Amikor nem fizet a biztosító

Pedig számítasz rá

A baj mindig váratlanul jön. Ilyenkor jó, ha legalább a biztosításból fedezheted a kárt, ha ez lehetséges.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az utóbbi években a hitelek mellett a biztosítások reklámozása is megugrott. Ez már akkor érthető, ha csak az elmúlt hónapok időjárását vesszük alapul.

A lakásbiztosítás valóban biztonságot ad, hiszen a baj sosem jelzi jöttét, egy nagyobb vihar vagy egy véletlen baleset okozta kár finanszírozása pedig sokszor szinte kizárólag csak a biztosításból fedezhető.

Ha azonban lakásbiztosítást szeretnél kötni, vannak dolgok, melyekre érdemes figyelned - például azokra a kiskapukra, melyeket a biztosítók nemcsak jól ismernek, de szívesen használnak is. Íme, néhány olyan helyzet, amikor jól jönne a biztosítás, ám szinte biztos, hogy nem kapod meg - vagy legalábbis nem annyit, amennyit gondolnál, hogy jár.

Csak óvatosan árvíz, viharkárok esetén

A biztosítók jelentős különbséget tesznek a biztosítandó ingatlanok között, és nemcsak az ingatlan típusától, hanem annak helyétől függően is különféle biztosítási csomagokat kínálnak. Ha például a ház közel esik egy folyóhoz, árvízre tanácsos leginkább biztosítani, míg egy belvárosi, hatodik emeleti lakást inkább betörésre. A biztosítók többsége egyszerű biztosítás esetén ugyanis nem minden kárt fedez.

Természeti károk esetén például csak akkor fizet, ha azt megjelölted a biztosítás megkötésekor. Ezért fontos, hogy a szerződéskötéskor alaposan átolvasd a szerződést, és minden olyan eseményre köss biztosítást, melynek bekövetkezésére egy kis esélyt is látsz. Ilyen lehet a villám okozta kóboráram is akár, ami tönkreteheti a számítógéped vagy más, az otthonodban található elektronikai berendezést.

Fontos, hogy időről időre tájékoztasd a biztosítót az olyan értéknövelő tevékenységekről, mint például a fürdőszoba felújítása vagy a burkolat cseréje, és a lakás aktuális értékéhez igazíttasd a biztosítást. Lehet, hogy ezáltal többet kell fizetned, viszont nem fordulhat elő az, hogy már évek óta fizeted a biztosítást, ám az kár esetén csak a lakásodnak a biztosítás kötésekor érvényes értéke alapján fizet.

Blokk, garancialevél és néhány fénykép sokat számíthat

A biztosítók - a bankokhoz hasonlóan - nem jótékonysági szervezetek: csak akkor fizetnek, amikor valóban kötelességük enyhíteni a kárt.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

A károk költségeinek megtérítését ráadásul csak akkor vállalják, ha minden tökéletesen úgy alakul, ahogy arról a szerződésben megegyeztetek.

Betörés esetén például sokszor előfordul, hogy a károsított kétségbeesésében megpróbálja helyrehozni a kárt, megszerelni a zárat, összepakolni a szétdobált holmikat a lakásban - és ezzel tudta nélkül mindent elkövet azért, hogy a biztosító végül megtagadhassa a fizetést. Fontos tudni ugyanis, hogy utóbbi csak akkor vállalja a károk enyhítését, ha megfelelő bizonyítékokkal rendelkezik arra vonatkozóan, hogy valóban betörés történt. Ha azonban a rendőrség nem talál elég idegenkezűségre utaló nyomot, a biztosító megtagadhatja a fizetést azzal az indokkal, hogy tulajdonképpen nem is történt betörés, hanem a tulajdonos keze van a dologban.

Ha nem tud róla, nem is fizet érte

A biztosításra akkor se számíts, ha olyan vagyontárgyat loptak el, amit előzetesen nem jelentettél be a biztosítónak.

Hiszen amiről nem tud, azért nem is fog fizetni. Érdemes ezért a nagyobb vagyontárgyak vásárlásakor kapott garancialevelet és blokkot eltenni, továbbá fényképeket is készíteni róluk, bizonyítandó, hogy a birtokodban voltak, ám a legjobb mégis az, ha minden nagyobb érték megszerzéséről tájékoztatod a társaságot.

Kártérítés háztartási balesetek esetén

Fontos tudni, hogy a lakásbiztosítás alapvetően nem tér ki a háztartási balesetekre. Ha nem akkor akarsz szembesülni azzal, hogy nem számíthatsz a biztosító segítségére, amikor már megtörtént a baj, a szerződéskötésnél kiegészítésként ezt is vetesd bele. Ez nagyon hasznos, mivel nemcsak a lakást ért károkat téríti meg a biztosító, hanem az ott élő családtagok orvosi kezelését is, amennyiben megsérültek. Kockázatot azonban ez is rejt magában.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Amennyiben például egy háztartási gép meghibásodása tüzet okoz, és a kárfelmérésnél úgy ítélik meg, hogy nem rendeltetésszerűen használtad a gépet, vagy gondatlanul, máris elfelejtheted a kártérítést.

Ezt is szeretjük