Matractisztítás három egyszerű lépésben - Még a makacsabb foltoktól is megszabadulsz

Egy makulátlanul tiszta fekvőhely mély, pihentető alvást biztosít az ember számára.

Matractisztítás házilag foltok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ágyneműcserét a szakemberek szerint érdemes két-három hetente megejteni, de azt vajon tudod, hogy milyen gyakran és hogyan kell kitisztítani a matracot, amin fekszel?

A frissen illatozó, tiszta matrac érzése az alvás minőségét is befolyásolja, hiszen egy makulátlan fekvőhely mély, pihentető alvást biztosít az ember számára. Egy idő után a matracon megjelenő foltok látványa gyorsan elveheti a kedved attól, hogy álomra hajtsd rajta a fejed: nemcsak az emberi verejték, az elhalt hámsejtek, esetleg egy vörösbor folt válthat ki undort belőled, de az ágybetéten észrevétlenül megbúvó baktériumok és atkák is sok kellemetlen éjszakát okozhatnak.

Matrac tisztítása házilag

A matrac házi tisztítása első hallásra komoly feladatnak tűnik, de néhány egyszerű praktika és hozzávaló segítségével könnyedén tisztává varázsolhatod még a legmakacsabb szennyeződésekkel rendelkező ágybetétet is. Ha nem is havonta, de legalább kéthavonta érdemes átmenni a felületen, hétévente pedig matracot cserélni, hiszen ennyi idő alatt a jó minőségű ágybetétek is deformálódhatnak.

szoveg-ok

A legegyszerűbb, ha olyan matrac mellett teszed le a voksod, amelynek huzata könnyen levehető, így a mosógépben gond nélkül ki tudod mosni. Ha mégis olyan fekvőalkalmatosságod van, ami ezt nem teszi lehetővé, érdemes matracvédőt használni a szennyeződések ellen. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a memóriahabot tartalmazó matrachuzatot vagy matracvédőt nem szabad nedves közegben tisztítani, hiszen tönkreteszi az anyagot, így ebben az esetben a száraz tisztítóporokat részesítsd előnyben.

A tisztítást mindenekelőtt porszívózással kezdd, hogy a felületén összegyűlt elhalt hámsejteket, haj- és szőrszálakat el tudd távolítani. Miután az első lépéssel megvagy, második lépésként készíts egy csésze szódabikarbónából, pár csepp levendulaolajból elegyet, majd egy szita segítségével szórd rá a tisztítandó területre. Hagy hatni legalább egy órát, és alaposan porszívózd ki. A szódabikarbóna a nedvességet szívja magába, a levendulaolaj pedig nyugtató és pihentető alvást biztosít számodra.

Ha komolyabb kezelésben szeretnéd részesíteni a matracot, egy gőztisztító gép beszerzése fontos lehet. Ez a forró gőz erejével pusztítja el a baktériumokat, atkákat és más betolakodókat, valamint fehérít is. A műveletre a száradás miatt hagyj legalább fél napot, este pedig egy friss és patyolatfehér ágyikóba huppanhatsz be.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogyan szedd ki a makacs foltokat?

A legkönnyebben akkor küzdhetsz meg a makacs foltokkal, ha még frissek, de ne ess kétségbe akkor sem, ha már régebben hagytak nyomot. Harmadik lépésként mutatjuk, milyen foltot mivel érdemes kiszedni!

Besárgult izzadságfolt

Egy törlőkendőt áztass be hígított ecetes, langyos vízbe, majd tedd a foltra, és hagyd ott legalább 20 percig. Ezt követően dörzsöld át tiszta vízzel akár többször is. Az izzadságfoltra víz hozzáadásával sűrű pasztát is készíthetsz szódabikarbóna hozzáadásával, amit a foltra helyezhetsz, de egy régi fogkefével is bedörzsölheted. Fontos, hogy mindkét módszernél legyen elegendő idő a száradásra, hiszen a nedves matrac a baktériumoknak és a penésznek is kedvez!

Vörösbor- és vérfolt

Olyan makacs szennyeződések esetén, mint a vörösbor- vagy a vérfolt erősebb elegyre lesz szükséged. Egy spriccelős flakonba (például amit hajfestéshez lehet használni) 2 és fél deci hidrogén-peroxidot vegyíts 1 deci mosogatószerrel, a keveréket pedig spicceld a felületre, majd hagyd fél óráig hatni. Ezután alaposan mosd le vízzel, és hagyj neki elég időt a száradásra is. Régi foltok esetén nem biztos, hogy elég lesz egy próbálkozás, ilyenkor ismételd meg a folyamatot.

ajanlo-szoveg-ok

Extra tipp!

A teljesen megszáradt matracot szórd meg egy leheletvékony réteg kukoricakeményítővel. Ez segít megakadályozni az anyag nedvesedését, ami pedig a baktériumok szaporodásának kedvezne.

Vizeletfolt

Kisgyermekes családoknál nem egyszer előfordulhatnak éjszakai balesetek, amit sem a lepedő, sem a matrachuzat nem képes megtartani, a produktum pedig a matracon is meglátszik. Pisifoltnál három rész vízhez tegyél egy rész ecetet, majd nedves törlőkendővel tisztítsd meg a felületet, végezetül hagyd alaposan megszáradni.

Gyakran koszosan maradó helyek

A legtöbb ember a párnát sem mossa elég gyakran, de számos más olyan hely is van a lakásban, ami rendszeresen koszosan marad, akármilyen pedáns is valaki. Mutatjuk, mit felejtenek el a leggyakrabban a háziasszonyok.

10 hely, ahol gyakrabban kellene takarítani: ne hagyd ki a tavaszi nagytakarításból

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük