Még magasabb vízdíjra számíthat a lakosság: ilyen változások jönnek

Brutális áron mérik a vizet a megemelt talajterhelési díj miatt. Az érintettek rezsiköltsége már most nagyobb.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még január végén jött a hír, miszerint tízszeresére emelik a talajterhelési díjat február 1-jétől a vonatkozó törvény értelmében.

Így azok, akik ugyan műszakilag rá tudnának csatlakozni a csatornahálózatra, de ezt mégsem teszik meg, alaposan ráfáznak, ugyanis az eddigi összegnek többszörösét kell majd, hogy fizessék a víz köbméteréért. A Népszabadság utánajárt a rákötéssel kapcsolatos részleteknek.

Brutális drágulás

Tavaly év végén döntött a parlament a törvényhozási hajrában arról is, hogy az évek óta mindössze néhány száz forintos talajterhelési díjat megemelik, méghozzá a tízszeresére.

Arról a díjról van szó, amit azok a fogyasztók fizetnek, akik nincsenek rákötve a kiépült csatornahálózatra. A kormány az emelést azzal magyarázta, hogy a 2004 óta létező talajterhelési díj mértékét fokozatosan növelték 120, illetve 360 forintra, így az érintetteknek bőven volt idejük arra, hogy megoldják a csatlakozást. Aki azonban anyagi okok miatt késik a hálózatra kötéssel, annak aligha lesz forrása a tízszeresére nőtt díjjal megbirkózni.

Ki kérhet mentességet?

A rászorulók a helyi önkormányzattól kérhetnek mentességet az adók módjára beszedhető közteher alól. Ahol megalkották az erről szóló rendeletet, általában az öregkori nyugdíjminimumhoz kötik a jogosultsági küszöböt, vagyis az egy háztartásban élőknél az egy főre eső havi jövedelem nem haladhatja meg a 28 500 forintot.

Mennyit kell fizetni?

A gyakorlatban egyébként ez a változás azt jelenti, hogy aki érintett a talajterhelési díj fizetésében, annak egy köbméter víz után minimum 1200 forintos csatornadíjjal kell számolnia.

10 dolog, amivel ezreket spórolhatsz meg a háztartásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

De még inkább ráfizet az, aki érzékeny vízbázisú területen lakik, neki háromszor annyit, 3600 forintot kell fizetnie köbméterenként, azaz vízdíjjal együtt a tarifa 4000 forint fölé nő.

A Pannon-Víz akcióval segít

A Népszabadságnak nyilatkozott Hegyi Zoltán, a Pannon-Víz Zrt. vezérigazgató-helyettese, és elmondta, hogy a szolgáltatási területükhöz tartozó Győr környékén közel tízezer ingatlant érint az emelés, a bekötési szándékot pedig nagyjából ezren jelezték eddig. Arról is beszélt, hogy a víziközműcég akcióval segíti azokat, akik úgy határoznak, hogy vállalják a csatlakozást, ők a kereskedelmi ár alatt kapják a szükséges csöveket.

Sok függ attól is, hogy milyen messze van a csatlakozási pont, milyen messzire kell vinni a vezetéket, egyébként a rácsatlakozás díja 50 000 forint körül mozog.

Jövőre már kötelező lesz

Hegyi Zoltán szerint mindenkinek érdeke, hogy minél előbb rácsatlakozzon a hálózatra, jövő évtől ugyanis az új víziközmű-törvény értelmében a jegyzőnek köteleznie kell a talajterhelési díj alanyát a rákötésre. Ráadásul már nem lehet majd arra hivatkozni, hogy az illető maga gondoskodik a szennyvíz elszállításáról.

Az új csatornahálózat műszaki átadását követően pedig a törvény 90 napos határidőt hagy az érintettek számára a rákötésre. A cél, hogy 2015-re megvalósuljon a 90%-os csatornázottság, ami manapság még korántsem megoldott, rengeteg olyan családi ház van ugyanis, ahol ez a magas díjak, illetve más, alternatív módszerek miatt elmaradt.

Magasnak tartod a jelenlegi vízdíjat?

Ezt is szeretjük