egyik elkerülhetetlen és sokszor meglepetést okozó díj az értékbecslés díja. Ahhoz, hogy hitelt kaphass, a bank minden esetben felméri, hogy a kiszemelt ingatlan forgalomképes-e, illetve egy általa kiválasztott értékbecslővel felbecsülteti a ház vagy lakás reális forgalmi értékét.
Mindez a hitel mértékének megállapításához szükséges, az értékbecslő díja azonban téged terhel: ez esetenként akár 30-50 ezer forint is lehet.
Ha a bank forgalomképesnek ítéli az ingatlant, a hitel fedezeteként jelzáloggal terheli, aminek ténye bejegyzésként a tulajdoni lapra is felkerül. Ám ez sincs ingyen: díja jelenleg 12 ezer forint, ami ez esetben is a vásárlót terheli. A földhivatalban fizetendő költségek sorának ezzel azonban nincs vége. Külön kell fizetni ugyanis azért a földhivatali eljárásért, hogy a tulajdonjogot bejegyezzék, ez jelenleg hatezer forintba kerül.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tulajdonlapon szereplő, korábbi bejegyzések törlése szintén nincs ingyen, így például a haszonélvezeti jogra vonatkozó megjegyzések módosításért hatezer forintot kell fizetni.
Maga a tény, hogy az ingatlan vásárlásához ügyvéd szükségeltetik, talán nem meglepő - nélküle ugyanis semmilyen szerződés nem érvényes. Az azonban igen, hogy mennyit is kérnek el a munkájukért: egy jobb ügyvéd akár az ingatlan értékének 1%-át is elkérheti, de manapság az sem ritka, ha valaki 3%-ban határozza meg az árat.
OLVASD EL EZT IS!
- reklám
- pénz
3 csalóka bankreklám, aminek ne dőlj be!
- pénz
- bank