Pillanatok alatt tüzet okozhatnak: 10 dolog, ami felelős a téli lakástüzekért

Télen duplájára emelkedik a tűzesetek száma. Mutatjuk, mik a leggyakoribb okok, hogy elkerülhesd őket.

Lakástűz okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Télen duplájára emelkedik az otthonokban a tűzesetek száma, és ez nem írható egyedül az ünnepek számlájára. Az évnek ebben a szakában különösen sok dolog képes tüzet okozni.

Egy esetleges lakástűz esetén a legfontosabb, hogy megőrizze az ember a nyugalmát. Ha van esély megfékezni a lángokat, azonnal neki kell állni az oltásnak, ha azonban nincs, a legfontosabb a ház mielőbbi elhagyása és a többi lakó figyelmeztetése. Az alábbi cikkünkben részletesebben is foglalkoztunk a legfontosabb teendőkkel tűz esetén.

Lakástűz okai

A télen keletkező tüzek nagy része elektromos - ilyenkor ugyanis általánosságban többet használja az ember a közműveket -, de előfordul, hogy a gondatlanság, a gyertyák és mécsesek felelőtlen használata okolható a bekövetkező tragédiákért. Mutatjuk a leggyakoribb felelősöket.

A legtöbb elektromos tüzet a sérült vagy rosszul kezelt vezetékek és hosszabbítók okozzák. Ezeket érdemes minél előbb kicserélni a lakásban.
A bedugva felejtett töltők is rengeteg tragédiáért felelősek, hiszen működés közben felmelegszenek. Arra is érdemes odafigyelni, hogy töltés közben a mobil sose kerüljön a párna alá, mert, ha túlforrósodik, gondot okozhat.
Fotó: David Madison / Getty Images Hungary
A konyhai elektromos készülékek könnyen lehetnek zárlatosak, és így okozhatnak tüzet. Rendszeresen ellenőrizni kell a vezetékeket, hogy épek-e.
Fotó: Image Source / Getty Images Hungary
A gyertyákat soha nem szabad őrizetlenül hagyni, pláne, ha kisgyerek vagy kisállat is van a lakásban, de egy kósza fuvallat is gondot okozhat.
Fotó: HighImpactPhotography / Getty Images Hungary
Soha ne vigyél cigarettát a hálóba. Számtalan lakástűz indult úgy, hogy a tulajdonos égő cigarettával a kezében aludt el, de a parázsló hamu, ami véletlenül rossz helyre pöccen, ugyanúgy lehet gyújtóforrás.
A konyhai balesetek is könnyen okozhatnak tüzet. Különösen vigyázni kell az égő olajjal, ezt ugyanis nem lehet vízzel oltani.
Minden nyílt lánggal működő eszköz potenciálisan veszélyes, így a kandalló is, főleg, ha nincsen védőüveg a tűztér előtt. A pattogó fából felszálló parázs okozhat a leggyorsabban gondot.
Fotó: kupicoo / Getty Images Hungary
A radiátor azért veszélyes, mert a hatalmas hővel, amit termel, könnyen meggyújthatja a rá helyezett dolgokat, ezért vigyázz, hogy sose tegyél rá könnyen gyulladó anyagot.
Télen az ember többet égeti a lámpát, mert több fényt igényel, de a világítás is potenciális veszélyforrás. A lámpabura könnyen felhevülhet, és meggyújthatja azt, amihez hozzáér, ráadásul a hibás vezetékek is tűzveszélyesek, ezeket időről időre érdemes átnézetni szakemberrel.
Ügyelj, hogy a gyúlékony folyadékot tartalmazó tégelyeket és üvegeket az előírás szerint tárold, ezek ugyanis akár fel is robbanhatnak nem megfelelő körülmények között.

A képek forrása: Getty Images.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük