3 hétköznapi dolog, amivel gázrobbanást idézhetsz elő a lakásban
A gázbalesetek veszélyforrása legtöbbször a hanyagság. Így előzd meg!
Nem telik el úgy fűtési szezon, hogy ne történnének tragédiához vezető szén-monoxid-mérgezések vagy valamilyen fűtőberendezéssel kapcsolatos probléma miatt bekövetkezett balesetek.
Előbbire ugyan folyton figyelmeztetnek, ám nem a csendes gyilkosnak nevezett szén-monoxid az egyetlen, amitől tartani kell, sok gázos galibát okoz a puszta figyelmetlenség vagy az önkéntes otthoni gázszerelő próbálkozás is, amikor a szakembert kívánó problémát valaki egyedül szeretné orvosolni, nem is sejtve, hogy a fabrikálós megoldások akár katasztrófához is vezethetnek. Íme, három veszélyforrás, amiből könnyen lehet gázrobbanás.
Szabálytalan szerelések
A felhasználók gyakran takarékossági okokból döntenek úgy, hogy egy gázos szerelői munkára nem hívnak házhoz szakembert, helyette választják a jóval egyszerűbbnek és főleg olcsóbbnak tűnő megoldást, vagyis egyedül barkácsolnak, profi tudás és segítség nélkül.
A Víz, gáz, fűtéstechnika című szaklap rendszeresen összegyűjti a hanyagságból vagy házilag barkácsolt berendezések miatt keletkezett gáztüzes és -robbanásos eseteket.
Egyik esetben például a robbanás helyszínén találtak egy megállapíthatatlan típusú, házilag gyártott, ráadásul szabálytalanul szerelt, minden biztonsági berendezést nélkülöző gázégőt, melyet az óvatlan fogyasztó egy gumitömlővel kötött rá az acél fogyasztói vezetékre.
Szerelésnél a férfi elmondása szerint ugyan elzárták a gázégő golyóscsapját, mielőtt eltávolították a gumitömlőt, viszont a tömlő másik végéhez csatlakozó Y-csőcsonkon lévő golyóscsap nyitva maradt, így a földgáz félóra alatt teljesen ellepte a helyiséget.
A robbanáshoz pedig elég volt egy talajszinthez közel üzemelő infrasugárzó: amikor - a földgáz levegőhöz viszonyított kisebb sűrűsége miatt - a gáz a helyiséget felülről lefelé haladva kitöltötte, elérte a gázkoncentráció az üzemelő infrasugárzó szintjét, bekövetkezett a robbanás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Figyelmetlenség
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a berendezések folyamatos ellenőrzését, karbantartását, hiszen csak így előzhetők meg az akár végzetes balesetek. Saját otthonban is, de egy albérletben, ahol még kevesebbet tudhatsz a szerelési-karbantartási munkálatokról, beköltözéskor különösen kell figyelni: a lakás tulajdonosa jóhiszeműen, üzembe helyezett, működő gáztűzhellyel adta ki az ingatlanát, a beköltöző albérlő pedig ebben a tudatban állt neki megfőzni a reggeli kávéját, pechjére.
Kinyitotta a golyóscsapot, majd a meggyújtott gyufa lángra lobbantott mindent, ugyanis a földgáz mind a légtérbe áramlott. Az esetet csak utólag fejtették meg: a korábbi albérlő ugyanis feltehetőleg saját gáztűzhelyt használt, melyet kiköltözéskor el is vitt magával, csakhogy a régi berendezést már nem kötötte vissza a fogyasztói vezetékre, csupán a helyére tolhatta. Így történhetett, hogy a figyelmetlenségből percek alatt veszélyes baleset keletkezett.
Ha palackos gázt használsz
Azokban a háztartásokban, ahol nincsen vezetékes gáz, a sütés-főzést PB gázpalackkal oldják meg. A palackban lévő nagy nyomású gázt egy nyomáscsökkentő segítségével csatlakoztatják a tűzhelyhez, gázkályhához, a gáz szivárgását tömítés akadályozza meg. A gázpalack tárolása, felszerelése, használata közben azonban nagyon gondosan kell eljárni, mert gyakoriak a balesetek.
Ilyen veszélyforrás lehet például, ha a palackot a szabadban tárolod, és már üresedő állapotban van, a lehűlt gáz pedig begyújtáskor berobbanhat a visszaszívás következtében. Ilyenkor a szakemberek azt tanácsolják, hogy mielőtt használni kezded a sokáig hidegben állt gázpalackot, állítsd langyos vizes edénybe, hogy megelőzhesd a bajt. Mindig ellenőrizd a csatlakozótömlőt, hogy sértetlen-e, és azt is, hogy biztosan nem szivárog belőle a gáz. Az ellenőrzést pedig sosem gyufával, hanem szappanos vízzel végezd!
Történt már veled otthoni baleset?
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- villanyszámla
- rezsicsökkentés
Visszaigényelheted a villanyszámla egy részét
- tünet
- lakás- és pénzügyek
A mérgező otthon 14 tünete: vedd észre időben!
- építészet
- veszélyes