Bár Magyarország több városában is az egekbe emelkedtek az ingatlanárak, akadnak olyan települések a világban, ahol sokkal nehezebb kigazdálkodni egy albérletet vagy egy lakásvásárlást, még a magasabb jövedelmek ellenére is.
A Demographia International Housing Affordability Survey 2018-ban 14. alkalommal osztályozott közel háromszáz világvárost a lakhatás költségei szerint. A pontozás során figyelembe vették a lakásárakat és a háztartások átlagos jövedelmét, amiből egy pontszámot kaptak. Ahol a jövedelem 50 ezer dollár volt, egy ház pedig 250 ezer dollár, ott a hely 5 pontot kapott.
2018 legdrágább városai
Ezzel a módszerrel 26 már-már megfizethetetlenül drága várost neveztek meg, leginkább az USA-ban, Ausztráliában, Új-Zélandon, Kanadában és Kínában. A legdrágább város idén is Hongkong lett, ahol 18 év sem elegendő arra, hogy egy lakásra megfelelő összeget összegyűjtsön az ember.
Bár az átlagárak nem tükrözhetik teljes valójában egy adott hely ingatlanpiacát, hiszen a luxusingatlanok rendkívüli mértékben megnövelhetik a számot, érdekességképpen utánanéztünk annak is, hogy a városokban milyen összegűre becslik a lakásárak átlagát. A sorrend felállításához természetesen nem csak ezt vették figyelembe.

Hongkongban gyakorlatilag megfizethetetlenek a lakások. Pontszáma szerint 19,4-et kapott, ami nem csoda, hiszen az átlagos lakásárak 450 millió forint körül mozognak.

A második legdrágább város az ausztrál Sydney, ami 12,9 pontot kapott. A lakásárak középértéke még mindig csaknem 300 millió forintnak felel meg.

A harmadik helyezett a kanadai Vancouver, ami 12,6 pontot kapott, ami nem meglepő átlag 260 millió forintos lakásárakkal.

A negyedik a kaliforniai Santa Cruz lett 10,4 ponttal, ahol csaknem 200 millió a lakások középára.

A megfizethetetlen kategória ötödik helyezettje a kaliforniai San Jose lett 10,3 ponttal. A lakásárak szintén 200 millió forint körül mozognak átlagosan.

A hatodik helyezett az ausztrál Melbourne 9,9-es pontszámmal. Itt az ingatlanok középárai 220 milliósak, az alacsonyabb pontszám a jövedelemnek köszönhető.

A hetedik helyet megosztva kapta a kaliforniai Santa Barbara 9,4-es pontszámmal. A lakásátlag az előbbiekhez hasonlóan 200 millió fölött van.

Szintén hetedik lett 9,4 ponttal a kaliforniai Los Angeles. Itt a lakások középárai viszont valamivel olcsóbbak, 160 millió körüliek.

A nyolcadik helyezett a hawaii Honolulu lett 9,2-es ponttal. A lakásárak középértéke egyébként itt 180 milliónál is magasabb.

A kilencedik helyezett a kaliforniai San Francisco lett 9,1 ponttal, így ez a város is a legdrágábbak közé került. Nem csoda, hiszen a lakások középértéke is a 300 milliót súrolja.

Megosztottan kilencedik helyezett lett a kaliforniai Salinas is, ahol egyébként kevesebb mint 150 ezer fő él. Pedig itt a lakások középárfolyama csak 110 millió körül van.

A tizedik helyezett az új-zélandi Tauranga lett 5,8 ponttal, ahol az átlagos költségek a jövedelem 8,9-szeresei lehetnek. A közép lakásárak 133 millió körüliek.