A szocializmus egyik kiemelt ünnepe volt május elseje, a munka ünnepe, amin mindenkinek kötelező volt a részvétel nemtől és kortól függetlenül. Az 1980-as évek végére viszont már sokkal lazább lett a hangulat, és új eszmék kerültek előtérbe.
Ilyenek voltak az utolsó szocialista május elsejék
A május 1-jei felvonulást még a rendszerváltást megelőző években is hatalmas tömeg részvételével tartották, a legnagyobb rendezvény a Felvonulási téren, a mai Ötvenhatosok terén volt. A szocializmus szimbólumai a 80-as évek végére viszont egyre inkább háttérbe szorultak. Az utolsó, 1989-es felvonuláson már dísztribün sem volt. A párt és a szocialista vívmányok éltetése helyett pedig a demokratikus értékek követelése került előtérbe.

A szocializmus idején május elseje, a munka ünnepe az egyik legnagyobb állami ünnepség volt. Hatalmas felvonulásokkal, kötelező részvétellel és a szocializmust éltető jelszavakkal. Ahogy a képen is látható, ami a Felvonulási téren (a mai Ötvenhatosok tere) készült 1985-ben.
Fotó: Fortepan / Magyar Rendőr 1985

Az 1980-as években azért már oldottabb volt a hangulat, mint az előző évtizedekben. A felvonulás inkább csak formalitássá vált, a lényeg az azt követő evés-ivás, közös családi program lett.
Fotó: Fortepan / Gábor Viktor 1985

A felvonulás után ugyanis mindenki majálison vehetett részt, ahol különböző programok, sportversenyek, koncertek, na és persze sör és virsli várta a dolgozókat.
Fotó: Fortepan / MHSZ, 1985

Falvakban pedig gyakran egybekötötték május elsejét a májusfaállítással is. De a nagy, fővárosi felvonuláson is megjelent a májusfa a zászlók és plakátok mellett.
Fotó: Fortepan / Tildy Istvánné

Azért a kötelező elem még megmaradt, hiszen minden vállalatnak, gyárnak saját transzparenssel vagy akár saját dekorációs kocsival kellett megjelenni még 1986-ban is.
Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán, 1986

A dísztribünön helyet foglaltak a párt legfontosabb tisztviselői, így természetesen az MSZMP KB első titkára, Kádár János is.
Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán, 1987

Az enyhülő politikai légkör ellenére még 1987-ben is nagy volt a május elsejei ünneplés, nem hiányozhattak a zászlók, léggömbök, transzparensek sem.
Fotó: Fortepan / Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény

Nemcsak a fővárosban, de a vidéki városokban is meg kellett ünnepelni május elsejét, a képen a tatai 1987-es május 1.
Fotó: Fortepan / Fortepan/Album033

Nagy változást hozott a következő év, ugyanis minden külsőség nélkül rendezték meg a szocialista rendszer utolsó május elsejei felvonulását 1989-ben. Míg a Független Szakszervezetek a Városligetben tartottak nagygyűlést. A szervezők pártállástól függetlenül mindenkit vártak, aki dolgozótársaival együtt kívánt ünnepelni.
Fotó: Fortepan / Vészi Ágnes 1989
Hajdú mosógép és Lehel hűtő - Képeken a legendás háztartási eszközök a 70-es, 80-as évekből
Nosztalgiázz velünk a 70-es, 80-as évek slágertermékeivel!
Elolvasom
(Képek forrása: Fortepan, Nemzeti Archívum)